Safjan o postrzeganiu Polski w UE: agresywny język i niski poziom debaty

- Widać w Polsce potworną agresję języka, która przedostaje się też do debat politycznych. Poziom dyskusji w Polsce jest też dużo mniej merytoryczny - o tym, jak Polskę postrzega się z zewnątrz w UE mówił Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, pracujący od dwóch lat w sądzie w Luksemburgu.


- Szalenie mnie niepokoi agresja. To jest wyraźnie widoczne dla każdego, kto przybywa z tamtego świata: poziom dyskusji w Polsce jest dużo mniej merytoryczny. Koncentrujemy się na sprawach czysto personalnych. Ważnych tylko z punktu widzenia codziennej potyczki politycznej, a nie z perspektywy strategicznych celów Polski - powiedział gość Poranka Radia TOK FM, podkreślając, że sytuacja pogorszyła się w ciągu dwóch ostatnich lat. Tyle już czasu pełni funkcję sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Sąd luksemburski (ETS) jest organem Unii Europejskiej. Mylony jest często z Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, organem ONZ. - Częściej mówi się w Polsce o wyrokach ze Strasburga - zauważyła Janina Paradowska.

- Jednak to wyroki sądu luksemburskiego wywierają większy wpływ niż decyzje sądu strasburskiego. Kształtują naszą codzienność i wpływają na nasz obraz prawa - powiedział Marek Safjan.

DOSTĘP PREMIUM