"Cameron obciął wydatki, zmniejszył zatrudnienie i wygrał wybory". Dlaczego polscy politycy nie wyciągają wniosków?

Ekonomista Rafał Antczak jest zdziwiony, że w Polsce nikt nie przeanalizował przyczyn sukcesu wyborczego Davida Camerona. A program, który dał brytyjskiemu premierowi drugą kadencję, niewiele miał wspólnego z populizmem. - Cameron zmniejszył zatrudnienie w sektorze publicznym, a jednocześnie zwiększył jego wydajność. W Polsce brzmi to jak herezja - mówił w "EKG".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Konserwatyści zdobyli blisko 37-proc. poparcie. W połączeniu ze słabym wynikiem konkurentów, dało to partii Davida Camerona drugą kadencję z rzędu i samodzielne rządy.

- Dziwi mnie, że właściwie nikt w Polsce nie analizował tego, co zrobił Cameron. On nie wydawał pieniędzy, obciął wydatki o 5 proc., zmniejszył zatrudnienie w sektorze publicznym, a jednocześnie zwiększył jego wydajność. To zostało w Wielkiej Brytanii docenione - mówił Rafała Antczak, członek zarządu Deloitte.

Co ciekawe, nawet po wygranych wyborach Cameron nie zrezygnował z oszczędzania. Przedłużył zamrożenie pensji ministrów, bo jak stwierdził, "nadal zaciskamy pasa, jako państwo".

DOSTĘP PREMIUM