Kompania Węglowa sprzeda jutro kopalnię Silesia

Po dwóch nieudanych próbach sprzedaży kopalni Silesia - jutro trzecia. W czeskiej ambasadzie w Warszawie spotykają się przedstawiciele Kompanii Węglowej i Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" , którego udziałowcem jest czeski holding energetyczny EPH.
Jak się nieoficjalnie dowiedziało się TOK FM będzie to uroczyste podpisanie umowy na sprzedaż kopalni Silesia. Na razie nie wiadomo, jaka będzie wartość transakcji. W spotkaniu wezmą udział m.in. wiceminister gospodarki ds. górnictwa Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter.

Historia sprzedaży tej nierentownej kopalni (ok. 100 mln zł strat rocznie) jest długa . W 2007 r. odbył się pierwszy przetarg na sprzedaż zakładu. Kupnem zainteresowany był szkocki koncern Gibson Group. Kompania z przyczyn formalnych unieważniła jednak przetarg.

Podczas drugiego przetargu kupnem zainteresowana była m.in. Enea. Ten koncern energetyczny zrezygnował sam z zakupu Silesii. Załoga kopalni utworzyła więc spółkę pracowniczą (PG Silesia) i znalazła inwestora- czeski holding EPH.

W Silesii złoża węgla kamiennego są szacowane nawet na 500 mln ton, ale aby się do nich dobrać trzeba zainwestować pół miliarda zł. Kompania Węglowa nie ma na to środków.

DOSTĘP PREMIUM