Czy przeprosiny na Twitterze wystarczą? Polska wpadka ws. białoruskiego opozycjonisty

- Czy polska reakcja jest adekwatna? Wpis na Twitterze szefa MSZ-u chyba nie wystarczy? - tak Dominika Wielowieyska pytała przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych o sprawę wydania Białorusi danych o opozycjoniście Alasiu Bialackim. Andrzej Halicki przyznał: - Przeprosiny się należą.
Radosław Sikorski napisał na Twitterze: "Przepraszam w imieniu Rzeczypospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi". To pierwsza reakcja władz polskich na wieść, która gruchnęła w ubiegły czwartek: polska Prokuratura Generalna przekazała białoruskim śledczym informację o rachunkach bankowych Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Tym samym pomogła w jego aresztowaniu.Prokurator Generalny wszczął postępowanie służbowe.

Premier z prokuraturą? "Prokuratura jest niezależna"

Opozycjonista zatrzymany z polskiej winy. "Nie przyjmuję wyjaśnień prokuratury"

Dominika Wielowieyska pytała posła PO Andrzeja Halickiego, czy według niego te działania są wystarczające. - Nie wystarczy wpis na Twitterze szefa MSZ-u. Może premier powinien wystąpić z prokuratorem generalnym na konferencji i zapewnić białoruską opozycję, że to był wypadek przy pracy, a nie świadoma polityka? - pytała dziennikarka.

- Pamiętajmy, że prokuratura działa niezależnie. Ale rzeczywiście brakuje mi jasnego stanowiska prokuratury generalnej - odparł Andrzej Halicki.

Naszą wiarygodność musimy budować nie tylko przepraszając, ale realizując pomoc w sposób instytucjonalny. Jesteśmy do tego zobowiązani jako korzystający z dobrodziejstw demokracji, wolności i wspólnoty europejskiej. Bo dla naszych wschodnich sąsiadów staliśmy się Zachodem - dodał poseł PO.

Poseł PO zapowiedział, że będą dziś dostępne pierwsze ustalenia kontroli wewnętrznej w prokuraturze. Ma nadzieję, że szybko zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec winnych.

"Dla nich jesteśmy Zachodem"

- Rząd i Platforma nie mają wizji przyzwoitej polityki wobec cudzoziemców w Polsce. Ciągle dowiadujemy się o tym, że usiłujemy wyrzucić z kraju osoby, które sobie tu dobrze radzą ani nie popełniły przestępstwa na naszym terytorium - zwróciła uwagę Wielowieyska. - To odpowiedzialność wojewodów, żeby nie stosować bezdusznie przepisów - powiedział poseł PO.

Wielowieyska przypomniała kilka przypadków, gdy urzędnicy wypełniali literę prawa. Maryna Tur, Białorusinka mieszkająca w Polsce od 11 lat, została zatrzymana 2 sierpnia przez polską policję w związku z listem gończym wydanym na Białorusi. Podczas zatrzymania Tur była z pięcioletnią córką Julią. Matkę przewieziono do aresztu na Grochowie. Córkę zabrała policja. Nikt nie pozwolił matce na kontakt z dzieckiem, ani nie rozpatrzył jej prośby, by córkę oddać pod opiekę ojca chrzestnego - Polaka.

Mongolska rodzina Batdavaa mieszkała w Krakowie od 2000 r., ale nie miała zalegalizowanego pobytu. Na początku 2011 roku, decyzją wojewody małopolskiego, została umieszczona w ośrodku dla uchodźców w Przemyślu;groziła jej deportacja do Mongolii . Ostatecznie do deportacji nie doszło dzięki interwencji rzeczniczki praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. Pięcioosobowa rodzina Batdavaa dostała kartę stałego pobytu.

- Sprawa krakowska zakończyła się szczęśliwie, dzięki wsparciu mediów - przyznał członek Komisji Spraw Zagranicznych. - Polska należy do krajów, które coraz bardziej są atrakcyjne dla ludzi po wschodniej stronie granicy. Dla nich staliśmy się Zachodem. Mamy programy stypendialne, które jednak nie są adresowane do osób, które mają tu zostać na stałe. Do tego potrzebna jest instytucjonalna pomoc państwa - mówił Andrzej Halicki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (28)
Czy przeprosiny na Twitterze wystarczą? Polska wpadka ws. białoruskiego opozycjonisty
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 5 razy 5

  Prokuratura odznacza się przenikliwością muła, ale też wcale się nie musi wysilać, skoro rząd zajmuje się głównie pisaniną na blogach, Twitterach czy Facebookach o tym, że opozycja jest jeszcze straszniejsza.
  Głosujemy na totalnych łomów z PO, by karnawałowo rozmodlonej hołoty z LPR i SO (teraz to wyborcy PiS!) nie dopuścić do władzy... zwalczamy raka syfilisem. I żadnej nadziei na horyzoncie. Horror!

 • bogdan_hamburg

  Oceniono 6 razy 4

  Prawo jest prawem jeżeli władze polskie podpisały umowę z Białorusią to podpisanych umów należy dotrzymywać ,nie tylko z strony białoruskiej ale i polskie

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 4

  Moim zdaniem przeprosiny na twitterze nie wystarczą, niezbędne będą dodatkowe przeprosiny na Naszej Klasie, albo przynajmniej SMS-em.

 • s.dymny

  Oceniono 3 razy 3

  Warto też zwrócić uwagę, iż Pan Radek Sikorski nie przepraszał w imieniu "Rzeczypospolitej" lecz "Rzeczpospolitej", dając dowód iż Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nie wie jak w dopełniaczu brzmi nazwa naszego kraju. Nie dość więc, iż było za co przepraszać, to jeszcze same przeprosiny są kolejną zawstydzającą wpadką.

 • tec1

  Oceniono 3 razy 3

  ukrywanie dochodów i pieniędzy na lewych kontach jest przestępstwem.
  Jednak minister spraw zagranicznych przeprasza na twitterze, że jako minister nie popełnił przestępstwa które chciał popełnić i namawiał do niego innych, a tylko dzięki własnej gamoniowatości przypadkiem postąpił uczciwie.
  Boo.rdel nie kraj.

 • goralzbeskidow

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszać za oszusta , złodzieja ? Wystarczy być opozycjonistą ( czyt. agentem państw "demokratycznych" ) aby można było nie płacic podatków ? To gdyby np. jakieś państwo nazwało mnie opozycjonistą , to już nie muszę płacić podatków ?

 • krzy-czy

  Oceniono 3 razy 3

  czysty,żywy nikodem dyzma.
  reumatyzm po wojence, no i ten OXFORD.
  wszak dyzma był oxfordczykiem.

 • wacek654

  Oceniono 3 razy 3

  To,że złodziej to mało istotne.Ważne,że swój-opozycjonista.

 • maruda_r

  Oceniono 3 razy 3

  Sikorski - nastepne expose tez daj na Twittera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX