Hall w TOK FM: Zmiana Karty Nauczyciela? Chcę, żeby był dokument gwarantujący nauczycielom bezpieczeństwo

- Winna sytuacja demograficzna - tak Katarzyna Hall odpowiadała w Poranku TOK FM na skargi samorządów, że większość pieniędzy z subwencji oświatowej przeznaczane jest na nauczycielskie pensje. Pytana o ewentualne zmiany w Karcie Nauczyciela, minister edukacji narodowej odpowiadała: - Chciałabym, żeby był dokument gwarantujący pewne poczucie bezpieczeństwa tej grupie zawodowej.
Samorządy skarżą się, że 90 proc. pieniędzy z subwencji oświatowej, gminy muszą przeznaczyć na pensje dla nauczycieli . - Boi się pani ruszyć Kartę Nauczyciela? - pytała Dominika Wielowieyska. - Jest zespół, w którym są przedstawiciele samorządów, związków zawodowych, organizacji oświatowych, który prowadzi bardzo wnikliwą dyskusję na ten temat i którego prace mają doprowadzić do pewnych zmian w tej sprawie - odpowiadała Katarzyna Hall w TOK FM.

I dodała, że w pewnych kwestiach udało się już osiągnąć porozumienie: - System awansowania nauczycieli powinien być mniej biurokratyczny, a bardziej motywujący. Są zamówione pewne badania związane z czasem pracy nauczycieli - mówiła minister edukacji narodowej. I zapewniała: - Parę miesięcy doprowadzi nas do bardziej konkretnych konkluzji.

Dzieci jest za dużo

- Środki na edukacje przeznaczone w subwencji edukacyjnej są przyznawane samorządom proporcjonalnie do liczby dzieci - tłumaczyła Hall w TOK FM. - Koszt kształcenia jednego ucznia rośnie proporcjonalnie do wynikających z przepisów wynagrodzeń. Tam, gdzie jest stabilna sytuacja demograficzne, te wzrosty nakładów subwencyjnych państwa dają proporcjonalny przyrost pieniędzy związany z potrzebami zatrudnienia nauczycieli, natomiast lokalnie sytuacja demograficzna bywa różna - mówił szefowa MEN. I wyjaśniała: - Jeśli z roku na rok w szkole jest mniej dzieci, to mimo, że na dziecko pieniędzy jest więcej, ale w całej gminie nie.

Dominika Wielowieyska pytała czy, jeśli Katarzyna Hall po wyborach zostanie na stanowisku ministra edukacji narodowej, zmieni się karta nauczyciela. Szefowa MEN nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć: - Chciałabym, żeby sposób motywowania nauczycieli był bardziej elastyczny, lepiej nagradzający nauczycieli z pasją. Chcę żeby był dokument gwarantujący pewne poczucie bezpieczeństwa tej grupie zawodowej - mówiła Hall w TOK FM.

Doradztwo zawodowe? "Trzeba pomóc gimnazjaliście"

Katarzyna Hall mówiła też w TOK FM o doradztwie zawodowym w gimnazjach . - Stawiam gimnazjum zadanie doradztwa edukacyjno-zawodowego dla ucznia. To jest zadanie związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniowi, ono może być realizowane w różny sposób, np. przy wsparciu specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych - tłumaczyła minister Hall. - Ci gimnazjaliści, którzy obecnie będą w trzeciej klasie, mają wybrać już zmodernizowaną szkołę zawodową, lub liceum ogólnokształcące i profil klasy w tym liceum - mówiła szefowa MEN. I wyjaśniała, że nauczyciele, znając swoich uczniów, widzą predyspozycje i potrafią doradzić profil klasy w liceum czy specjalność zawodową. - Chodzi o pomoc gimnazjaliście co dalej, wspomóc jego talenty i zdolności - podkreślała Katarzyna Hall w Poranku TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM