Czy ideologia mordercy ma znaczenie? Środa i Król w TOK FM

- Niestety, często zbrodnie są motywowane, wzmacniane przez ekstremalną ideologię - mówi w TOK FM filozofka prof. Magdalena Środa. - Stoimy wobec strasznego dylematu: jak dalece stosować zasadę wolności słowa. Bo jeśli dopuszczamy zło do życia publicznego znajdą się tacy, którzy dadzą się mu skusić - dodaje prof. Marcin Król.
Czy ideologia, jaką reprezentuje zabójca z Norwegii ma znaczenie? Anna Laszuk pytała o to słuchaczy TOK FM. Opinie były bardzo różne. "Dla ofiar i ich najbliższych poglądy zabójcy nie mają znaczenia" - pisze jedna z słuchaczek. "Oczywiście, że mają znaczenie. Jakim cudem służby specjalne nie wytropiły wpisów na forum tego pana?" - pyta inny słuchacz. - Inni boją się, że teraz, po zamachu wszyscy przeciwnicy aborcji, związków partnerskich i in vitro będą nazywani prawicowymi ekstremistami.... - dodaje Anna Laszuk.

Religie nie są ekstremalnymi ideologiami

- Trzeba oddzielić chrześcijaństwo, katolicyzm, wszelkie formy wiary i przekonań od ekstremalnych ideologii - mówi filozofka i etyczna prof. Magdalena Środa. - Chrześcijaństwo, islam nie są ekstremalnymi ideologiami. Ale fundamentalizm islamski, czy - jeśli istnieje takie pojęcie - fundamentalizm chrześcijański - już tak - podkreśla Środa.

"Dotknęło mnie, że cytował Milla"

- Dotknęło mnie to, że na stronach internetowych zabójcy umieszczony był cytat Johna Stewarta Milla, jednego z moich ulubionych filozofów - mówi Środa.

"Jedna osoba posiadająca przekonania, jest równa sile 100.000 tych, dla których liczą się tylko interesy" - napisał na Twitterze Breivik. - Rzeczywiście żyjemy w systemie, w którym polityka sprowadza się do pewnych interesów i do umiejętnego rozwiązywania konfliktów interesów, a prywatne przekonania są na drugim planie - mówi Środa. - I ja lubię ten system - dodaje.

Jak podkreśla, często ludzie, których potrzeby nie zostają zaspokojone w tym systemie, szukają odpowiedzi: dlaczego? I często znajdują wyjaśnienie w radykalnych przekonaniach ideologiach. Mówią: - Jestem biedny. Jest tak przez polityków, przez imigrantów, przez homoseksualistów, przez Żydów - mówi Środa. Jak dodaje, w wielokulturowej Europie budzą się ostatnio silne nacjonalizmy, które takie odpowiedzi dają.

Fundamentalizm nie prowadzi do zbrodni, ale...

- Nie twierdzę, że fundamentalistyczne ruchy prowadzą do tego rodzaju zbrodni. Ale podobne zbrodnie często są wzmocnione ekstremalną ideologią - dodaje.

- Jednak trzeba podkreślić różnice między nacjonalizmem a neonazizmem - dodaje filozof, prof. Marcin Król. - Nacjonalizm jest stopniowalny. Neonazim nie jest. Umiarkowany nacjonalista może być człowiekiem rozsądnym, neonazista głosi poglądy sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i z normami, które sobie przyjęliśmy - podkreśla Król.

Ludzie są skłonni do zła

Jak dodaje Król, są różne formy protestu, jakimi państwo czy społeczeństwo może reagować na skrajne, fundamentalistyczne ruchy. Są oficjalne zakazy, możliwość publicznego protestu potępienia. Tylko to nie zawsze jest skuteczne. Protesty często nie działają, przepisy dotyczące promowania rasizmu, neonazizmu są omijane. - Stoimy więc wobec strasznego dylematu: jak dalece stosować zasadę wolności słowa - mówi prof. Król. Na ile dopuszczać do debaty publicznej takie poglądy, by ich nie promować.

- Nie jestem pewien, czy powinniśmy godzić się na to wszystko tak łatwo. Pewnych sił zła nie wolno dopuszczać. Jestem przekonany - wbrew wielu filozofom - że człowiek jest skłonny do zła, łatwo w nim wywołać zło. Jeśli zło dopuszcza się do życia publicznego znajdą się tacy, którzy dadzą się mu skusić - dodaje Król.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (71)
Czy ideologia mordercy ma znaczenie? Środa i Król w TOK FM
Zaloguj się
 • pfg

  Oceniono 11 razy 9

  Ceną za wolność słowa jest możliwość nadużycia tej wolności przez różnych ekstremistów, idiotów, fanatyków i nawiedzeńców, tudzież zwykłych głupców i grafomanów. Trudno. Jeśli w imię bezpieczeństwa, poprawności politycznej, powszechnego prawa do szczęścia etc zaczniemy ograniczać wolność słowa, szybko okaże się, że pozbyliśmy się jednej z większych wartości cywilizacji i kultury zachodniej. Tylko w państwach autorytarnych nie ma żadnych ekscesów słownych. Nie ma też krytyki władzy - czy ktoś dostrzega jakieś korelacje?
  pfg.blox.pl

 • mesamesa

  Oceniono 8 razy 6

  Jaki dylemat? Wolność słowa to fundament wolności człowieka. Takie zamachy były, są i będą - ograniczanie wolności słowa nic w tej kwestii zmienić nie może. Czy w państwach, w których wolność słowa jest ograniczona nie ma terroryzmu? A Rosja? Azja środkowa?

  Niestety, można było przewidzieć, że wybryk tego szaleńca może zostać wykorzystany przez władzę do dokręcenia społeczeństwu śruby.

 • celast

  Oceniono 6 razy 6

  Wszelkie zło, które pojawia się w społeczeństwach wynika z nierówności szans egzystencjonalnych (między bajki można włożyć twierdzenie, że wszyscy te szanse mają) i interpretacji przyczyn a także braku jakichkolwiek zasad w życiu społecznym (ton nadają niestety politycy, tworząc klimat do różnego rodzaju zachowań) oraz media nastawione na konsumpcjonizm. Istnieją również ekstremizmy oparte na wierze, cz to judaistycznej (ekstremizm syjonistyczny) islamistyczny oraz wywodzący się z chrześcijaństwa , którego zaczyn obserwujemy w Polsce.

 • thomas4friends

  Oceniono 6 razy 4

  @bmc3i

  Mozna powiedzieć ze jest szaleńcem, skoro zamordował tyle osób - ale pomijajac kwestie masowego mordu, jestes pewien że tylko szaleńcy podzielają jego poglądy polityczne? Ja obawiam sie ze nie - co wiecej, jestem tego własciwie pewny, a ocenzuorawanie wolnosci wypowiedzi doprowadzi jedynie do tego, ze te poglady będą zyły podskórnie, i w końcu znajdą ujście jak gejzer, tym silniejsze, im bardziej były tłumione przez cenzurę.

  *************

  Cenzura jest tylko zaklinaniem rzeczywistości przez władzę, której i tak nie zmieni. Cenzura zapewnia jedynie dobre samopoczucie władzy państwowej i elit, bo pozwala im sądzić że poddani myślą tak jak władza i elity chcą aby poddani myśleli. Tym ciężej ZAWSZE się rozczarowują, że tak nie jest.

 • fred_die

  Oceniono 4 razy 4

  @roztoka
  "Ryt Szwedzki – wolnomularski ryt obowiązujący w krajach skandynawskich: Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Finlandii oraz w zreformowanej wersji w Niemczech. Został opracowany w drugiej poł. XVIII w. w Szwecji na bazie różnych obrządków europejskich, zwłaszcza Ścisłej Obserwy. Ryt ma charakter ponadkonfesyjny, chrześcijańsko - mistyczny oraz rycerski. Jezus Chrystus jest uważany w nim za Najwyższego Mistrza i Prawdziwego Rycerza. Członkostwo zarezerwowane jest wyłącznie dla chrześcijan."

 • zawist9.live

  Oceniono 6 razy 4

  Dzialania organów państwowych a także mediów są żałośnie za słabe a potencjał
  nienawiści jest w świecie ogromny !

 • vistooo

  Oceniono 13 razy 3

  Właśnie Wyborcza wmówiła swoim lemingom że wata cukrowa na drzewach rośnie.
  Kolejnym etapem będzie "akcja gwizdek" i znów ujrzymy stado gwiżdżących pajaców , które bezrefleksyjnie niczym marionetki wykonuje polecenia Szechtera.

 • hrabidracula

  Oceniono 11 razy 3

  "Polityka służy to tego, żeby było ci dobrze, żeby rząd zaspokajał twoje potrzeby - mówi Środa"

  I niech to wystarczy za całą mądrość pani profesor. Rząd ma zaspokajać moje potrzeby? Rząd niech się lepiej ode mnie odczepi i da mi spokojnie pracować, zamiast zaspokajać moje potrzeby. Wiem wiem - armia, policja... to wszystko sprawa rządu, to też jakieś potrzeby. Ale to lewactwo mi wmawia, że jest jeszcze lista innych potrzeb, które rząd ma mi zaspokoić. Tyle tylko, że żaden rząd dobrze ich nie potrafi zaspokajać - gdyż jest rządem właśnie i ma rządzić a nie zaspokajać jakieś potrzeby inne niż wojsko policja i administracja. Jeśli skupi się na zaspokajaniu innych potrzeb, to będziemy mieli właśnie to, co mamy dziś w Polsce - dziel, rządź i zatrudniaj pół miliona nierobów, podnoś podatki i wypychaj młodych z kraju.

  Nie idźmy dalej tą drogą.

 • wersy2

  Oceniono 7 razy 3

  Pan Król oczywiście w formie. Chory psychicznie Norweg rozstrzelał kilkadziesiąt osób? Rozwiązanie: wprowadzić cenzurę w internecie! Ech, jakie to proste. Rok temu ten sam człowiek postulował wprowadzenie pełnej jawności wypowiedzi na forach internetowych (tj. obowiązkowe prawdziwe nazwisko) bo...inaczej nie widać tytułów naukowych i może się jeszcze okazać, że tytuł doktora nie daje monopolu na prawdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX