"Nie każdy jest mnie w stanie obrazić" - Miller nie zareaguje na ostre słowa posłów PiS

Minister Miller nie zamierza reagować na mocne słowa kierowane pod jego adresem przez polityków PiS. - Zawsze mówię, że nie każdy jest w stanie mnie obrazić - powiedział w Poranku TOK FM. Przyznał, że członkowie komisji badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej byli "zupełnie zdumieni" poziomem wczorajszej dyskusji w Sejmie. - To była dyskusja o jakichś absurdalnych zjawiskach, które się kłócą z podstawowymi prawami fizyki - ocenił.
Według Jerzego Millera dyskusja o raporcie polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską powinna być uczciwa. - Bo inaczej zmuszamy wszystkich, żeby przeczytali te 1 200 stron raportu i sami wyciągali wnioski - mówił szef MSWiA w TOK FM.Wydaje się, że wczorajsze wystąpienia polityków PiS nie zrobiły na ministrze dużego wrażenia. Za to, jak mówił, przebiegiem obrad komisji zaskoczeni byli członkowie "komisji Millera". - Oni było wczoraj zupełnie zdumieni poziomem dyskusji. Można wytykać, że z jakiegoś dokumentu powinny wynikać inne wnioski, ale takiej dyskusji nie było. Była dyskusja o jakiś abstrakcyjnych, absurdalnych zupełnie zjawiskach towarzyszących temu lotowi, które się kłócą z podstawowymi prawami fizyki. Szanujmy nasze społeczeństwo i prowadźmy tę dyskusję uczciwie - apelował Jerzy Miller.

"Nie każdy jest w stanie mnie obrazić"

Liderami wczorajszego ataku na komisję, której szefuje Jerzy Miller byli Antoni Macierewicz, Ryszard Bender i Elżbieta Kruk.

Posłanka m.in. porównała polską komisję badającą katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku do radzieckiej komisji śledczej, na czele której stał Nikołaj Burdenko. To komisja Burdenki ogłosiła w 1944 roku, że polskich oficerów w Katyniu zamordowali Niemcy. - To poniżające dla członków mojej komisji, bo to fachowcy - komentował min. Miller.Ale - jak podkreślał - nie będzie reakcji na te i inne mocne słowa posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Zawsze mówię, że nie każdy jest w stanie mnie obrazić - stwierdził.

"Nie było ani jednej sugestii. To nie w stylu premiera Tuska"

Szef MSWiA odpiera zarzuty, że w sprawie raportu doszło do nacisków ze strony premiera. Według "Faktu" Donald Tusk miał naciskać, żeby w raporcie nie pojawiły się nazwiska osób, które są odpowiedzialne za zaniedbania. Nazwiska rzekomo chciał umieścić w dokumencie Miller. - W żadnym raporcie dojrzałej komisji nie znajdzie pan żadnego nazwiska. Taka jest reguła. Komisja nie odpowiada na pytanie o winnych, więc zawsze posługuje się funkcją. Przyczyny związane są częściej z funkcjami niż z konkretnym człowiekiem - mówił Miller w rozmowie z Jackiem Żakowski.

Jak powiedział podkreślił, nie doszło do ani jednej rozmowy z premier, podczas której Donald Tusk stawiałby inne oczekiwania niż wskazanie wszystkich "okoliczności i przyczyny, które spowodowały wypadek w Smoleńsku". - Premier zaprosił nas na jedno spotkanie do swojej kancelarii. Mam 33 świadków tej rozmowy - pozostałych członków komisji. - Nie było ani jednej sugestii, żeby cokolwiek w raporcie zmienić. To nie w stylu premiera Tuska - stwierdził szef MSWiA.

Kupić samoloty do krótkich podróży. Na dłuższe wojaże - wypożyczać

Zdaniem min. Jerzego Millera emocje związane z polskim raportem nie powinny zaszkodzić dyskusji o nowych samolotach dla polskich ViP-ów. - Wczoraj i w Sejmie i Senacie słyszałem głosy, żeby nie patrząc na przynależność partyjną trzeba się opowiedzieć za odważną decyzją w tym zakresie. Może wybory nie pokrzyżują tych planów - powiedział gość Poranka Radia TOK FM.

Sam Miller opowiada się za "rozwiązaniem mieszanym". - My tak rzadko wykonujemy loty na duże odległości, że kupno samolotu wydaje się nieekonomiczne, ale nie liczyłem tego. Uważam, że samoloty które są rzadziej wykorzystywane powinny być wynajmowane. A te częściej potrzebne (o mniejszym zasięgu - red.) trzeba mieć własne. To jest scenariusz możliwy do przeprowadzenia - uważa minister.

Jak więc przyszłość czeka jedynego rządowego tupolewa? - To nie jest zły samolot. Jest tylko bardzo trudny do prowadzenia. Ale z kolei nie ma sensu trzymać pojedynczego egzemplarza samolotu, bo obsługa dużo kosztuje - ocenił Jerzy Miller.Raport Millera vs MAK Najważniejsze różnice>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
"Nie każdy jest mnie w stanie obrazić" - Miller nie zareaguje na ostre słowa posłów PiS
Zaloguj się
 • demmak

  Oceniono 11 razy 11

  Niewiem o czym tu dyskutowac......byl wypadek zgineli niewinni ludzie ,jak gina na calym swiecie ....a tu tylko zasmieca sie internet .....pytam sie co PIS-ury zrobili w ostatnim czasie dla Polski NIC ......gdyby nie Tusk bylibyscie druga Grecja .....jest tak ciezko na Swiecie -Swiat sie boryka z powaznym kryzysem a Oni tylko katastrofa ....rzygac mi sie chce ....jest raport ,czy sie komu podoba czy nie ....trzeba sie z tym pogodzic -zycia im nie wrocimy a tych dla mnie szurnietych -wyrzucic z Sejmu ......bo to nie jest polityka tylko wojna o wladze ........

 • marika-live

  Oceniono 10 razy 10

  Ja nie wiem skąd się wziął ten pomysł, że były nazwiska i Tusk żądał usunięcia. Przecież od początku Miller mówił, że jego raport nie będzie wskazywał winnych, nie będzie żadnych nazwisk, bo taki raport może zawierać jedynie funkcje. Zresztą tak samo jest w raporcie MAK, żadnych nazwisk, tylko np. w kabinie był dowódca sił powietrznych bez nazwiska. Więc prawicowe media Kaczyńskiego na siłę próbują lansowac kłamstwa.

 • ahab_1

  Oceniono 9 razy 9

  Antoni Macierewicz, Ryszard Bender i Elżbieta Kruk - sami fachowcy i Ela Coś Tam Coś Tam.

 • dr54

  Oceniono 8 razy 8

  Pani Elzbieta Kruk byla jak zwykle na rauszu , jej glos dobitnie o tym swiadczyl .

 • beauty_devil

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba mieć nieludzką odporność, aby spokojnie wysłuchiwać takich idiotyzmów. Przewodzi im facet, za którego z naszych podatków MON płaci setki tysięcy złotych odszkodowań za jego szaleństwa na ministerialnym stanowisku. Nic nie można od niego wyegzekwować, bo czynił je jako urzędnik w imieniu państwa. Zmieńcie to prawo, żeby tacy wariaci nie mogli krzywdzić innych ludzi bezkarnie. O pani "Coś tam,Coś tam", szkoda sie wypowiadać. Na wspomnienie o trzecim, idę spuścić wodę.

 • white_lake

  Oceniono 3 razy 3

  mam dla tego pana bardzo dużo szacunku, ten spokój, godność, rzeczowe podejście to rzadkość w naszej polityce
  ale czy mi się wydaje, czy on jest bezpartyjny?
  pozdrawiam pana ministra!

 • artanek58

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Miller ma pan racje odpadami politycznymi nie warto sie przejmowc.

 • koniepobetonie

  Oceniono 1 raz 1

  Uważam, że min.Miller to wspaniały urzednik. Podziwiam, że nie wdał się w gierki z oszołomami z PISu. Trzeba mieć mocne nerwy, żeby móc słuchać i odpowiadać na dyrdymały szlonego Macierewicza.
  Macierewiczowi Bozia rozumu nie dała ...

 • white_lake

  0

  mam dla tego pana bardzo dużo szacunku, ten spokój, godność, rzeczowe podejście to rzadkość w naszej polityce
  ale czy mi się wydaje, czy on jest bezpartyjny?
  pozdrawiam pana ministra!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX