Poznań: Cegielski sprzedał Libańczykom Fabrykę Silników Agregatowych

Dopiero za szóstym razem Zakładom Cegielskiego udało się sprzedać Fabrykę Silników Agregatowych. Czekanie jednak się opłaciło, bo libański holding zapłacił więcej, niż oczekiwał zarząd Cegielskiego. Cenę wywoławczą z 49,9 mln zł podbił do prawie 53,5 mln. I wygrał.
Libańska grupa kapitałowa Sakro Company już wcześniej interesowała się jedną z najprężniej działających na rynku spółek córek Cegielskiego. Jednak dopiero teraz wystartowała w licytacji. Oprócz niej zainteresowana kupnem FSA była też polska firma - Holding Ameks.

Ale to Libańczycy okazali się silniejszym graczem, ku ogromnemu zadowoleniu prezesa zakładów Cegielskiego Jarosława Lazurko. - Dla nas to przełomowy moment, bo kawałek Cegielskiego zostaje naprawdę sprywatyzowany - mówi TOK FM Lazurko. Podkreśla, że pieniądze ze sprzedaży FSA pójdą na dalszą restrukturyzację głównej spółki HCP oraz rozwój nowych produktów.

W obecnej sytuacji wydaje się, że sprzedaż poznańskiej Fabryki Libańczykom była najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla jej załogi. Fabryka od dawna cierpiała na brak dużych zleceń. W ubiegłym roku miała obrót rzędu 48 milionów złotych, ale przyniosła straty w wysokości ponad 4 milionów.

Holding, który przejął FSA działa w tej samej branży energetycznej, co ona. Jednak oprócz montażu zajmuje się dodatkowo także sprzedażą i leasingiem agregatów prądotwórczych na całym Bliskim Wschodzie. - Ma to, czego nam brakowało, czyli rynki zbytu. Holding Sakr dostarcza swoje wyroby m.in. do Iranu, Iraku, Egiptu, Syrii, czy Niemiec - wylicza Lazurko.

Rocznie obroty libańskiego holdingu przekraczają 150 milionów dolarów. Ale po kupnie poznańskiej fabryki mają się zwiększyć, bo Libańczycy w najbliższych latach planują podbić kolejne rynki. - Planujemy rozwinąć naszą działalność również na Europę - zapowiada Jihad Abou Chacra, wiceprezes Holding Sakr. I dodaje, że jego celem jest rozwinięcie i udoskonalenie tych produktów, z których zasłynęła już Fabryka Silników Agregatowych. Nowy właściciel w swojej poznańskiej fabryce nie planuje na razie żadnych zwolnień.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM