Darmowy internet w mieście? Operatorzy: protestujemy, to łamanie zasad

PRZEGLĄD PRASY. Zakładanie przez gminy darmowego internetu dla mieszkańców operatorzy telekomunikacyjni uznają za łamanie zasad wolnego rynku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Coraz więcej miast i gmin oferuje swoim mieszkańcom bezpłatny internet. Nie jest szybki, ale jak każda rzecz za darmo cieszy zwykłego zjadacza chleba. To nie podoba się operatorom telekomunikacyjnym, którzy oskarżają władze samorządowe o nieuczciwą konkurencję. Ostrzegają nawet, że wstrzymają inwestycje w infrastrukturę i mobilny internet tam, gdzie będzie dostępna darmowa sieć - czytamy w gazecie.

- Oczywiście dostęp do internetu jest dziś usługą niezbędną, ale nie może być tak, że za publiczne pieniądze oferuje się go na takich warunkach, iż staje się to nieuczciwą konkurencją - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jerzy Sadowski, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, zrzeszającej największych operatorów telekomuniakcyjnych. Twierdzi on, że firmy ponoszą ogromne koszty inwestycji, więc tam gdzie działa bezpłatny internet nie będą wchodzić.

A to może wykluczyć z usług internetowych mieszkańców wielu gmin. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji uważa, że za pośrednictwem bezpłatnej sieci użytkownik powinien mieć możliwość połączyć tylko raz dziennie na najwyżej godzinę. "Dziennik Gazeta Prawna" przytacza komentarz Krzysztofa Głomba, prezesa Stowarzyszenia Miasta w Internercie, który proponuje wprowadzić rozwiązania sprawdzone w Europie Zachodniej. W niektórych krajach można korzystać z bezpłatnej, szybkiej sieci np. tylko w publicznych bibliotekach. Innym rozwiązaniem jest wykup przez samorządy pakietów szybkiego internetu u komercyjnych operatorów. Eliminuje to przyzwyczajanie ludzi do darmowego, ale kiepskiej jakości internetu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Darmowy internet w mieście? Operatorzy: protestujemy, to łamanie zasad
Zaloguj się
 • reiter1

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety jak ktoś jest kiepski to usiłuje wyeliminować konkurenta. Najlepsi rywalizują wynikami (jakością). Jeśli byłaby przyzwoita szybkość transferu na łączach operatorów mobilnych nikt by z kiepskiej darmochy nie korzystał. Ale że internet mobilny, wbrew zapewnieniom operatorów, jest żałosny...

 • northyorkshire

  Oceniono 2 razy 2

  Na miejscu gmin nie przejmowałbym się tymi groźbami. Wstrzymają inwestycje? Ha, ha, ha! To z czego będą prezesi zyć? Nie wstrzymają inwestycji, w życiu. Darmowy, gminny internet spowoduje, że te grube, leniwe i pazerne świnie z tepsy i innych firm będą musiały wskoczyć na inny poziom usług. Tylko czy im te tłuste doooopy na to pozwolą?
  Ja mam internet na światłowodzie(a nie jak tepsa na ADSL, ha, ha, ha!), wcale nie najdroższy pakiet, który i tak jest tańszy niż w PL, transfer do 20MB i to jest aktualny standard w EUROPIE, panie i panowie madrale operatorzy!

 • atleista

  Oceniono 1 raz 1

  To teraz operatorzy płatnych autostrad będą protestować przeciwko bezpłatnym drogom publicznym, a właściciele basenów i pływalni przeciwko bezpłatnemu dostępowi do rzek, jezior i morza. Nieograniczona niczym chęć zysku odbiera niektórym resztki rozsądku i przyzwoitości.

 • j4s4

  0

  Operatorzy nie mają czego protestować, przecież hurtowy dostęp do internetu jest zmonopolizowany, więc oni i tak zarobią i to realnie bo nie będą ponosić kosztów budowy punkttów dostępowych.

 • net-cetera

  0

  Internet jest jednym z wielu nośników kultury i jako taki powinien być darmowy. W ogóle dostęp do kultury i jej nośników powinien być darmowy dla wszystkich. W jakiej postaci to sprawa oczywiście do dyskusji, jednak taką możliwość powinno mieć każde społeczeństwo, inaczej nie będzie się rozwijać. Świadomość kultury i jej potrzeby jest u nas tak niska, że woła o pomstę do nieba. Operatorzy, zwłaszcza mobilnych rozwiązań nie dostarczają nam internetu - oni sprzedają nam określoną ilość gigabajtów, razem z całą masą niechcianych reklam, za które niestety my płacimy. Dlaczego mamy się na to godzić? Jeśli jest alternatywa, powinniśmy również iść tą drogą. Przez ostatnie 10 lat internet zmienił nasze życie diametralnie, i tego nie da się zatrzymać. Czy ktoś wyobraża sobie dziś życie bez internetu? Telewizja nam się znudziła bo skoro znaleźliśmy alternatywę, to dlaczego paru facetów ma decydować o tym co będziemy ogladali i kiedy, i ile im za to zapłacimy. Dzięki internetowi nauczyliśmy się sami sobie wzajemnie dostarczać rozrywkę, wiedzę, wymieniamy informacje, wreszcie możemy być bardziej aktywni, kreatywni i wszystko to mamy kiedy chcemy i jaki chcemy. Dostęp do internetu nie powinien być luksusem, a tak nam się go właśnie sprzedaje, w sposób reglamentowany, kontrolowany a poza dużymi aglomeracjami wciąż wciska się ludziom stare technologie za wygórowaną cenę, bo Ci ludzie nie mają alternatywy. Prawda jest taka, że operatorzy nie chcą żadnego rozwoju, chcą przede wszystkim maksymalizować zyski najlepiej w ogóle nie inwestując. Nie musimy się na to godzić. I niech się operatorzy sprzeciwiają, i tak sprzedają tam stare technologie, które powinny pójść do lamusa bo w dużych miastach nie mają już racji bytu. Idea darmowego internetu jest jak najbardziej na miejscu w naszych czasach i powinniśmy wspierać się wzajemnie wokół takich pomysłów.

 • kolander

  Oceniono 1 raz -1

  Już znalezałem - to chyba Bydgoszcz.

 • kolander

  Oceniono 1 raz -1

  co to za miasto na zdjęciu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX