Pawlak: ciekawe, że kontrowersyjne projekty są przeprowadzane podczas wakacji

To jest ciekawy znak, że kontrowersyjne projekty są przeprowadzane w czasie wakacji - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak pytany przez dziennikarzy o spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami OFE i propozycje zmian w systemie emerytalnym.
Zdaniem premiera, OFE za bardzo dbają o własne interesy niż o bezpieczeństwo emerytów.

Resort pracy, którego szefową jest Jolanta Fedak z PSL, przygotował ostatnio projekt małej rewolucji w systemie emerytalnym, zgodnie z którą do ZUS miałoby trafiać 16,5 proc. miesięcznej pensji pracownika, zaś do OFE 3 proc (obecnie do ZUS trafia mniej, 12,2 proc. pensji, a do OFE 7,3 proc). - Ze strony PSL stawiamy postulat, aby dyskusja o tych zagadnieniach była otwarta. Nie wiem jaka była szczegółowa tematyka spotkania przedstawicieli OFE z premierem, niemniej jednak bardzo ważne będzie zachowanie takich mechanizmów, które zapewnią ludziom wolność wyboru. Propozycja pani Fedak, aby zachować minimalna pulę, gwarantującą emeryturę np. 1200 złotych miesięcznie, a resztę emeryt mógł sobie wyjąć z tego rachunku i zagospodarować wedle własnego uznania, wydaje się bardzo sensowna. Wierzymy, że taki emeryt sobie poradzi z zagospodarowaniem takich pieniędzy - tłumaczył Pawlak.

Na spotkaniu przedstawicieli OFE z Donaldem Tuskiem nie było minister pracy Jolanty Fedak. Pytany o to Pawlak powiedział: - To jest właśnie ciekawy znak i kolejne świadectwo, że różne dziwne sprawy i różne kontrowersyjne projekty są przeprowadzane podczas wakacji. Akurat minister Fedak jest na urlopie, ale oczywiście tego typu decyzje można było przeprowadzać dwa tygodnie wcześniej czy później i wtedy nie byłoby tego problemu. Jestem przekonany, że pani minister Fedak będzie przedstawiała w sposób otwarty te tematy do dyskusji o OFE. Bardzo ważne jest by zachować zdrową równowagę, nie może być tak że wszyscy oszczędzają, tylko OFE nie oszczędza. Jak wszyscy to wszyscy i OFE też - powiedział wicepremier.

Wśród propozycji zmian, które padły podczas spotkania szefów Funduszy z premierem znalazły się m.in.: koniec tzw. akwizycji klientów; zmniejszenie prowizji pobieranych przez Otwarte Fundusze Emerytalne; wprowadzenie systemu wielofunduszowego, który da możliwość inwestowania pieniędzy na różne sposoby, w zależności od wieku ubezpieczonych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Pawlak: ciekawe, że kontrowersyjne projekty są przeprowadzane podczas wakacji
Zaloguj się
 • jedrula56

  Oceniono 1 raz 1

  DA-DO
  zostań posłem :)

 • wilcy

  0

  I tak byś tych projektów nie skumał. I jak zawsze jak nie rozumiem to jestem przeciw. Zamiast na kanikule jechać to cos zrozumieć próbuje

 • da-do

  0

  To nie takie proste.Układów brak :):)

 • da-do

  0

  On się nigdy nie obudzi.A tak w ogóle to ciekawa jestem czy za te wakacje to posłowie mają płacone? Jeśli tak to dlaczego?Nauczyciele-wakacje,przedszkola/które powinny służyć ludziom pracy/ -wakacje,sejm -wakacje a ja cholera,nie mam wakacji tylko wkoło nadgodziny,bo ciągle jest taka potrzeba i spróbuj odmówić.....

 • nanook

  0

  Wakacje czy nie - Waldemar Pawlak powinien był już dawno się OBUDZIĆ :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX