"Sytuacja w górnictwie jest dramatycznie zła! Trzeba dać możliwość rezygnacji z pracy wszystkim górnikom w KW"

- Górnicy muszą zdać sobie sprawę z tego, że Kompanii Węglowej grozi całkowita zapaść finansowa. Sytuacja jest tragiczna - ocenił Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Wtedy, w efekcie reformy górnictwa, z pracy odeszło ponad 100 tys. górników. Wg Steinhoffa, dobrą decyzją byłoby umożliwienie dobrowolnych odejść z pracy nie tylko górnikom czterech najsłabszych kopalń, ale wszystkim pracującym w KW.
Udział premier Ewy Kopacz w negocjacjach z górniczymi związkami nie przyniósł przełomu. Górnicy nadal przeciwstawiają się rządowemu projektowi zmian w Kompanii Węglowej, który zakłada m.in., że pracę straci 5,2 tys. osób. Podziemny protest trwa już w dziewięciu kopalniach spółk. Wg związkowców pod ziemią protestuje kilka tysięcy górników.

Zapaść

Według byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, nie ma odwrotu od poważnych zmian w Kompanii Węglowej. Bo "sytuacja jest tragiczna". - Górnicy muszą zdać sobie sprawę z tego, że Kompanii Węglowej w ciągu kilku tygodni grozi całkowita zapaść finansowa. Realna staje się groźba braku pieniędzy na wypłaty. KW grozi upadłość - mówił w magazynie "EKG" w Radiu TOK FM.

Steinhoff nie ma wątpliwości, że to najgorszy ze scenariuszy. W firmie pracuje ok. 50 tys. osób. Jak stwierdził były wicepremier, rząd nie może zrezygnować z podejmowania trudnych decyzji. Ale Steinhoff przyznał, że trochę inaczej przygotowałby plan naprawczy dla KW.

- Skupiłbym się na programie dobrowolnych odejść z pracy. Uważam, że gdyby pakietem socjalnym objąć nie tylko górników z czterech kopalń - ale wszystkich pracujących w firmie - to udałoby się otworzyć drogę do wyprowadzenia z firmy ludzi, którzy widzą swoje miejsce poza górnictwem. A po drugie, umożliwiłoby to przeniesienie górników z kopalń, których praca ma być wygaszana, do tych, które są w lepszej kondycji.

Były efekty

Program dobrowolnych odejść z pracy był podstawą sukcesu realizowanej przez rząd Jerzego Buzka reformy górnictwa. Ówczesny wicepremier Janusz Steinhoff przypomniał, że z pracy w tym sektorze gospodarki odeszło wtedy 100 tys. ludzi.

- Tak jak dziś - także wtedy - kopalnie musiały być likwidowane. I dzięki odejściom z pracy, ci którzy chcieli nadal pracować, znaleźli zatrudnienie w kopalniach, które miały przyszłość - przypomniał.

Zgodnie z programem rządowym przygotowanym dla Kompanii Węglowej, górnicy odchodzący z pracy mogą liczyć na odprawę w wysokości 24 pensji. Ci, którym niewiele zostało do emerytury - będą mogli przebywać na urlopach górniczych. Program ma kosztować 2,3 mld zł.

Kluczem do sukcesu jest nie tylko umożliwienie górnikom KW odchodzenia z pracy. Konieczna jest też zmiana stanowiska związków zawodowych. - Sytuacja w górnictwie jest dramatycznie zła. Nasz rząd - AWS-UW miał program reformy wynegocjowany ze związkowcami. To firmujący AWS Marian Krzaklewski i inni liderzy związkowi osłaniali te trudne reformy. To kwestia odpowiedzialności za kraj - ocenił Janusz Steinhoff.

Koniec z populizmem

Zdaniem byłego wicepremiera rozmowa o reformie górnictwa nie może odbywać się bez uwag na temat zaniechań. A te są oczywiste. Podstawowym błędem jest to, że dopiero teraz rząd zdecydował się na przygotowanie planu restrukturyzacji.

- Przecież, na Boga, minister gospodarki ma wszelkie narzędzia, by kontrolować sytuację w podległych mu podmiotach gospodarczych - mówił gość "EKG".

Górnictwu nie pomaga też polityczny populizm i "deklaracje bez pokrycia". - Jak zobaczyłem poniedziałkowe przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to pomyślałem, że jeśli zostanie premierem, to bardzo trudno będzie mu cokolwiek zrobić, po takich deklaracjach. Przecież nie można gwałcić ekonomii! - denerwował się.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
"Sytuacja w górnictwie jest dramatycznie zła! Trzeba dać możliwość rezygnacji z pracy wszystkim górnikom w KW"
Zaloguj się
 • aa0010

  Oceniono 53 razy 31

  Nie chcę dalej utrzymywać bogaczy górniczych z naszych podatków . Nie chcę nadal utrzymywać bogatych 40letnich górniczych zdrowych emerytów dorabiających bez ograniczeń. Nie chcę nadal składać się na wysokie odprawy i specjalne wysokopłatne urlopy. Pieniądze za nicnierobienie to krzywdzenie pracujących. Nie wynagradzajmy ludzi za rozkradanie państwowych zakładów. pracy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 31 razy 23

  "Jak zobaczyłem poniedziałkowe przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to pomyślałem, że jeśli zostanie premierem, to bardzo trudno będzie mu cokolwiek zrobić, po takich deklaracjach. Przecież nie można gwałcić ekonomii! "- a kto prezesowi zabroni? On na pewno ma kopalnię diamentów, dzięki ktorej da oczekiwane fundusze wszystkim niezadowolonym. Wrażliwy na krzywdę ludzką prezes wszystko obieca- bo obietnice nic go nie kosztują.
  A górnicy.... widać dobrze im w tym zawodzie, skoro trzymają się go ludzie, ktorzy dawno mogliby być emerytami. Widać przewidują jakies perspektywy, skoro do zawodu przyjmowani są cięgle nowi i młodzi. Zawsze można zabrać szpitalom, pielęgniarkom, nauczycielom, byle górnicy mogli obchodzić Barbórkę i odbierać czternastki.

 • iluminati_semper

  Oceniono 27 razy 21

  jako człowiek niezaangażowany po żadnej stronie tzw "debaty o górnictwie", a przede wszystkim logicznie rozumujący, czuję się obrażony żądaniem panów związkowców byśmy jako zdecydowana większość uczciwie pracującego społeczeństwa, fundowali im całkiem klawe życie. to jest pajacowanie i nie ma się co dąsać... osobiście mam nadzieję że jest to tylko wstęp... najpierw górnicy, potem kler i na deser rolnicy. koniec z funduszem kościelnym i krusem powinien stać się faktem jak najszybciej! amen

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 16

  Z jednej łapki na drugą łapkę...przestępuje niecierpliwie Kurdupel... A MOŻE JAKIEŚ ROZRUCHY NA ŚLĄSKU ?

 • ciemnyluddd

  Oceniono 21 razy 13

  "Człowiek jest w stanie zrozumieć tylko to co mu się w głowie...z m i e ś c i"... Ale w górniczych głowach już na pewno się "nie zmieści", oraz że nie są ( a zresztą nigdy nie byli w rzeczywistości) "solą tej ziemi" co im wmawiano przez cały PRL i później. I że są tylko BANKRUTAMI...torpedującymi wszystkie próby jakiegoś rozwiązania zaistniałej sytuacji...Nic ciekawego nas nie czeka. Opony, msze, flagi, Bogurodzica, ojczyznewolnaracznamwrocicpanie i co tam jeszcze, oraz PARANOICZNE SZKALOWANIE PAŃSTWA, które już dalej tego "Matrixu" nie ma z czego utrzymywać...

 • ursynowski.2

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego w dyskusji nikt nie porusza aspektu dewastacji miast środowiska w wyniku rabunkowego wydobycia węgla ! Mafia górniczo-związkowa systematycznie rozwala górnictwo , ale oczywiście też systematycznie niszczy miasta GOP (szkody górnicze, wyburzenia, tąpnięcia itd. itd.) . Symbolem tych zniszczeń jest miasto Bytom. Polskie wladze komunistyczne na czele z tow Bierutem w latach 50tych ub.w. podjely decyzje o wydobyciu węgla z filaru ochronnego miasta Bytomia (kiedyś bardzo bogatego i pięknego miasta niemieckiego Beuthen O.S.) metodą na zawał. Po 60 latach takiego wydobycia Bytom miasto 200tys zostalo praktycznie zruujnowane przez szkody gornicze. Wyburzono prawie pół miasta. O tym skandalu prawie nikt w Polsce nie słyszał, bo takie fakty były objęte cenzurą. Jeszcze w roku ub. KOMPANIA WEGLOWA PRZEDŁUŻYŁA KONCESJĘ OBECNIE LIKWIDOWANEJ KWK Centrum Bobrek d. Dymitrow do 2014r. na wydobycie spod centrum miasta. Jest to skandal na skalę europejską, bo nigdzie w UE nie zezwala się na kopanie węgla pod zwartą zabudową miejską. Ostatnio UE zaakceptowała 1mld PLN na rewitalizację Bytomia, ale te fundusze mogą być wstrzymane ponieważ Kompania Węglowa działa sprzecznie z prawem UE.

  See more on: www.ruiny.bytom.pl

 • kat-kk

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jestem wicepremierem,ani ministrem gospodarki,myślę jednak ,że przynajmniej część ludzi w Polsce, oprócz rodzin POPIS się ze mną zgodzi."Sytuacja w Polsce, jest dramatycznie zła!Od układu solidarności, ze stolicą pedofilską.

 • twent7yapril

  Oceniono 1 raz 1

  www.thehindubusinessline.com/economy/india-poland-keen-to-collaborate-in-mining-sector/article6686319.ece przeczytajcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX