Kalita w TOK FM ujawnia, jaka jest różnica między prawicą a lewicą [POSŁUCHAJ]

Tomasz Kalita, rzecznik SLD, startuje do Sejmu z pierwszego miejsca w Krakowie. Dziś w TOK FM był przepytywany przez słuchaczy radia. Politolog z wykształcenia uważa, że dziesięć lat działalności politycznej to dobre kompetencje do tego, by zacząć pracę w parlamencie. Rzecznik Sojuszu mówił też, że bliskie są mu ideały przedwojennej PPS i chciałby, żeby SLD jako partia lewicowa angażowała się też w bezpośrednie wspieranie potrzebujących.
- Polityka to sztuka wyboru. Będzie pan głosował na prawicę to będzie pan miał CBA, IPN i fundusz kościelny. Będzie pan głosował na lewicę, to będzie in vitro, żłobki i przedszkola. Taka jest różnica między prawicą a lewicą w całej Europie.Prowadzący program Grzegorz Chlasta pytał Kalitę jak to się stało, że "wygryzł" z pierwszego miejsca na listach SLD prof. Jana Widackiego, krakusa. - Czuję inaczej świat niż prof. Widacki, czuję inaczej nowe media, nie boję się wyzwań - mówił Kalita. Zastrzegł jednak, że nie deprecjonuje Widackiego. Jak powiedział to "fenomenalna postać". Uważa jednak, że dobrze byłoby gdyby więcej młodych ludzi zajmowało miejsca w polityce, w nauce, biznesie, mediach.

Kalita deklarował, że po wygranych wyborach otoczy opieką schronisko i dom dziecka w Krakowie - nie sprecyzował jednak, na czym miałaby ta opieka polegać.Kalita, z wykształcenia politolog, uważa, że dziesięć lat działalności politycznej to dobre kompetencje do tego by zacząć pracę w parlamencie. Rzecznik Sojuszu mówił też, że bliskie są mu ideały przedwojennej PPS i chciałby, żeby SLD jako partia lewicowa angażowała się też w bezpośrednie wspieranie potrzebujących. Mówił też, że jego partia utworzyła fundusz stypendialny dla najuboższych dzieci.

Jest przeciwny GMO: GMO to jest świństwo. Trzeba wyjaśnić, kto z USA lobbował, żeby GMO zostało uchwalone - mówił w TOK FM.

Słuchacze w pytaniach wytykali, że Sojusz przypomina sobie o lewicowości przed wyborami. Kalita stwierdził, że już trzy lata temu jego partia składała o in vitro, wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół czy likwidacji funduszu kościelnego. Czemu nie udało się zmian wprowadzić? To - jak twierdzi Kalita - wina Platformy Obywatelskiej, która nie potrafiła podjąć trudnych decyzji.

Religia możliwie najszybciej powinna być usunięta ze szkół - uważa Kalita.Kalita deklaruje, że nie kłamie, a jego motto życiowe to: jesteśmy silni pasją zmieniania świata na lepsze. Autorytetem Kality jest Jacek Kuroń i w hołdzie jemu chciałby w Sejmie "kontynuować społecznikowską tradycję polskiej lewicy, służyć ludziom wykluczonym i najuboższym".

Jak poradzić sobie z bałaganem na PKP? To zlikwidować kilkadziesiąt spółek-córek. Zdaniem Kality powinien być jeden przewoźnik narodowych, jak jest w innych krajach zachodnich.

Co mówili inni goście TOK FM? Elżbieta Jakubiak: Kaczyńskiemu współczuję jako człowiekowi , a Leszek Miller zmienił swoją słynną maksymę. "Mężczyznę poznaje się po tym, że nie kończy..."

Od poniedziałku do piątku o godz. 17 przepytywani są kandydaci na posłów i senatorów. Pytania można zadawać wysyłając maila (wybory@tok.fm), Na Facebooku oraz telefonicznie: 22 44 44 064.

DOSTĘP PREMIUM