Ekonomista z SGH odpowiada Millerowi. "Tak, polscy politycy powinni dbać o nasz interes. Ale nie można wszystkiego traktować merkantylnie!"

- Polscy politycy powinni dbać o interes Polski i miejsca pracy w Polsce. Ale nie powinniśmy wszystkiego tak merkantylnie traktować i zrozumieć, że czasami trzeba powiedzieć "nie" i poświęcić coś w imię wyższego interesu - tak na wątpliwości Leszka Millera dotyczące polskich eksporterów na Ukrainę odpowiadał w EKG dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej.
A chodzi o wczorajsze wystąpienia Leszka Millera w Sejmie. Co prawda lider SLD ogłosił, że popiera premiera Donalda Tuska, jednak zgłosił wątpliwości co do nakładania sankcji na naszego wschodniego sąsiada. Jego zdaniem sankcje, jakie mógłby wprowadzić polski rząd wobec Ukrainy, mogą ugodzić w polskich przedsiębiorców. - 70 dużych firm polskich prowadzi działalność eksportową na Ukrainę, a przecież rząd Ukrainy będzie mógł odpowiedzieć i zastosować kontrę na takie sankcje - podkreślił.

To może być symptomatyczne zachowanie. Zdaniem dr. Piotra Maszczyka z SGH, "może się okazać, że jak te pierwsze uniesienia miną i współczucie dla narodu ukraińskiego, to nagle polscy politycy zrozumieją, że koszula bliższa ciału i zaczną reprezentować polskie interesy gospodarcze - moim zdaniem opacznie rozumiane - i skończy się na niczym".

"Nie można wszystkiego rozumieć merkantylnie"

Zdaniem lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jeśli rząd zdecydowałby się na wprowadzenie sankcji, powinien stworzyć fundusz rekompensat dla firm, które stracą zlecenia. - Jestem też pewien, że w takim wypadku pojawi się wiele innych firm z UE, które chętnie przejmą polskie kontrakty. Dlatego sankcje ze strony polskiej powinny być traktowane jako ostateczność - stwierdził wczoraj w Sejmie.

- Polska lubi mówić o zagranicznej polityce gospodarczej, np. często się mówi, że nie powinniśmy krytykować tego, co się dzieje w Chinach, bo Niemcy i Francja nie krytykują i sprzedają tam samoloty i pociągi. Problem polega na tym, że my ani nie krytykujemy, ani nie sprzedajemy - ripostował dzisiaj dr Maszczyk. - Jasne jest, że polscy politycy powinni dbać o interes Polski i miejsca pracy w Polsce. Ale nie powinniśmy wszystkiego tak merkantylnie traktować i zrozumieć, że czasami trzeba powiedzieć "nie" i poświęcić coś w imię wyższego interesu - apelował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Ekonomista z SGH odpowiada Millerowi. "Tak, polscy politycy powinni dbać o nasz interes. Ale nie można wszystkiego traktować merkantylnie!"
Zaloguj się
 • b212121

  Oceniono 15 razy 7

  No to niech doktor Maszczyk w imię wyższych interesow poświęci swoje pieniądze
  nie cudze
  niestety pełno tu takich doktorów ktorzy w imię swego dobrego samopoczucia poświęcają losy innych
  i ich pieniuądzre
  poświęcaj się doktorku za swoje

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 12 razy 6

  A czy uczony Maszczyk mógłby jakoś bardziej naukowo sprecyzować co nazywa "wyższym interesem". Poza tym ciekawe byłoby dowiedzieć się co uczony Maszczyk osobiście poświęci dla tego "wyższego interesu".

 • jsn

  Oceniono 22 razy 6

  Panie doktorze - czy gospodarcze doświadczenia (i sukcesy) z Iraku Panu nie wystarczą? Nawet Prez. (wtedy jeszcze nie) Komorowski piał z zachwytu jak się dorobimy na wojnie z Irakiem

 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 5

  Jest wielu chętnych dziennikarzy do pomocy Ukrainie za pomocą BUŹKI... Ale niczym innym...I z wielkim zapałem przekonują dziś od rana w TokFm, jak to Ukraińcom są potrzebne nasze (puste) GESTY... Najpewniej chcą przekonać...s i e b i e.. bo tam naprawdę chodzi o zupełnie co innego...A tak nawiasem mówiąc czy TokFm-u naprawdę nie stać na zaproszenie...p o w a ż n i e j s z y c h...politycznych analityków niż romantycznych pięknoduchów...u p a j a j ą c y c h...się swoim umiłowaniem WOLNOŚCI DLA UKRAINY...(od bredni typu "Europa winna" już naprawdę bolą zęby)...

 • shego

  Oceniono 8 razy 4

  Miller ma calkowita racje nie wiem dlaczego ci ludzie w ogole z nim dyskutuja

 • kleklektyk

  Oceniono 5 razy 1

  Pragmatyzm tow. Millera jest znany z tego, iż idzie zbyt daleko. Vide wdrożenie niekontrolowanego, pozbawionego kontroli właściwej państwu prawa, procederu tzw. zwrotu mienia kościołowi katolickiemu. Towarzyszu, po tamtej sprawie lepiej zamilczcie, przynajmniej w kwestiach które choćby ocierają się o pieniądze.

 • krukpl

  Oceniono 6 razy 0

  interesem naszego kraju byłą dywersyfikacja gazu bożek zaczął potem ,a SLD z Millerem zakończyło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX