JSW w tarapatach. "Strajk w obronie związkowców i przywilejów - trzymajmy kciuki za prezesa"

- W JSW nie mówi się o zamykaniu kopalń, tylko o ograniczaniu przywilejów. Spółka ma kłopoty. Bardzo mocno trzymam kciuki za prezesa Zagórskiego, który chce zreformować firmę - deklaruje b. szefowa PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Związkowcy, którzy rozpoczęli strajk, czekają na spotkanie z premier i min. gospodarki. - Chcielibyśmy ich widzieć tutaj jak najszybciej - mówią.
Kolejne poważne kłopoty jednej ze spółek węglowych. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosili dziś strajk. Domagają się m.in. odwołania władz firmy i pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej, za złą sytuację spółki; rezygnacji z wypowiedzenia porozumienia z maja 2011 r., które dotyczyło przywilejów dla górników. Protestujący chcą też, by zrezygnowano z planów zwolnienia związkowych liderów.

Władze JSW chcą zwolnić związkowców za prowadzenie w styczniu podziemnego strajku, bo był to protest nielegalny. Bo akcji nie poprzedziły ani negocjacje, ani mediacje, ani referendum strajkowe.

Strajk w obronie przywilejów

Grażyna Piotrowska-Oliwa - w sporze w JSW - stoi po stronie władz spółki. - Bardzo mocno trzymam kciuki za prezesa Jarosława Zagórskiego. W przypadku tej spółki nikt nie mówi o zwolnieniach górników czy zamykaniu kopalń. Mowa jest przede wszystkim o ograniczeniu przywilejów: trzynastek, czternastek, deputatów. Prezes walczy o przetrwanie firmy - mówiła w TOK FM była szefowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Główną przyczyną problemów Jastrzębskiej Spółki Węglowej są ogromne spadki cen węgla.

Piotrowska-Oliwa liczy, że rząd twardo stanie po stronie władz firmy. - Najłatwiej jest odwołać prezesa, ale to nie rozwiąże problemów JSW. Mam nadzieję, że prezesowi Zagórskiemu uda się dokończyć reformy. Trzymajmy kciuki - apelowała w "EKG".

Związkowcy z JSW oczekują, że przyjadą do nich premier Ewa Kopacz i minister gospodarki Janusz Piechociński. - Chcielibyśmy ich widzieć tutaj jak najszybciej, żeby akcja strajkowa mogła się zakończyć jak najszybciej z korzyścią dla pracowników i akcjonariuszy - stwierdzili dziś związkowi liderzy.

W geście solidarności ze związkowcami JSW pogotowie strajkowe ogłosił Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej. Działacze z KW sprzeciwiają się dyscyplinarnym zwolnieniom związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Król węgiel odchodzi w przeszłość, jak to się stało z parowozem" - Jan Rulewski apeluje o rozmowy nt. sytuacji sektora górniczego>>>

DOSTĘP PREMIUM