Tusk chce zatrzymać kobiety w domu? "Liczy się demografia, głupcze!"

- "Liczy się demografia, głupcze", można powiedzieć, parafrazując słynny cytat Billa Clintona - mówi w TOK FM dr Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW. Jak przekonuje, propozycja premiera, by wydłużyć czas urlopu macierzyńskiego, jest dobra. Bo może dzięki temu będzie rodzić się więcej dzieci.
Donald Tusk podczas tzw. drugiego expose zaproponował, by urlop rodzicielski mógł być przedłużony z 6 do 12 miesięcy. Janusz Palikot zarzucał premierowi z mównicy: "Pan chce zatrzymać kobiety w domu, a nie dać im możliwość realizowania się w biznesie". - A jak propozycję premiera, by urlop macierzyński można było brać nawet na 12 miesięcy, ocenia ekspert od polityki społecznej? - pytał w TOK FM Łukasz Grass. - Jestem za - mówi dr Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. - Głównym wyzwaniem dla Polski w najbliższych latach jest demografia. Wydłużenie urlopu rodzicielskiego w sposób elastyczny do 12 miesięcy jest dobrym pomysłem.

Dłuższy urlop zaktywizuje mężczyzn?

- Oczywiście jest zagrożenie, że kobiety będą miały problemy z powrotem na rynek pracy. Ale świat zna sposoby, by sobie z tym radzić. Trzeba edukować pracodawców, by np. utrzymywali kontakt z pracownikiem na urlopie macierzyńskim, by nie wypadał on z obiegu, by wiedział, co się dzieje - mówi dr Duszczyk.

Jak ocenia, dłuższy urlop może też zaktywizować ojców. - Mężczyźni bardzo rzadko biorą urlopy, gdyż ze względów fizjologicznych jak np. karmienie, małe dziecko pierwsze miesiące powinno spędzać z matką. Jednak drugie pół roku z dzieckiem byłoby już dla mężczyzny łatwiejsze - podkreśla. - A przecież coraz częściej zdarza się, że to kobieta więcej zarabia i rodzinie może się bardziej opłacać, by to mężczyzna wziął przynajmniej część urlopu - dodaje.

"Gigantyczne wyzwanie"

- Pamiętajmy, stoimy przed gigantycznymi wyzwaniami demograficznymi i wszystkie ręce na pokład. Jeśli wydłużenie urlopu macierzyńskiego - tak jak to było w innych państwach - spowoduje wzrost dzietności nawet o kilkanaście tys. dzieci rocznie, to będzie to duży sukces. Opłaca się wydawać na to pieniądze - dodaje dr Duszczyk.

Podkreśla jednak: - Diabeł tkwi w szczegółach. Sukces pomysłu zależy od tego, jak to zostanie zapisane w prawie. Znając legislację Ministerstwa Pracy, przepisy w tej sprawie mogą być tak zamotane, że ludzie nie będą ich rozumieli, nie będą wiedzieli, czego się spodziewać i będą się obawiać korzystać z tych nowych rozwiązań - dodaje ekspert.

Co sądzisz o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego do 12 miesięcy?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Tusk chce zatrzymać kobiety w domu? "Liczy się demografia, głupcze!"
Zaloguj się
 • ta_facetka

  Oceniono 21 razy 17

  Tak, w innych krajach jest dluzszy urlop, tylko ze jest kwotowany: mezczyzna musi wykorzystac pewna jego czesc. I detal: urlop nie nazywa sie "macierznski", a "rodzicielski"...

 • fuiio

  Oceniono 25 razy 11

  A po co wiecej dzieci? Wyjdzie tylko wiecej kasy na zlobki szkoly i opieke medyczna a i tak co sprytniejsi stad prysna...Pozwolcie titanicowi spokojnie utonac..taki jego los..

 • bibelotx77

  Oceniono 11 razy 9

  Glownie - trzeba dac duzo mieszkan i pracy. Ludziom bedzie sie chcialo robic dzieciaki majac ku temu warunki. Dodatkowo wprowadzic ustawe o obowiazku ponownego zatrudnienia przez pracodawce pracownika po ukonczeniu urlopu macio!tacio. Tak jest m.innymi w Kanadzie.

 • kimjestartysta

  Oceniono 11 razy 7

  Jeśli Pan Premier chce wpłynąć na podejmowanie przez młodych decyzji o dzieciach, niech zagwarantuje tym młodym matkom, że nie będą pracować na umowach o dzieło lub zlecenie bez ubezpieczenia zdrowotnego... Niech zagwarantuje, że pracodawca będzie przyjmował je zgodnie z prawem pracy. Te młode kobiety, które mają rodzić więcej dzieci, w tych czasach mogą pomarzyć o normalnej umowie. Nie zobaczą na oczy wydłużonego urlopu macierzyńskiego, bo nie zobaczą nawet tego podstawowego...

 • talbor73

  Oceniono 23 razy 7

  trochę za późno, dziewuchy z wyżu lat 70tych i 80tych powoli wchodzą w okres pokwitania

 • karoryfel

  Oceniono 13 razy 5

  Jakby młodzi mogli przy odrobinie wysiłku pójść na swoje i w spokoju odchować dzieciaki we własnych domach to by te dzieciaki robili. A tak siedź staruszkom na głowie w m-3 i jeszcze rób potomstwo, jaja sobie robicie z tym urlopem? Przyjdzie nam ściągać emigrantów - tylko taka uwaga - Rosjan, Białorusinów, Ukrainców a nie takich co stawiają minarety, poproszę.

 • tasmaklejaca-0

  Oceniono 9 razy 5

  Uwaga szok! I raz w historii rządow PO zgadzam się z ich pomyslem. Jezeli bedzie 12 mscy urlop macierzynski to na bank w koncu zdecyduje sie na dziecko, mam juz swoje lata, 29, i jakos nie moge sie zebrac wlasnie na mysl "co po tych 6 mscach" a tak zaoszczedze na niani przez pol roku, i nie bedzie dramatu tez z zostawianiem 6 m. dziecka z obca baba. jestem na TAK!!!!!!!

 • cirth

  Oceniono 13 razy 3

  Jak to zwykle w Polsce: jeden facet zapytał drugiego faceta, czego potrzebują kobiety, i razem to uchwalili.

  Udławcie się tym pseudoprzywilejem, którego kobiety nie chcą. I tak nie będziemy rodzić.

 • ulves

  Oceniono 11 razy 3

  Haha. Już widzę, o ile łatwiej będzie kobietom znaleźć pracę. 12 miesięcy płatnego macierzyńskiego to samobójstwo dla większości małych firm, co zatrudniają do 10 osób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX