"Cameron obciął wydatki, zmniejszył zatrudnienie i wygrał wybory". Dlaczego polscy politycy nie wyciągają wniosków?

Ekonomista Rafał Antczak jest zdziwiony, że w Polsce nikt nie przeanalizował przyczyn sukcesu wyborczego Davida Camerona. A program, który dał brytyjskiemu premierowi drugą kadencję, niewiele miał wspólnego z populizmem. - Cameron zmniejszył zatrudnienie w sektorze publicznym, a jednocześnie zwiększył jego wydajność. W Polsce brzmi to jak herezja - mówił w "EKG".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Konserwatyści zdobyli blisko 37-proc. poparcie. W połączeniu ze słabym wynikiem konkurentów, dało to partii Davida Camerona drugą kadencję z rzędu i samodzielne rządy.

- Dziwi mnie, że właściwie nikt w Polsce nie analizował tego, co zrobił Cameron. On nie wydawał pieniędzy, obciął wydatki o 5 proc., zmniejszył zatrudnienie w sektorze publicznym, a jednocześnie zwiększył jego wydajność. To zostało w Wielkiej Brytanii docenione - mówił Rafała Antczak, członek zarządu Deloitte.

Co ciekawe, nawet po wygranych wyborach Cameron nie zrezygnował z oszczędzania. Przedłużył zamrożenie pensji ministrów, bo jak stwierdził, "nadal zaciskamy pasa, jako państwo".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Cameron obciął wydatki, zmniejszył zatrudnienie i wygrał wybory". Dlaczego polscy politycy nie wyciągają wniosków?
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 39 razy 39

  W Polsce? Nigdy!!! Decyzja wydana w ciągu 7 dni a nie 37, która przeszła tylko przez 2 urzędników, a nie 20 i została opatrzona tylko dwoma pieczątkami a nie dwudziestoma dwoma byłaby ze wszech miar ułomna i sprowadzałaby katastrofę na nasze państwo.

 • jakub1975wawa

  Oceniono 43 razy 25

  mnie to nie dziwii że w polsce tego się widzi, przecież tak trudno zrezygnować z duszonych osmiorniczek i pracować jak frajer za marne szesc patoli przecież to wbrew honorowi poslkiej biurwy i urzedola

 • tani_dran

  Oceniono 31 razy 17

  Ale to się w W. Brytanii działo! U nas wygrywa ten co więcej obieca.

 • getz54

  Oceniono 16 razy 14

  Jezeli jest w PL więcej takich ,,ekonomistów,, jak pan Rafał Antczak, którzy zamiast myślec ciągle się dziwią i opowiadają głupoty to jaki jest koń, kazdy widzi.
  Po pierwsze, kampanię wyborczą Dawidowi Cameronowi wygrał nie kto inny jak pan Lynton Crosby, on mu napisał program, wyznaczył priorytety, zorganizował sztab wyborczy i całą resztę. Po drugie panie Rafale premier Cameron obnizył zgodnie z programem wyborczym zasiłki rodzinne z 26 000,- GBP do 23 000,- GBP rocznie na rodzinę, co jak powiedział ...... umozliwi wielu osobom powrót do pracy, bo z zasiłku juz nie wyzyją !!! Z takimi obietnicami nawet Kukiz by przegrał. Ogłosił program oszczędności państwa na sumę 30 mld GBP, 12 mld ma zaoszczędzi na socjalu 13 mld na resortach rządowych. Nie rozumiem pana euforii nad poczynaniami pana Camerona, ani chęci wprowadzenia tych działań w PL. Cos poniosło pana trochę, zdarza się.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 12 razy 8

  Rodzimi politycy to anty patrioci
  Nie spocznie tutaj żaden, póki nie ogołoci
  Polaka i z godności i z materialnej sfery
  Cóż, tacy politycy trzymają w Polsce stery

  A przecież patriota powinien zadbać o to
  By Polak o ojczyźnie rozprawiał z ochotą
  By powód miał do dumy, a nie miał do rozpaczy
  Cóż, słowo „patriota” - nie wiele dzisiaj znaczy…

 • szpung

  Oceniono 9 razy 7

  Ostatnio NHS rozeslal do wszystkich ulotke z prosba o wymianestarych aparatow sluchowych na nowej generacji, celem wymiany nalezy udac sie jedynie do GP.

 • szpung

  Oceniono 9 razy 7

  Dobrze ze nie wszyscy Polacy wiedza co on obcial bo by im sie swiadomosc odwrocila o 180 stopni. Pwoedzmy sobie iz socjal jukeju w koncu nie jakis obledny w porownaniu z socjalistycznymi republikami do ktorych wali cala nedza swiata to juz nie jest socjal to jest aberacja. Prosty przyklad alkoholik otrzymuje 72 funty na tydzien na wydatki plus 30 funtow na socjalizacje plus 20 funtow na koszty 'leczenia' plus pokrycie kosztow mieszkania oraz darmowe bilety komunikacji publicznej plus bezzwrotna pozyczke 1000 funtow na zagospodarowanie. Jesli dodamy iz kwota wolna od podatku w jukeju to 10000 funtow to chyba nie trzeba tlumaczyc iz czesc ludzi tutaj czuje iz jest to nadmiar laski ze strony podatnika.

 • esmeras

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wyciągają wniosków bo do tego trzeba miec rozum.

  A oni uwazają, że wszsytko wiedzą.

  No to pac ich do szamba.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 5 razy 5

  Polscy politycy zbyt przyglądają się sondażom, co tam jacyś przypadkowi obywatele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX