Bank Lehman Brothers wyprzedaje dzieła sztuki na aukcjach, by spłacić długi

W Londynie sprzedano dwa dzieła sztuki z dawnej siedziby banku Lehman Brothers. W ten sposób dawni właściciele banki, którego upadek zapoczątkował światowy kryzys gospodarczy, chcą spłacić dług wobec wierzycieli.
Wszystkie dzieła sprzedano w domu aukcyjnym Sotheby's za łączną kwotę 12 milionów dolarów. Z tego za 2 miliony poszły obrazy etiopskiej artystki zamieszkałej w Nowym Jorku Julie Mehretu oraz Chińczyka Liu Ye. Pozyskane w ten sposób środki pójdą na spłatę długów wierzycieli banku braci Lehman. Te 12 milionów to jednak kropla w morzu potrzeb. Właściciele Lehman Brothers mają bowiem 600 miliardów długu wobec wierzycieli, od upadku firmy w 2008 roku.

Aby pokryć dalszą część zadłużenia, Lehman Brothers planują kolejne aukcje. Na kolejnej aukcji w Londynie pod młotek pójdzie obraz "Madonna" Gary'ego Hume'a, oraz inne rekwizyty nie związane ze sztuką. Będzie to między innymi logo firmy z londyńskiego biura, a także cygaretki i puszki na herbatę. W przyszłym miesiącu w Nowym Jorku będzie licytowane zdjęcie nowojorskiego fotografika Andreasa Gurskyego. Przedstawia ono nowojorską giełdę papierów wartościowych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Bank Lehman Brothers wyprzedaje dzieła sztuki na aukcjach, by spłacić długi
Zaloguj się
  • dziadwawelski

    0

    chętnie coś od nich nabędę kiedy tylko marta odda moja działę z tych 3 mln ( kasa z moich podatków poszła na prywatne ubezpieczenia więc liczę na udziały w zyskach)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX