Jak mówić o Andrzeju Lepperze po jego śmierci? Dobrze, źle czy wcale? [PUBLICYŚCI]

- Trzeba mówić o prawdziwej roli, jaką Lepper odegrał w polityce. Nie możemy założyć zasłony milczenia - powiedział w TOK FM dziennikarz "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. - Oczywiście, róbmy to! Ale po pogrzebie. Przyjaciele i rodzina nie muszą słuchać złych rzeczy o nim w dwa dni po jego śmierci - przekonywał Dominik Zdort z "Rzeczpospolitej".
Goście Poranka Radia TOK FM dyskutowali o tym, czy o Andrzeju Lepperze, który 3 dni temu popełnił samobójstwo, można dziś mówić źle. Łukasz Grass przytoczył słowa Rafała Ziemkiewicza z dzisiejszej "Rzeczpospolitej": - "To zrozumiałe i oczywiste, że po tragicznej śmierci szefa Samoobrony głos zabierają głównie ci, którzy byli jego przyjaciółmi, ale tragedia polityka nie powinna służyć zafałszowaniu jego kariery, wręcz zobowiązuje by właśnie o szczególnej tajemnicy związanej z tą karierą przypominać" - pisze Ziemkiewicz.

- Prawda. Ale wszystko zależy o jakim czasie mowa - powiedział inny dziennikarz "Rzeczpospolitej" Dominik Zdort. - Przyjaciele i rodzina nie muszą słuchać złych rzeczy o osobie zmarłej w dwa dni po jej śmierci. Ten szacunek jest potrzebny i w przypadku osoby publicznej trzeba go zachowywać również publicznie.

"Zmarł tragicznie, ale jest osobą publiczną"

Nie zgodził się z nim Azrael Kubacki ze Studia Opinii. - Nie uważam, że nie należy o nim rozmawiać i przypominać, jaką rolę odegrał w polityce przez ostatnie prawie 20 lat i kto był jego promotorem. A promotorem byli praktycznie wszyscy, którzy uczestniczyli w życiu politycznym. Potwierdził to Imielski, dodając: - Trzeba mówić o prawdziwej roli, jaką Lepper odegrał w polityce. Nie możemy założyć zasłony milczenia. Oczywiście, zmarł tragicznie człowiek, ale jest on osobą publiczną. Niestety polityk jest narażony na dużo większą społeczną wiwisekcję...

"Mówmy, ale za tydzień, po pogrzebie" "To chore!"

-.W naszej cywilizacji jest tradycja, żeby przez jakiś czas po śmierci człowieka nie mówić o nim źle - oponował Dominik Zdort. - Ja nie widzę powodu, żeby w tej chwili przypominać różne rzeczy, w które uwikłał się lub został uwikłany Lepper.

- Nie, nie przypominać, uwypuklać, ale przedstawiać jego prawdziwy obraz jako polityka - przekonywał Łukasz Grass.

- Ależ oczywiście, róbmy to! Po pogrzebie - powiedział Zdort. - Lepper, jak każdy człowiek, miał ludzi sobie bliskich, którzy nie muszą teraz wysłuchiwać rzeczy złych na jego temat - powtórzył.

Marcin Kącki, którego reportaż opisujący środowisko Andrzeja Leppera ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" stanowisko Dorta skomentował jednoznacznie: - Nawet nie znajduję słów, żeby to skomentować. I to powiedział dziennikarz! To w ogóle chore! Dziennikarstwo ma dawać rzetelny obraz sytuacji.

Białoruś: komu mogło w Polsce zależeć na śmierci Leppera?

Publicyści zwrócili też uwagę na medialne wykorzystywanie śmierci Andrzeja Leppera.

- Miał nieszczęście odejść z tego świata w czasie kampanii wyborczej. I ten fakt będzie politycznie wykorzystany. Widać to już teraz - powiedział Azrael Kubacki i zwrócił uwagę na działania "Gazety Polskiej" i Tomasza Sakiewicza. Chodzi o informację podaną przez ten dziennik o rzekomym tajemniczym nagraniu wywiadu z Andrzejem Lepperem sprzed kilku miesięcy, w którym opowiada on, jak się boi o swoje życie.

Roman Imielski zwrócił uwagę na wykorzystanie tej śmierci w polityce międzynarodowej - dokładnie, przez Aleksandra Łukaszenkę.

- Wczoraj wieczorem w głównym programie informacyjnym w telewizji białoruskiej został nadany materiał o Andrzeju Lepperze, w którym padło wprost pytanie "komu w Polsce w mogło zależeć na jego śmierci?". Białoruska ambasada była jedyną zagraniczną ambasadą, która złożyła Polsce kondolencje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Jak mówić o Andrzeju Lepperze po jego śmierci? Dobrze, źle czy wcale? [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • opera_aperta

  Oceniono 5 razy 5

  Niech się 'publicyści' nie martwią. Ludzie wiedzą jak mówić o Andrzeju Lepperze oraz jak mówić o 'publicystach', a także 'elytach'.

 • yerry46

  Oceniono 3 razy 3

  Zanim zacznie sie oceniac (prawdziwa???) role A.Leppera w polityce, nalezy sie wpierw zastanowic jakie zjawiska w polskiej rzeczywistosci spolecznej legly u podstaw jego politycznego zaangazowania. Te zjawiska nie zniknely, one trwaja do dzis i staja sie coraz bardziej brzemienne. Sposob uprawiania polityki przez A.Leppera, przez wielu oceniany jako co najmniej kontrowersyjny, zdeterminowany byl potrzeba skutecznosci. W miare jak z czasem poddawal sie on politycznej poprawnosci, stawal sie coraz mniej skuteczny z jednej strony, a coraz bardziej podatny na ciosy ze strony tabunu przeciwnikow (wrecz zacieklych wrogow) politycznych. Kiedy zdal sobie sprawe, ze jest osaczony i zmarginalizowany oddal pole; -braklo sil i srodkow. A. Lepper odszedl, ale problemy o rozwiazanie ktorych tak zaciekle walczyl pozostaly nierozwiazane. Zycie, takze to polityczne, nie znosi prozni i zapewne jego polityczny nastepca, nauczony doswiadczeniem politycznych losow A.Leppera, nie podda sie juz tak latwo uludzie politycznej poprawnosci, i przez to bedzie duzo bardziej skuteczny w dzialaniu i mniej wrazliwy na intrygi knute przez zaciekle wrogie mu srodowiska polityczne. Sprawy i problemy spoleczne o ktorych rozwiazanie walczyl A.Lepper nie zniknely wraz z jego smiercia, wrecz przeciwnie, jest ich coraz wiecej, a nie zalatwiane narastaja i staja sie grozne dla zrownowazonego rozwoju spoleczno-gospodarczego Polski. Oceniajac droge polityczna i postac A.Leppera nalezy o tym bezwzglednie pamietac!

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  CISZEJ NAD TĄ TRUMNĄ.
  BRZYDZI MNIE TAKA HIENA JAK ZIOBRO CZY MULARCZYK , KTÓRZY CHCĄ ROBIĆ NA ŚMIERCI ANDRZEJA LEPPERA, SZEMRANY INTERESIK POLITYCZNY.
  DZIENNIKARSKIE SĘPY, KTÓRE TERAZ CHCĄ UDAWAĆ OBROŃCĘ JEGO CZCI I PAMIĘĆ , WCZEŚNIEJ WYLEWALI W SWYCH ARTYKUŁACH HEKTOLITRY POMYJ I FEKALIÓW ,TEŻ POWINNI ZAMILKNĄĆ -ZWYKŁE DNO.

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  cham, prostak i zwykłe bydlę - czy jego śmierć coś tu zmienia?

 • fxvi

  Oceniono 1 raz 1

  Jedruś, byłeś Himilsbachem polityki!!!!!!!!!

 • czarna.beata

  Oceniono 1 raz 1

  ci co nie mówili wcale dalej tego nie robią ,ci co go szkalowali teraz uwielbiaja i wynoszą na piedestały...obrzydliwe pisiory same wcisneły go w ten sznurek ,teraz nagle dla nich to swiety człek...obrzydliwe.Nie mówic wcale,czlowiek juz nie zyje koniec ,reszta w gesti rodziny.

 • lecimytupolewem

  Oceniono 1 raz 1

  Andrzej Lepper nie żyje. Żakowski: "To ofiara nacisków, brutalnej prowokacji CBA"
  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,10073250,Andrzej_Lepper_nie_zyje__Zakowski___To_ofiara_naciskow_.html
  Co na to REM???

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Już wszystkie hieny węszą, jakby tu coś dla siebie z tych zwłok wyrwać: PiS w całości, Ziobro&Mularczyk, Gazeta Polska - Sakowicz, inni krajowi i nawet Łukaszenko (że niby na Białorusi nie jest tak źle, skoro w Polsce polityków wieszają). Surowo żądają dokładnego śledztwa, w samobójstwo nie wierzą (w domyśle: Tusk ma krew na rękach). W orzeczenie prokuratury nie uwierzą a prawdę obiecają po tym , jak sami dojdą do władzy. Każde zamieszanie przed wyborami jest dobre, jak uda się na tym urwać Tuskowi choć 1 % - albo i 0,5% - dobre i to...:)) Szuje.

 • gitarzysta32jedyny

  0

  A coś mnie tknęło żeby do nie go napisać , i napisałem nie odpisał, A mogłem mu pomóc i finansowo i programem dla Polski, i wykonać go z nim,szkoda mam wyrzuty sumienia.Każda partia do które się bym przyłączył wybije się , bo mam dla ludzi domy , tysiące i nie za gotówkę.Jestem na facebook , i na skype gitarzysta32 , jedyny ,bo w tej kwestii jedyny.pozdrawiam.Opiekun dzieci i Polskich rodzin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX