"Białorusinów powinien przepraszać sam Tusk"? [PUBLICYŚCI]

- Po wybuchu skandalu z danymi Alesia Bialackiego Białorusinów powinien przepraszać sam premier Tusk, najlepiej po białorusku. U boku Tuska: Sikorski i prokurator generalny, wspólnie posypujący sobie głowy popiołem - napisał w "Rzeczpospolitej" Marek Magierowski. - Sprawa jest bardzo przykra, ale nie taka, żeby cale państwo padało na kolana. To błąd urzędnika, nie Polski! - przekonywał w TOK FM publicysta Waldemar Kuczyński.


"Dyplomacja a twiplomacja to dwie różne rzeczy"

Marek Magierowski napisał w "Rzeczpospolitej": "Powinien przepraszać sam premier Tusk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Najlepiej po białorusku, biorąc przykład ze swojego rzecznika prasowego Pawła Grasia. U boku Tuska: Sikorski i prokurator generalny Andrzej Seremet, wspólnie posypujący sobie głowy popiołem. Wielka wpadka wymaga wielkich gestów. Tymczasem musieliśmy się zadowolić trzema zdaniami szefa MSZ na Twitterze, gdzieś pomiędzy pochwałą tunezyjskich plaż a drwinami z Antoniego Macierewicza. Dyplomacja a twiplomacja to jednak dwie bardzo odmienne dziedziny. Trzeba się na coś zdecydować."

- Nie wiem, czy to najlepszy sposób wypowiadać przeprosiny w 120 znakach, bo tyle mieści się na Twitterze. Ale nie wiem też, że czy to minister powinien robić. Przeprosiny i wyrazy ubolewania powinny płynąć ze strony prokuratury. Pan Seremet powinien to zrobić, nie Radosław Sikorski - tak Waldemar Kuczyński odniósł się do wpisu szefa MSZ na Twitterze. 12 sierpnia, w dzień po ujawnieniu, że polska Prokuratura Generalna przyczyniła się do aresztowania białoruskiego opozycjonisty, minister umieścił w internecie przeprosiny: "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi".

Opozycjonista zatrzymany z polskiej winy. "Nie przyjmuję wyjaśnień prokuratury"

"Za urzędników odpowiadają ministrowie"

- To nie Polska nawaliła. Skończmy z tą bzdurą, która się przewija przez media, że cokolwiek się złego stanie w jakiejś pipidówie, albo i w Warszawie, to winne jest państwo polskie, a najbardziej Tusk. Tu nawalił urzędnik i to on powinien za to ponieść konsekwencje - powiedział Waldemar Kuczyński.

- Za urzędników odpowiadają ministrowie, to normalna praktyka - zaprotestowała Dominika Wielowieyska.

"Panosząca się mania: znaleźć winnego i ściąć głowę"

Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej" podkreślił, że sprawa nie jest tak prosta, bo mowa "o tym, że nie można przestrzegać prawa w niektórych momentach." - To też nie jest takie banalne. Nie należało przekazywać tych danych, ale trzeba się zastanowić nad wypracowaniem praktyk, które zabezpieczyłyby białoruska opozycję - mówił publicysta.

- Ale w tej umowie jest klauzula, że polska strona może się nie zgodzić na udzielenie tej pomocy prawnej - wtrąciła dziennikarka "Gazety Wyborczej" Agata Nowakowska. - To jest głupi urzędniczy błąd. MSZ swoje zrobił - wpadł na to, że prokuratorom trzeba dobitnie powiedzieć, że muszą się takim wnioskom przyglądać - dodała, mówiąc, że tekst Magierowskiego to dla niej dowód "panoszącej się ostatnio manii poszukiwania winnego". - Najważniejsze jest znalezienie winnego i ścięcie głowy. A gdybyśmy nagłośnili tę sprawę, zaszkodzilibyśmy sobie międzynarodowo. Sprawilibyśmy wrażenie, że to polskie władze są za to odpowiedzialne, a nie niezależna prokuratura - podsumowała dziennikarka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (67)
"Białorusinów powinien przepraszać sam Tusk"? [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • normalny_online

  Oceniono 6 razy 6

  swan_gaz ty gamoniu bys wolal zeby prezes mowil co ma robic prokuratura

 • batura3

  Oceniono 7 razy 5

  niech kaczynski przeprosi Polakó za obrażanie DEMOKRATYCZNIE wybranego Prezydenta III RP . Zo w pełni świadome obrażanie - może ta pisowska gazetka o tym napisze

 • hrkukus

  Oceniono 9 razy 5

  Goebbelsowska propaganda, że Tusk jest winny wszystkiemu, przynosi rezultaty. Określone siły świadomie wmawiają ciemnemu ludowi jakie ma mieć odruchy: spadł żyrandol - wina Tuska, trąba powietrzna - wina Tuska. Skoro ciemny lud wszystko kupi - jak twierdzi klasyk Kurski - to ciemny lud ma problem. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie gdy te same bzdury zaczynają powtarzać dziennikarze, których, przynajmniej nominalnie, do ciemnego luda się nie zalicza. Czy robią to cynicznie, czy też intelektu im nie starcza, jest bez znaczenia. Takich przygłupów nie powinno się zapraszać do tego radia. Wolność słowa to nie prawo głoszenia głupstw, nawet, a szczególnie, jeśli głosiciel z tego żyje.

 • wintersun

  Oceniono 5 razy 5

  Tak. Najlepiej oderwijmy Podlasie i dajmy Bialorusi, jako rekompensate. Samobiczowanie w tym kraju osiaga szczyty absurdu.

 • rakowiakk

  Oceniono 9 razy 5

  Magierowskiemu porąbało się w pustym łbie.

 • ursynow33

  Oceniono 7 razy 5

  "Marek Magierowski to blazec czy pajac???"

 • sverir

  Oceniono 4 razy 4

  @bnch,
  dodać można jeszcze coś - w 2007 roku, w maju, pani minister Fotyga podpisała oświadczenie rządowe o związaniu Rzeczpospolitej Polskiej właśnie tą umową z 2003 roku. Jeżeli więc gdzieś trzeba szukać śladów takich umów, to na pewno w poprzednim rządzie (co nie wyklucza jednak szukania także w tym).

 • sverir

  Oceniono 4 razy 4

  "- Za urzędników odpowiadają ministrowie, to normalna praktyka - zaprotestowała Dominika Wielowieyska"

  Pani redaktor Wielowieyska pieprzy, a nie ripostuje. Prokuratorem Generalnym nie jest już z urzędu minister sprawiedliwości, a w dodatku PG powołuje Prezydent RP (przy kontrasygnacie Premiera) a nie premier samodzielnie. Dlaczego to więc Tusk ma przepraszać za urzędnika podległego niezależnemu od niego organowi? Rację ma prof. Kuczyński, że teraz to wszystko wina Tuska - nawet takie tuzy intelektualnego dziennikarstwa jak red. Wielowieyska żąda odpowiedzialności premiera.

 • koniepobetonie

  Oceniono 3 razy 3

  Magierowski ma nieróno pod sufitem. Niby dlaczego Tusk ma przepraszać ??? A może Kaczyński przeprosi, a może Doda ? Chłopu w głowie się przewraca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX