Stocznia Marynarki Wojennej: wypłaty w tym tygodniu, albo

Groźba sporu zbiorowego i protestów wisi nad Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni. Zakład jest w stanie upadłości układowej - pracę może stracić 40 procent załogi. Powodem obecnego konfliktu z zarządem firmy nie jest jednak restrukturyzacja a zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń - cierpliwość stoczniowców wyczerpie się w tym tygodniu.
- Dostaliśmy wszyscy za ubiegły miesiąc tylko tysiąc złotych zaliczki - mówi przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wojska w stoczni Tadeusz Mirkiewicz - teraz mamy obiecane, że jutro, pojutrze będzie wypłata.

- Myślę, ze wszystkie zaległości zapłacimy w najbliższych dniach - mówi prezes stoczni Roman Kraiński unikając jednak jednoznacznej deklaracji - zapewniać mogę wtedy kiedy będę miał pieniądze na swoim koncie a jeszcze nie mam

- Do końca tygodnia będziemy czekać cierpliwie - zapewnia Mirkiewicz - kolejnym krokiem będzie spór zbiorowy z tytułu niewypłacania pensji. Jeśli to nie pomoże, rozważymy inne formy protestu z pikietą pod ministerstwem włącznie - dodaje związkowiec - mamy jednak świadomość, że pikieta czy strajk nie poprawią naszej sytuacji ekonomicznej, jest to ostateczność.

Spór o wypłaty rozgrywa się w cieniu walki o przetrwanie stoczni - pracę może stracić nawet 400 z ponad tysiąca osób - potrzebę zmian czują i władze stoczni i związkowcy.

- Ja mam wybór tylko jeden - rozkłada ręce prezes Kraiński - czy dopuścić do rozwiązania, gdzie wszyscy pójdą na ulicę, czy zwalniając część uchronić resztę. Jest to bardzo bolesne , to dramat całych rodzin - mówi szef związkowców przyznając jednocześnie, że w obecnej postaci stocznia nie byłaby w stanie na siebie zarobić - wypominano nam, że jesteśmy drogim partnerem, w tym roku dodatkowo wchodzą przetargi europejskie więc pracą będzie się trzeba dzielić. Redukujemy i mamy nadzieję na lepszą przyszłość.

Szansą na przetrwanie zakładu są m.in. remonty okrętów zlecane przez MON, nie ma jednak jasności czy stocznia w stanie upadłości układowej może brać udział w przetargach

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM