NSR aż o połowę mniejsze. Nie ma chętnych

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zredukować Narodowe Siły Rezerwowe. Choć formacja ciągle jest w trakcie powstawania, z planowanych 20 tysięcy ochotników, zostać ma tylko połowa - dowiaduje się TOK FM. NSR miały być jak amerykańska Gwardia Narodowa, ale zabrakło chętnych do tej formacji.
- Plan i pomysł byłego ministra obrony, Bogdana Klicha, był nierealny - przyznają wojskowi w resorcie. - Nie ma i nigdy nie będzie tylu chętnych do NSR - dowiaduje się reporter TOK FM od jednego z oficerów w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Dodatkowo NSR mają być całkowicie przebudowane. Rekruci nie będą zajmować etatów w jednostkach wojskowych, jak do tej pory i blokować tym samym promocji podoficerów na wyższe stopnie.

Jak ustaliło, TOK FM w źródłach zbliżonych do MON nowy plan przewiduje grupowanie rezerwistów narodowych sił w osobne jednostki według specjalności. Ochotnicy, jak do tej pory, będą spotykać się jeden miesiąc w roku na ćwiczeniach.

Żołnierze liczą na zmiany w wojsku

- Teraz jest tak, że poszukuje się rezerwistów na konkretne etaty, jak z łapanki - irytuje się jeden z wojskowych. - Jak były wolne miejsca dla kapitana w danej jednostce, to tam upychano rezerwistę. To z kolei blokowało etat dla porucznika, który mógłby dostać awans - wyjaśnia mechanizm inny oficer, proszący o anonimowość.

Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, prace nad modernizacją całych Sił Zbrojnych powierzył swojemu doradcy, gen. Waldemarowi Skrzypczakowi. Nie wykluczone, że to on stanie na czele zespołu, który przygotuje proponowane zmiany. Żołnierze wiążą z jego obecnością w MON sporo nadziei. A w kuluarach mówi się, że także nowemu ministrowi zależy na szybkich i skutecznych zmianach w armii. Oficjalnie MON jeszcze nie informuje o redukcji NSR, ale już ministerstwo tworzy analizy w tej sprawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
NSR aż o połowę mniejsze. Nie ma chętnych
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 2 razy 2

  Tak to właśnie Klich "uzawodowił" armię...
  To był nieudolny i nie znający się na armii minister...
  Ale nie ponosi winy za Smoleńsk bo to nie on na pokładzie kazał lądować załodze, mimo, że załoga mówiła wyraźnie, że warunki nie pozwalają...

  moim zdaniem te 20 tys to powinni być poborowi... na 3-6 miesięcy brani ale poborowi.. rezygnacja całkowita z poboru to była głupota...

 • j4s4

  Oceniono 1 raz 1

  ... prawdziwa armia też nie powinna być większa niż dwadzieściatysięcy, BO NA WIĘKSZĄ NAS NIE STAĆ!

 • mercurossaurus

  Oceniono 1 raz 1

  Wojsko to zawsze była ochronka dla nieudaczników. Wojsko dało im dom, pracę, stałą pensję. Dlatego nasza armia często składała się z ofiar losu, pijaków, mięczaków, i to na wszystkich szczeblach. Teraz to się powoli zmienia, ale niestety zły PR istnieje. Szczególnie wśród tych, którzy służbę odbyli a to właśnie jest warunek przyjęcia do NSR. Nikt nie chce w to g..... wchodzić jeśli nie musi. Dlatego nie wyszło. Jeśli natomiast ma to wypalić to należy nad tym PR popracować.

 • sasquatch-junior

  Oceniono 1 raz 1

  Z tej całej armii zostanie pył i kurz w razie wojny. Runie to 2- 3 razy szybciej niż w 1939.....

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Po co w ogole ta gwardia? Mamy zawodowa armie, nie wystarczy?

 • michalzyg

  Oceniono 2 razy 0

  zlikwidować armię ! 20 mld wyrzucanych w błoto

 • murzynek.z.afryka

  Oceniono 2 razy 0

  Nie na temat?
  "Nie wykluczone, że to on stanie na czele zespołu.."

  Moja pani od polskiego pisać "niewykluczone". Ona jest głupia? Walnąć ją bananem w łeb?

 • piotrws23

  Oceniono 2 razy 0

  i teraz psychiatra i jego przydu....sy powinni oddac wszystka kase ktorą zarobili bedac w monie i sztabie jeneralnym za takie pomysły.

 • bmc3i

  Oceniono 3 razy -1

  Ale wedle ministra psychiatry Klicha, oraz najlepszego znawce w zakresie nauk wojskowych i nauk o bezpieczeństwie, prof. politologii - odznaczonego za zasługi dla obronności państwa - Romana Kuźniara, fachowca od wszystkiego, zwłaszcza obrony przeciwrakietowej, byłego doradcy Klicha, naczelnego Piarowca RP, bożyszcze tłumów, obecnego doradcy prezydenta, reforma sil zbrojnych "była wielkim sukcesem".

  Proponuję jeszcze jeden medal, Order Orła Białego, a nawet Virtuti Militari.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX