Spór w "EKG" o pomoc dla Ukrainy. "Już raz pożyczono pieniądze i... zostały wille Janukowycza"

Polska nie powinna szarżować w deklaracjach dotyczących pomocy dla Ukrainy - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Teraz to wyrzucanie pieniędzy. MFW dał prawie 17 mld dolarów i co? Mamy rezydencje Janukowycza - mówił w programie EKG. - Jestem zirytowana spojrzeniem, że oto biały człowiek wsiądzie do samolotu do Kijowa i objawi mądrości - oceniła prof. Joanna Tyrowicz z UW.
Apele o pomoc finansową dla Ukrainy zyskały duży odzew wśród polskich polityków. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości chcą np., żeby Polska szczególnie aktywnie zabiegała o stworzenie specjalnego funduszu dla Ukrainy.

"Nie wychylajmy się przed szereg"

Ale zdaniem analityka Piotra Kuczyńskiego, powinniśmy być ostrożni ze składaniem deklaracji dotyczących pomocy dla Ukrainy.

- Jestem przeciwny głównemu nurtowi polskiej polityki. Według mnie Polska powinna iść śladem Unii Europejskiej, nie wychylać się ani o milimetr przed szereg. Przecież na razie nawet nie wiadomo, komu pomagać. Teraz byłoby to wyrzucanie pieniędzy - mówił główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, w magazynie "EKG".

Zostały pałace

Kuczyński przypomniał, jak skończyła się poprzednia pomoc dla Ukrainy. - Międzynarodowy Fundusz Walutowy dał w 2008 roku prawie 17 miliardów dolarów. I co się stało? Mamy rezydencje Janukowycza.

Dlatego według eksperta, o pomaganiu trzeba zacząć rozmawiać, jeśli Ukraińcy nas o to poproszą. I najlepiej gdybyśmy pomagali, wysyłając do naszych sąsiadów ekspertów.Jak ocenił Maciej Bukowski z SGH, taka pomoc bardzo się na Ukrainie przyda. Bo doświadczenia naszej transformacji mogą być cenne. - Trzeba "zdeoligarchizować" ukraińską gospodarkę. W niektórych dziedzinach potrzebne są zmiany głębsze od tych, jakie przeprowadziliśmy u nas. A to wymaga silnego lidera. Kogoś takiego jak Leszek Balcerowicz czy Micheil Saakaszwili - uważa gość magazynu "EKG".

Trochę pokory!

Deklaracje o konieczności pomagania Ukrainie nie spodobały się prof. Joannie Tyrowicz. - Jestem trochę zirytowana takim spojrzeniem, że oto biały człowiek wsiądzie do samolotu do Kijowa i objawi mądrości. I na Ukrainie od razu będzie lepiej.

- Przecież my mamy własne problemy. A funkcjonujemy w przekonaniu, że wiemy co i jak, a oni nie wiedzą. U nas po trzech tygodniach wszyscy są specjalistami od Ukrainy, a nie znają nazw podstawowych partii, które tam funkcjonują. Sugerowałabym trochę pokory - stwierdziła ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.Zdaniem prof. Tyrowicz, szczególne wątpliwości budzą pomysły dotyczące pomocy finansowej. - Nie wątpię, że w Polsce są osoby, które mogą pomóc. Ale byłabym bardzo ostrożna w tworzeniu strumyczka pieniędzy, pod który podłączą się ci, co zawsze wiedzą lepiej.

Przedstawiciele ukraińskich władz wyliczyli już dokładnie, ile potrzebują pieniędzy - to 35 miliardów dolarów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (80)
Spór w "EKG" o pomoc dla Ukrainy. "Już raz pożyczono pieniądze i... zostały wille Janukowycza"
Zaloguj się
 • no_to_ciach

  Oceniono 268 razy 266

  Skoro MFW dało Ukrainie 17 mld $ w 2008 a Janukowycz został prezydentem w 2010 to kto ukradł kasę ?
  Przypominam że przed Janukowyczem rządził Juszczenko a premierem była Tymoszenko !! :P

 • uzdek98

  Oceniono 198 razy 186

  pewno mloda tymoszenko musi rachunek za hotel w rzymie zaplacic... urodzinki 20 lutego byly naprawde wypasione ....

 • calli

  Oceniono 193 razy 133

  A polscy eksporterzy żywności liczą dalej miliony strat euro dziennie z powodu zamkniętej granicy. Ciekawe są też plany zwiększenia polskiego długu publicznego o kolejne miliardy, które już postulują reżimowe szczekaczki w rodzaju różnych Żakowskich, bo przecież teraz trzeba dać Ukraińcom. Polacy zaś niech płacą większy VAT, nie pyskują o OFE, czekają w kolejkach do lekarza latami, płacą na wojny kolonialne na świecie i zapie*dalają na śmieciówkach za 1200 zł - a jak się nie podoba, to na emigrację, bo panowie w Warszawie, na rozkaz z Waszyngtonu, ukraińską rozróbę uradzili.

 • leszek_nowak

  Oceniono 112 razy 108

  To teraz powstaną jeszcze większe i ładniejsze wille.

  www.opracowanie.eu

 • lojalista

  Oceniono 94 razy 80

  Ukraina zrobiła porządek z politykami, teraz czas na zakasanie rękawów i... wyciągnięcie ręki po jałmużnę???

 • aniechich03

  Oceniono 78 razy 60

  Nad czym nie panuje nowy p.o prezydenta Turczynow były szef służ bezpieczeństwa w rządzie Żulietty Tymoszenko ?
  Nad bezpieczeństwem

  "Szef administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Andrij Klujew, podał się do dymisji z zajmowanego stanowiska, a obecnie znajduje się w szpitalu w Kijowie ranny po napaści na jego dom - poinformował rzecznik Klujewa."

  To jak to było z tymi piątkowymi gwarancjami Unii Europejskiej ?

 • piotr_kolec

  Oceniono 107 razy 59

  Mówią, że to Żydzi szefują naszym krajem
  Lecz oni nie lansują swych facjat na Majdanie
  Tam taki, co w rodzinie ziomala ma ze wschodu
  Chce dać im miliard euro,mieć nowy exodus

  Ćmi w umysłach elit „od morza do morza”
  Ci chcieliby wierzchowcem, nad Dniestrem cwałować
  I zapach akermańskich traw łapczywie wchłonąć
  Lecz póki co, smród opon, w ulicę skrwawioną

  Głupi Polak po szkodzie, już Rej to dobrze wiedział
  Nie Kijów ma nas zająć, a pamięć o rzeziach
  Nie Julia, i nie bokser jest dla nas w potrzebie
  A dzieciak od sąsiada, co w nosie palcem grzebie

 • ksiadzoko

  Oceniono 66 razy 58

  Saakaszwili specjalistą od "deoligarchizacji"? Panie, świeć nad duszą szanownego eksperta...

 • ekomorda

  Oceniono 42 razy 40

  35 mld przy jakich założeniach? Np. jaką założyli cenę gazu z Rosji? Zdaje się że mówią o tym że cena gazu nie podrożeje!! A jak nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX