GDDKiA wymaga wykonania... estetycznych mostów. Petru: I wpiszą w przetarg, że coś ma być "nie brzydsze niż..."?

GDDKiA wymaga projektowania i wybudowania estetycznych mostów i wiaduktów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem rzecznika Dyrekcji pojęcie "estetyki" jest jak najbardziej obiektywnym kryterium. - I jak to wpiszą? Że coś ma być "nie brzydsze niż..."? - zastanawiał się Ryszard Petru w TOK FM.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

O budzącym kontrowersje zapisie pisze dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". A chodzi o wymogi, które Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stawia w niektórych przetargach. Generalny wykonawca ma sprawić, że jego obiekt będzie wzbudzał pozytywne odczucia odbioru estetycznego.

Jak informuje "DGP", takie zapisy miały pojawić się w kontraktach m.in. na obwodnicę Marek wzdłuż trasy S8 pod Warszawą. I zdaniem GDDKiA pojęcie "estetyka" jest jak najbardziej obiektywne. - Jeżeli wszystkie elementy na obiektach inżynierskich zostaną wykonane poprawnie, to tym samym pojęcie estetyki będzie zachowane - mówi w rozmowie z gazetą Jan Krynicki, rzecznik Dyrekcji.

- Tyle że to, co dla mnie jest estetyczne, może dla innych nie być estetyczne - komentował w audycji EKG w TOK FM Andrzej Arendarski. - To problem z używaniem nieostrych określeń. Wszystko powinno być jednak sparametryzowane, a nie - jak w tym przypadku - odwołujące się do uczuć - dodał prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

"Jakie kryterium? Nie brzydsze niż..."?

Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz partner PwC, ironizował z kolei, jak mogłaby wyglądać specyfikacja takiego przetargu. - Może wpiszą parametr: nie brzydsze niż...? - zastanawiał się ekonomista. I wytknął: - Wiele rzeczy awangardowych w architekturze było postrzeganych początkowo jako nieładne...

- Ale rozwiązaniem jest jednak zatrudnienie fachowców - wytknął trzeci dyskutant EKG - prof. Andrzej Blikle. - Są w końcu specjaliści od projektowania form przemysłowych. I ich trzeba zatrudnić.

- A jak po 20 latach okaże się, że coś jest nieładne? To co, do sądu z tym? - spuentował prowadzący audycję Maciej Głogowski.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
GDDKiA wymaga wykonania... estetycznych mostów. Petru: I wpiszą w przetarg, że coś ma być "nie brzydsze niż..."?
Zaloguj się
 • marakeszmm

  Oceniono 16 razy 8

  Nie prościej wymyslec 2-3 typowe konstrukcje i sie ich trzymac?
  Po cholere kazdy wiadukt nad austosrada ma byc inny?

 • adwach1

  Oceniono 16 razy 8

  bardzo mądry/rozsądny przepis. może w końcu skończą się gargamelki. A pan Blikle niech zajmie sie ratowaniem swojej firmy, która jest na progu bankructwa.

 • ch.sh

  Oceniono 11 razy 7

  Doskonale pamietam jak ci sami panowie w tej samej audycji lzy ronili nad tym, ze GDDKiA jedynie kryterium ceny sie posluguje a przeciez jest tyle innych wg ktorych mozna oceniac oferty.

 • fortuna1972

  Oceniono 8 razy 6

  Patrząc na coraz bardziej spasiony pysk czcigodnego "eksperta" widać, że pojęcie estetyki może rzeczywiście być dla niego klasowo obce ;->

 • el_biskup

  Oceniono 6 razy 6

  Można budować ładnie i dobrze, rozsądny przepis. Budowle jak mosty i wiadukty służą nam wiele dziesięcioleci i należy zadbać również o estetyczną stronę obiektu który tysiące ludzi bedzie codziennie oglądać. Panowie mają podejście typowo polsko-biznesowe co widzimy na przykładach paskudnych budynków gdzie wyciśnięto maksymalnie dużo metrów kwadratowych jednak całkowicie olano estetykę przez co zostaliśmy skazani na dekady życia otoczeni byle czym, byle tanio, byle tylko spełniło swoją funkcję i to koniec. Strach padł na Panów biznesmenów bo będą musieli zwracać uwagę na coś więcej niż tylko funkcję i konstrukcję ale również na formę co nie mieści się w biznesowych głowach odpoczywających na zamkniętych pięknych osiedlach gdzie jest wysmakowana architektura koi ich umysły. Dla prostaczka ma być prosto i zwyczajnie żeby projekt był tani i więcej kasy wpadło do kieszeni. A to że będzie byle jak wyglądało to przecież normalne w polskiej przestrzeni.

 • m_234

  Oceniono 8 razy 6

  To jest akurat bardzo proste.
  "Coś ma być nie brzydsze niż Świątynia Opatrzności lub jakiekolwiek dzieło Czesława Bieleckiego."

 • costa3500

  Oceniono 14 razy 6

  Kolejny nawiedzony uprawniony bez ograniczeń.

 • rodan12

  Oceniono 4 razy 4

  Popieram rozumną decyzje GDDKiM

 • aa1000

  Oceniono 4 razy 4

  Popieram.
  Droga S3.
  1.Odcinek Sulechów - Międzyrzecz, każdy wiadukt taki sam zwykłe kładki], usypiająca monotonia.
  2. Odcinek Gorzów - Szczecin, rożne konstrukcje i kolory wiaduktów z pomysłowym doświetleniem w nocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX