Wybory 2011. Kalisz: Nie ma mowy o koalicji PiS

- PiS podczas rządów chciało wyeliminować lewicę z debaty publicznej, stosując intencjonalnie prawo karne. Nie ma mowy o koalicji. To jest partia antysystemowa - powiedział lider warszawskiej listy SLD Ryszard Kalisz w Poranku Radia TOK FM. Zarzucił też marszałkowi Sejmu, ze ten odsuwa w czasie głosowanie nad przyjęciem sprawozdania z prac komisji ds. Blidy: twierdzi, że je złożył, tymczasem Grzegorz Schetyna ciągle na nie czeka.
- Wszyscy posłowie SLD podpiszą się pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry - ocenił Ryszard Kalisz.

- Ale wielu chce flirtować z PiS. A podpis pod wnioskiem uniemożliwi potencjalną koalicję - zauważyła Janina Paradowska.

- I bardzo dobrze! - odparł poseł. - Nie wyobrażam sobie koalicji z PiS. Oni chcieli wyeliminować lewicę z debaty publicznej, stosując intencjonalnie prawo karne. To jest partia antysystemowa - powiedział Kalisz.

Sprawozdanie z prac komisji ds. Blidy. Kalisz: Ja poczekam. Schetyna: Czekam na to

Jednak wniosku o Trybunał Stanu Ryszard Kalisz nie może jeszcze złożyć. - Wniosek już napisałem, ale zgodnie z procedurą musi być wyłożony dopiero po sprawozdaniu z prac komisji. Tymczasem marszałek Schetyna powiedział, że jest zbyt dużo pilniejszych spraw na wokandzie i sprawozdania na następnych dwóch posiedzeniach Sejmu nie będzie - powiedział Kalisz, wyraźnie zdenerwowany tą sytuacją.

- Czyli marszałek chroni prezesa Kaczyńskiego i Ziobrę? - dopytywała Janina Paradowska.

- To jest pani wniosek - zastrzegł poseł SLD. - Ja poczekam. Wszystko jest przygotowane, nawet zdanie odrębne PiS zostało złożone - dodał.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna był następnym gościem Poranka Radia TOK FM. Odpowiedział na zarzuty autora raportu z prac komisji ws. Blidy: - Możliwe jest zrobienie tego na ostatnim posiedzeniu sierpniowym. Ale potrzebne jest złożenie sprawozdania przez posła Kalisza.

- Nie zrobił tego Ryszard Kalisz? - dopytywała Paradowska.

- On składa w mediach to sprawozdanie - odrzekł Schetyna. - Są dwa zdania odrębne - poseł Zalewskiej i posła Szaramy. Trzeba włączyć je do sprawozdania i zbudować z tego jedną całość. Czekam na to - powiedział marszałek podkreślając, że zależy mu na tym, by sprawę załatwić jak najszybciej.

Rapowanie na ekranie - i to na tyle?

- Będzie pan często rapował w kampanii wyborczej? Nieźle panu idzie - zapytała Janina Paradowska odnosząc się do klipu wyborczego Łukasza Naczasa, w którym gościnnie występuje kilka czołowych postaci SLD.

- Rapowanie nie jest moją specjalnością. Jestem poważnym człowiekiem, acz z dystansem do siebie. Zgodziłem się na prośbę młodszych kolegów w partii. to było moje pierwsze rapowanie - powiedział Kalisz i podziękował za uznanie.

- Chodzi mi o to, czy to pomysł na całą kampanię? Teraz będziecie tańczyć na lodzie? - zakpiła Paradowska.

Ryszard Kalisz wybronił się zapowiadając przedstawienie projektu reformy wymiaru sprawiedliwości jego autorstwa i drugiego, nad którym prace jeszcze trwają - dotyczącego zmian w więziennictwie. - Chodzi o stworzenie nowoczesnego szkieletu funkcjonowania prokuratury. Żeby sądy działały szybko, żeby sędziowie byli zawsze przygotowani, co nie kłuci się z ich niezależnością - powiedział poseł i przypomniał, że dziś obowiązująca ustawa o prokuraturze jest z 1983 roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM