Szczyt Partnerstwa Wschodniego: Unia jednym głosem, pomimo kryzysu

Unia Europejska ma jednolite stanowisko w sprawie polityki wspólnoty wobec partnerów ze wschodu. Mimo kryzysu projekt "Partnerstwa Wschodniego" postrzegany jest w Europie jako ważny - zapewnia Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji w UE


Największym problemem jest tutaj Białoruś. Szefowie państw Unii Europejskiej nie zaprosili na szczyt przedstawicieli białoruskiego rządu. Rozmawiają za to z opozycją. Sporo wątpliwości wzbudza ostatnio także postawa Ukrainy. Na szczyt przyjechał prezydent tego kraju, Wiktor Janukowycz.Jak podkreślają unijni politycy Ukraina musi respektować reguły i wartości demokratyczne. Tylko wtedy możliwa będzie integracja z UE.

W Warszawie rozpoczął się szczyt Partnerstwa Wschodniego -ma to być najbardziej prestiżowe wydarzenie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej . Do Warszawy przyjechali czołowi unijni politycy, a także przedstawiciele co najmniej 31 państw. Szczyt rozpoczął się od uroczystej kolacji w Centrum Nauki Kopernik. Gości powitał gospodarz spotkania premier Donald Tusk. Główne obrady szczytu - w piątek.

DOSTĘP PREMIUM