Żakowski: Stać nas na miliard dolarów dla Ukrainy. "Naiwna definicja pomocy" czy "czas zacząć o tym rozmawiać"?

Czy stać nas na przeznaczenie miliarda dolarów z naszych rezerw walutowych na pomoc Ukrainie? Zdaniem Jacka Żakowskiego - tak. Ekonomiści w audycji EKG byli jednak bardziej sceptyczni wobec pomysłu publicysty. - To naiwna definicja pomocy - stwierdził Maciej Grelowski z BCC. - Tak, chodzi o gotowość pomocy. Źródło jest wtórne - komentował z kolei Jan Król z PARP.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na urządzenia mobilne!>>>

"Stać nas na to, by z ponad stu miliardów dolarów rezerw walutowych miliard zainwestować w ukraińskie obligacje lub żeby o tę kwotę zwiększyć deficyt tegorocznego budżetu z przeznaczeniem na bezwarunkową pomoc dla nowej Ukrainy" - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski. Publicysta przekonuje, że jeśli Polska w tym zakresie da przykład, to inne rządy pójdą naszym śladem.

- To byłby zbyt prosty sposób. Mam wątpliwości - komentowała pomysł Żakowskiego prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - To dosyć naiwna definicja pomocy - wtórował Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej BCC. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje olbrzymich pieniędzy, natomiast źródło wskazane przez Żakowskiego jest mylne - dodał.

Czas skończyć z tylko mówieniem?

Pomysł Żakowskiego - ogólnie - podoba się natomiast Janowi Królowi z Rady Nadzorczej PARP. Były wicemarszałek Sejmu wskazuje jednak, że taką pomoc trzeba by powiązać z określonymi warunkami do spełnienia po stronie ukraińskiej. - Chodzi mi o pewną gotowość pomocy - mówił w EKG Król. - Kwestią wtórną jest źródło tej pomocy. Mam już dosyć mówienia przez naszych polityków, że trzeba pomóc Ukrainie. A kto ma pomóc? Europa. A co to znaczy Europa? To znaczy, że my też. Trzeba w końcu zacząć rozmawiać, na ile nas stać tej pomocy i jakie warunki postawić - stwierdził gość Macieja Głogowskiego.

Tylko jak doprowadzić do działania polityków? Jan Król ma przepis: - Jak minister Sikorski dostał określone zadanie i wykonał je z dwoma ministrami, tak minister Szczurek powinien otrzymać zadanie od premiera - przygotować scenariusz pomocy Ukrainie i miejsce Polski.

"Aż się dziwię Żakowskiemu..."

- Aż się dziwię, że redaktor Żakowski wskazuje rezerwy walutowe jako źródło - stwierdził nieprzekonany Grelowski. - Pamiętam, jak odnowiciele Polski z Samoobrony nawoływali, żeby finansować nasze potrzeby z tego źródła. Utrzymajmy jednak konwencję, że to Europa jest odpowiedzialna za pomoc. Naiwność w stwierdzeniu Żakowskiego polega na tym, że wcale nie jest powiedziane, że jak my damy, to inni się przyłączą.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (170)
Żakowski: Stać nas na miliard dolarów dla Ukrainy. "Naiwna definicja pomocy" czy "czas zacząć o tym rozmawiać"?
Zaloguj się
 • dziki_truten

  Oceniono 439 razy 381

  Panie Żakowski, niech Pan da przykład i zainwestuje 100 000 zł - swoje!

 • aniechich03

  Oceniono 353 razy 251

  Polscy dziennikarze i polscy politycy nałykali się najwidoczniej dymu z palących się opon na Majdanie.
  Ich antyrosyjska fobia pozwala wykształconym ludziom w Polsce pisać o "usprawiedliwionym" zamachu stanu.
  Słusznie Ławrow pyta "gdzie są ci trzej dżentelmeni z Polski, Niemiec i Francji"
  Kto im napisał "usprawiedliwienie" pozwalające zaakceptować niekonstytucyjny przewrót
  Niestety wydawałoby się cywilizowana Europa dała światu i Rosji sygnał ,że podpisane umowy to tylko świstek papieru ważny o ile mi/nam tak pasuje.
  Proszę więc nie jojczyć jak Rosja wypnie się na jakieś rezolucje ONZ
  Ten Kim Dzyń Dzyń też może mieć w d..pie te wszystkie apele i rezolucje
  Według jego "dynamiki zdarzeń" to co on robi w Korei Północnej jest usprawiedliwione
  Rozstrzelał jakiegoś swego wuja i jego rodzinę bo taka jest jego "rewolucyjna dynamika"
  Podobnie Kliczki chcą rozstrzelać Janukowycza
  Jeszcze nie było procesu a potencjalny Nowy Prezydent Ukrainy Bokser Wagi Cieżkiej wydał wyrok dożywocia na poprzednika z żalem , że nie może go powiesić bo kara śmierci jest zabroniona na Ukrainie.
  Ale i z tym nie będzie problemu
  Prawy Sektor pana Jarosza z gangu Bandery będzie miał ministerstwo spraw wewnętrznych a jego ludzie to przyszła Gwardia Narodowa
  Co to dla nich wprowadzić karę śmierci od wtorku na przykład
  Nie wierzycie ...że to niby moja obsesja anty-ukraińska ?
  He he...posłuchajcie tego :
  wiadomosci.onet.pl/swiat/kliczko-znokautowany-na-majdanie-cios-nadszedl-z-prawej-strony/82nhr
  ...jak się przyszły prezydent wije udając brak znajomości języka angielskiego
  Rozumiecie teraz dlaczego jego podpis nic nie znaczy ?
  Tam tak jest...na tej Ukrainie
  podpis pod umową NIC nie znaczy
  Można na to napluć na drugi dzień
  I jeszcze jedna refleksja
  O TOK Fm w oparach dymu z opon
  Dzisiaj rano ukraińska pani historyk ( nie pamiętam nazwiska, chyba Popowicz) z rozbrajającą szczerością wyznała, przy radosnym ćwierkaniu pań redaktorek, że ona NIC o Rzezi Polaków Na Wołyniu nie wiedziała
  Dowiedziała się o tym w Polsce
  Powiedziała w studio : przepraszam
  I po sprawie
  Panie redaktorki nieomal nie zemdlały ze szczęścia
  Na ich nieszczęście zapytały panią historyk o Stiepana Banderę...
  I tu nastąpił dość oryginalny , nietuzinkowy wywód, że Ukraińcy czczą Stiepana Banderę za to że "walczył o wolność Ukrainy"
  To że walczył z polskimi niemowlętami nadziewanymi na sztachety w płocie i z ich matkami to ...nic to...
  Jeśli na Ukrainie nie uczą historii współczesnej własnego kraju na studiach historycznych...to efektem jest Bohater Narodowy Stiepan Bandera
  I najnowsza Rewolucja Narodowa wyniesie go z powrotem na piedestał
  Jego złote pomniki zastąpią obalone pomniki Lenina
  Ciekawe czy nasz Bronisław Komorowski , Donald Tusk, Radosław Sikorski - Sygnatariusz Umowy i Jarymyr Kaczyński będą składali wieńce pod jego pomnikiem na Majdanie w asyście ukraińskiej Gwardii Narodowej - Prawy Sektor im.Stiepana Bandery przy łopoczących czarno-czerwonych flagach UPA
  Pozdrawiam trzeźwych

 • lubicielka

  Oceniono 232 razy 208

  Panie Żakowski, jak pan ma niech pan da. A od moich i innych pieniędzy wara. Pan daje, a nie wiadomo kto te pieniądze wykorzysta, na co i kto je odda. Niech nowa ukraińska państwowość odzyska pieniądze oligarchów wychowanych przez potulne społeczeństwo z zagranicznych kont. Będzie na kaszę i na skwarki.

 • zd46

  Oceniono 132 razy 122

  Jeden dawal i daje na Opatrznosc a drugi da na „nastepna niewiadoma rewolucje ukrainska” z J.Tymoszenko w tle i jej tymokracja, a nam Polakom poradza: „kochani rodacy idzcie do sklepu po walizki i jedzcie na zmywaki”. Czyzby Polske tez czekal „polski Majdan” za trwonienie polskich pieniedzy na popieranie dzialan nie majacych nic wspolnego z obowiazujacym na Ukrainie prawem? Czy wtedy Tymoszenko nam pomoze?Czy rozboli ja kregoslup?Panie Zakowski, zajmujmy sie Polska i to na pierwszym miejscu. Nie musimy ladowac w studnie bez dna i to kosztem polskich dzieci, polskich rodzin i emerytow. Nie kupimy sobie przyjazni u Ukraincow.Panie Zakowski zacznij pan oddawac swoje a Polakow zapytajmy w referendum, no chyba ze pieniadze ladowane w polski ePiSkopat wstrzymamy i skierujemy je na Ukraine, jako milosierne dzilanie i pomoc potrzebujacym.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 120 razy 106

  To co napiszę zabrzmi okrutnie ale powinniśmy zadziałać na tej samej zasadzie ja wyglądała "pomoc" Polsce na początku naszej transformacji. Jeżeli największa firma telekomunikacyjna w Polsce należy do Francuzów to dlaczego np najważniejsze banki na Ukrainie nie mogą należeć do PKO BP? Wejdźmy tam z przyjaźnią i pieniędzmi jako pierwsi. Pierwsi wygrywają. A że nowa wymaga łapówek? Zapłacić. Sikorski z polską misja gospodarcza juz powinien mieć wynajete 2 piętra w hotelu i załatwiać interesy.

  Ale i tak to co piszę załatwi Siemens z Paribas, bo nasza dyplomacja potrafi się chwalić jak to demokrację wspieramy. My wspieramy wolne wybory a inteligentni na tym zarabiają.

 • globalneocipienie

  Oceniono 104 razy 98

  Każdy kto uważa, że powinniśmy się z podatków zrzucić na Ukrainę jest adwokatem oligarchów ukraińskich, którzy jedną małą zbiórką pieniędzy podnieśliby na nogi gospodarki nie tylko Ukrainy, ale i Rosji, Korei Północnej i całej Afryki...

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 107 razy 97

  Ech Zakus Zakus. Jak was stac to dajcie, ale nie zmuszajcie nas zeby placic za wasze fanaberie. Nic mi do Ukrainy, wole dac sasiadowi.

 • zd46

  Oceniono 101 razy 81

  W internecie mozna znalezc jeszcze kilka zlotych mysli pani E.Stankiewicz i jej nieodwzajemniona milosc do UPA, Bandery:"Polacy powinni wiedzieć, że kult Bandery na Ukrainie nie jest antypolski, UPA Ukraińcom nie kojarzy się z antypolonizmem, tylko z walką z sowiecką okupacją. Współczesny kult UPA i Bandery jest antysowiecki, antyrosyjski. Skrajni ukraińscy nacjonaliści demonstrują ogromną sympatię dla Polaków. Dlatego pamiętając o historii, należy wspierać Ukraińców.." w ich dazeniach terytorialnych??? Moze pani siega do swoich bieszczadzkich rodzinnych korzeni, no bo skad taka milosc?? Z wojny, z opowiadan zlamanych ludzi czy z chorej glowy ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX