Nowe prawo: kupując mieszkanie kupisz długi inwestora?

PRZEGLĄD PRASY. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że banki obawiają się nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotekach, przygotowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Gazeta wyjaśnia, że zmiany ustawy zakładają, iż jeśli kupujemy mieszkania od dewelopera, który wziął kredyt na jego budowę i obciążył nim hipotekę, to jej część obowiązkowo obciąży nasz lokal. A to oznacza, że na kupującym "zawiśnie" nie tylko własny kredyt, ale też inwestora.

Obecna ustawa pozwala kupić mieszkanie z czystym kontem. Zdaniem gazety banki obawiają się zmiany ustawy, bowiem zmuszone będą do udzielania mniejszej liczby kredytów mieszkaniowych. Przewidują, że zmniejszy się zdolność kredytowa klientów, a ponadto nie chcą innych wierzycieli na hipotece.

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że Związek Banków Polskich zwołał na przyszły tydzień spotkanie prawników bankowych w tej sprawie. Poseł Jerzy Kozdroń z Komisji Sprawiedliwości zapowiada, że jeśli problem okaże się poważny, nie wykluczona będzie zmiana prawa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM