Kalisz ws. Blidy: Poprawki PiS mają odwrócić znaczenie raportu

Nie dziwię się posłom PiS, że złożyli te 103 poprawki. Ale większość z nich ma na celu odwrócić wyraz tego raportu; powiedzieć, że okres pisowski to był czas przestrzegania praw człowieka i szacunku dla każdego podejrzanego - mówił w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz na kilka godzin przed posiedzeniem komisji śledczej ds. śmierci Barbary Blidy. Posłowie mają dziś głosować nad poprawkami, zgłoszonymi głównie przez posłów PiS.
Po raz ostatni zbiera się dziś komisja śledcza ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Posłowie będą głosować za przyjęciem bądź odrzuceniem zgłoszonych poprawek do raportu, który szef komisji Ryszard Kalisz ogłosił miesiąc temu. Poseł SLD przyznał w TOK FM, że kształt raportu jest wynikiem współpracy posłów wszystkich opcji poza PiS:

- Jak obserwuję poprawki posłów PO i PSL, to oni dalej idą niż ja. Osądzają dużo bardziej kategorycznie.

- Za to posłowie PiS dużo bardziej kategorycznie osadzają pana - wtrącił Łukasz Grass.

- Koniec świata by był, gdyby posłowie PiS-u zaczęli mnie chwalić albo kulturalnie mówić na mój temat - odpowiedział Ryszard Kalisz. - Posłowie PiS-u [w komisji - red.] byli dużo bardziej zainteresowani obroną okresu pisowskiego niż wyjaśnieniem wszystkiego do końca. Nie dziwię się, że złożyli te 103 poprawki. Są dobrze napisane. Mam wrażenie, że został wynajęty bardzo dobry prawnik. Kilka z tych 103 poprawek wydaje mi się bardzo interesującymi. Ale większość ma na celu odwrócić wyraz tego raportu - powiedzieć, że okres pisowski to był czas przestrzegania praw człowieka, szacunku dla każdego podejrzanego, braku aresztów wydobywczych - tłumaczył Kalisz.

Sprawozdanie z raportu, a potem wniosek do Trybunału Stanu?

Głosowaniem nad poprawkami komisja kończy swoją pracę. Ostateczny raport będzie prezentowany w Sejmie około 18 sierpnia. Nie będzie nad nim głosowania, ale kluby będą mogły się odnieść do jego treści. Z pewnością wzbudzi on wielkie emocje, skoro głównym wnioskiem jest postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Aby zgłosić wniosek o Trybunał Stanu, potrzebne jest aż 115 podpisów. SLD zapowiedziało, że wniosek będzie gotowy tuż po przyjęciu raportu, jednak aby taki wniosek złożyć musieliby się pod nim podpisać politycy PO.

Sejmowa komisja śledcza do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy została powołana na wniosek SLD, 19 grudnia 2007 roku i w styczniu następnego roku rozpoczęła prace. Komisja miała zbadać, czy działania funkcjonariuszy ABW podczas przeszukiwania domu posłanki były legalne i zgodne z procedurami, oraz czy były właściwie przygotowane. Wyjaśniała także prawidłowość działań prokuratury w postępowaniu zmierzającym do postawienia zarzutów byłej minister. Przewodniczącym komisji został Ryszard Kalisz.

W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się przesłuchanie pierwszego świadka w tej sprawie. Barbara Blida, była posłanka SLD i minister budownictwa, popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 roku podczas akcji przeszukiwania jej domu przez ABW. Funkcjonariusze Agencji dokonali rewizji w domu Blidy w Siemianowicach Śląskich i na polecenie katowickiej prokuratury mieli zatrzymać ją w związku z podejrzeniami o korupcję w handlu węglem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Kalisz ws. Blidy: Poprawki PiS mają odwrócić znaczenie raportu
Zaloguj się
 • tadek-1

  Oceniono 33 razy 31

  Mam nadzieje ze wszystkie wnioski sekty "PiS" zostana odrzucone, a dwoch zloczyncow stanie przed Trybunalem Stanu.

 • bun01

  Oceniono 33 razy 31

  Nie możemy wymagać od PiSu uczciwości i prawdy - wszak to katolicka partia.

 • grymasplemp

  Oceniono 31 razy 31

  I tak nikt nie uwierzy, że za PiSiorstwa szanowano demokrację.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 32 razy 30

  mam nadzieję, że im się uda postawić tych bydlaków przed TS.

 • rezun-one

  Oceniono 29 razy 27

  Ogólnie wiadomo że to Blida zastrzeliła Kaczyńskiego i Ziobrę a następnie zatarła ślady.
  Kaczyński do dziś chodzi w miejsce zbrodni pod Pałac Prezydencki by wyrażać swą dezaprobatę dla tej bezsensownej zbrodni.

 • arct

  Oceniono 31 razy 27

  Liczymy na Trybunał Stanu ale to nie wszsytko - następnie na sąd i wyrok skazujący.

  I na to, że panowie beda oglądać świat zza krat przez wiele lat. Polska to nie zabawka.

  Miłej odsiadki!

  :))))))

 • teletoobis

  Oceniono 29 razy 25

  A pan Panie Kalisz sie dziwi? Przeciez oni walcza teraz o swoj polityczny byt. Mam nadzieje, ze nie uda im sie odwrocic uwagi spoleczenstwa od swej dzialalnosci i jej skutkow. Odpowiedzialnosci nie tylko przed Trybunalem Konstytucyjnym!

 • 12345janka

  Oceniono 23 razy 23

  astrolog-2
  skąd PiS-owski bałwanie wiesz, że to 50 mld złotych. Czy wróciłesz niedawno z ksieżyca, po tak długim pobycie na planie filmu o tych dwóch co ukradli księżyc to straciłes rachubę w czasie. Prawicowy elektorat to nadaje sie tylko na wysypisko odpadów.

 • 1szansa

  Oceniono 22 razy 22

  Rozmyślna "zadyma' - typowe działanie, zagmatwanie, zacieranie, mycie rąk, setki telefonów nawet do zakładu kosmetycznego podczas reanimacji ofiary, a teraz 103 poprawki - zacieranie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX