W niedzielę urodziny Alesia Bialackiego. Wyślij mu kartkę!

Grupa Zagranica i inne organizacje pozarządowe współpracujące z organizacjami na Białorusi przygotowały kartkę, którą można wysyłać do więzienia białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu. W niedzielę kończy on 49 lat.
Aleś Bialacki 25 września obchodzi urodziny. Wysyłając mu kartkę z życzeniami: "Drogi Alesiu, życzymy Ci - byś jak najszybciej cieszył się wolnością w swoim kraju!" chcemy wyrazić naszą solidarność z nim i wszystkimi działaczami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki i żal, że nasze władze przyczyniły się do Jego uwięzienia. Kartki z zebranymi podpisami wyślemy do aresztu w Mińsku, gdzie przetrzymywany jest Bialacki. Informacje o akcji przekażemy Jego współpracownikom z "Viasny". Zależy nam na szerokim oddźwięku, chcemy, żeby tych kartek było jak najwięcej!", mówi Paweł Bagiński dyrektor programu "Otwarta Europa" Fundacji Batorego.

Kartki z życzeniami urodzinowymi będzie można podpisać podczas Pikniku VI Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w sobotę 17 września na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, w godzinach 11.00-18.00, na stoiskach: Grupy Zagranica (pod Pałacem Prezydenckim) oraz Fundacji Batorego (pod kościołem wizytek).

Kartki będą także podpisywane przez 1,3 tys. uczestników odbywającego się w tych dniach OFIP-u, największego spotkania organizacji pozarządowych w Polsce.

Kartki i własne listy do Bialackiego można wysyłać na adres:

ul. Waladarskawa 2, SIZA - 1 220030, Mińsk, Białoruś

Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", został aresztowany 4 sierpnia i oskarżony o niepłacenie podatków od kwot, które przechowywał na koncie bankowym na Litwie. Według "Wiasny" chodzi o środki z fundacji zagranicznych przekazywane na działalność tej organizacji, w tym na wsparcie osób prześladowanych na Białorusi z powodów politycznych. Przedtem informacji o kontach Bialackiego w bankach na Litwie udzieliło służbom białoruskim Ministerstwo Sprawiedliwości w Wilnie. Dane o Bialackim przekazała Białorusi również polska Prokuratura Generaln

Na urodziny Bialackiego "Wiasna" przygotowała film,który opublikowała na You Tube'ie.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM