"Fundamentalizm, ignorancja". R.U.T.A. na indeksie PiS

- Szkoda, że zabiera się bezcenny czas artystom, zamiast krytyki wytacza się im procesy. To sytuacja jak w krajach fundamentalistycznych - powiedział Maciej Szajkowski, pomysłodawca projektu R.U.T.A, który stał się przedmiotem zgorszenia dla płockich radnych PiS. Żądają oni odwołania koncertu ze względu na antyklerykalne teksty grupy.
Radni PiS nie chcą w Płocku koncertu zespołu. Sprzeciwiają się finansowaniu z budżetu miasta "przedsięwzięć kulturalnych mających na celu wyśmiewanie, oczernianie wartości chrześcijańskich, wiary i księży". -Przesłuchanie tej płyty było dla mnie ciężkim przeżyciem. Nie chcę, by z publicznych pieniędzy promowane było coś, co godzi w uniwersalne wartości stanowiące o tożsamości naszego społeczeństwa - powiedziała "Gazecie Wyborczej" radna PiS Wioletta Kulpa.

"Jak w krajach fundamentalistycznych"?

- Tę sytuację można porównać do krajów fundamentalistycznych. To jest chore. Szkoda, że zabiera się bezcenny czas artystom i zamiast krytyki wytacza się procesy. Nie wiem, czy w innym kraju europejskim mają miejsce takie interwencje - powiedział Maciej Szajkowski. Artyści powołali się na pochlebne opinie o projekcie wielu znajomych księży. W "Gościu Niedzielnym" ukazała się przyjazna muzykom recenzja, w której teksty antyklerykalne uznano za "komentarz do błędów i wypaczeń ówczesnego Kościoła".

- Żądanie odwołania koncertu to ignorancja. PiS nie zna polskiej historii i wykazuje te same błędy w interpetacji, z którymi mieliśmy do czynienia za komuny. Wtedy czytało się naszą historię albo w sposób megalomański i wielkopański albo martyrologiczny i mesjański. Tymczasem od XVI wieku, ze schyłkiem epoki Jagiellonów mamy do czynienia z postępującą opresją wobec włościan - powiedział Maciej Szajkowski. - Kościół stał od samego początku na straży systemu feudalnego. Stosunki między polskim chłopem a panem były haniebne, jedne z najgorszych w Europie. Dziś często sytuacja chłopów jest porównywana do sytuacji niewolników z plantacji bawełny w Ameryce Północnej - dodaje."Ksiydza z kazalnicy zrucić"

"Ksiydza z kazalnicy zrucić. Księże, księże cóż to za kazanie. Jak zobaczysz ładne dziewczę, ciągle patrzysz na nie." - to fragment jednego z tekstów piosenki z płyty "Gore. Pieśni buntu i niedoli z XVI - XIX wieku". Autorem tekstu jest Kazimierz Wojtysiak, urodzony 1886 roku. Słowa zostały zapisane w maju 1959 roku w Chełmcach pod Kaliszem i wydrukowane w tomie "Pieśni Kaliskie" Jarosława Lisakowskiego.

- Teksty historyczne, ale na indeks dostały się za swą nieznośną aktualność - oceniła Anna Laszuk.

- Staramy się być muzykami, a nie politykami - odpowiedział Robert Matera. Szajkowski dodał, że proste teksty R.U.T.Y. to "słowiańskie mantry".Szajkowski konkluduje, że PiS powinien popierać działalność ich zespołu: - Ta formacja uchodzi za antyestabliszmentową: nawołująca do bojkotu prezydenta i podważająca wyniki wyborów, permanentnie w okopach, na froncie negacji i kontestacji, winna RUTĘ docenić, bo to jest też wyraz kontestacji wobec polityki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (95)
"Fundamentalizm, ignorancja". R.U.T.A. na indeksie PiS
Zaloguj się
 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 26 razy 20

  Ruszcie cztery litery ludzie i na wybory! Niech to będzie głosowanie przeciw PiS. Głosujcie na cokolwiek.... Byle nie na ciemnotę.

 • rbik53

  Oceniono 18 razy 18

  .....Boga obrażać nie wolno bo chroniony jest przez Konstytucję - idiotyzm to jakiś zupełny, ale trudno..... Jednak księży bym z Bogiem nie łączył za bardzo.... chyba, że te głupki z PiSu chcą łączyć z Panem Bogiem również księży pedofilów, księży złodzieii, krętaczy, dziwkarzy i innych Boga mających w głębokim poważaniu hochsztaplerów - to proszę bardzo, ale nie ze mną.... Konkludując, ksiądz to nie Pan Bóg i najczęściej oczernia się sam....

 • old.european

  Oceniono 17 razy 15

  Dla mnie, czlowieka wierzacego, to przykre, ze sobie katoliccy ksieza, pisowscy politycy i inne mohery Panem Bogiem dupy wycieraja.

 • k1-1

  Oceniono 10 razy 10

  ....i o to chodzi mistrzom gietej szpady - sklocic narod do reszty.
  Jak narazie b.dobrze im to zadanie wychodzi. A do Lektur warto siegac...jesli ich sie nie czytalo!
  Kiedys na sztandarach widnialo haslo >> Za wolnosc Wasza i Nasza << . Ciekawe kim byli owi My i Wy ???.

 • queserasera

  Oceniono 10 razy 10

  @yayetchco "Ile dzisiaj PO ukradło ?"

  Niedużo, bo tylko twoje 2 szare komórki. To były dwie ostatnie, więc już nie kombinuj, nie próbuj myśleć - tak jak inni twoi duchowi bliźni przejdź na modły i wycie "suchaj jeżu jak cie błaga lut"

 • queserasera

  Oceniono 10 razy 10

  No zróbmyż coś z tą PiSowską rozmodloną hołotą, bo nas zduszą jak irańska banda ajatollahów. Ta zaraza bezkarnie kąpie kraj w gnoju średniowiecza, łamie debilna religią dzieciom kręgosłup osobowości już od przedszkola
  Obudź się ludu, bo skończysz w dUpIe Europy, za Rumunią i Bułgarią. ZA UKRAINĄ I BIAŁORUSIĄ!

 • szpak01

  Oceniono 10 razy 10

  "Nie chcę, by z publicznych pieniędzy promowane było coś, co godzi w uniwersalne wartości stanowiące o tożsamości naszego społeczeństwa - powiedziała "Gazecie Wyborczej" radna PiS Wioletta Kulpa." Ale publiczne DOBRA rozdawać czarnym sk...ynom to OK? 3 lata w zawieszeniu za gwałty na dwóch 12-to letnich chłopcach to OK? Tiech się ta pani kulpnie w swój łeb i obetnie sobie jęzor liżący udpy czarnym pasibrzuchom.

 • duokwak

  Oceniono 12 razy 10

  Jeśliś Polak,nie idiota,poprzyj partię Palikota,mąż ów prawy tak nam prawi -kler od koryt wnet odstawi,zlikwiduje dotowania,koniec będzie taco brania,kler zaś skończy bardzo marnie,zakonnice pod latarnie,kler się weźmie do roboty zamiast bredzić nam głupoty, miast kościołów dyskoteki,głos Rydzyka -stop na wieki,dość już będzie bicia dzwonów, TV trwam i zabobonów. Jeszcze trochę tego pędu,a już w Polsce referendum, czy Konkordat Ci potrzebny,czy tez lubisz chodzić biedny? Społeczeństwo wnet glosuje, łańcuch kajdan ustępuje. Znów jesteśmy wolni,śmiali,odbieramy co zabrali. Szybka sekularyzacja, w świecie rośnie polska nacja ;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 9 razy 9

  @ mi.5

  Idz sie leczyc na nogi, bo na glowe juz za pozno:)
  Widzialam na tym forum wielu idiotow, ale ty jestes chyba jeszcze glupszy od PiSuarowych kretynow z Plocka.
  Ocenzurujcie Reja, jelopy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX