Wybory 2011. PJN zupełnie znikło, a Palikotowi kampanię zrobili inni

- Nie mamy ugruntowanych przekonań politycznych, za którymi stoją partie - powiedział w TOK FM socjolog Robert Sobiech o sondażu OBOP dla ?Gazety Wyborczej? , według którego aż 26 proc. badanych nie wie jeszcze jak zagłosuje. - Różnica między PO i PiS musi być mniejsza niż pokazują sondaże, PJN zupełnie zniknęło, a Janusz Palikot nie robił kampanii. Inni mu ją zrobili - dodał prof. Jacek Wasilewski z SWPS.
- Kampania jest bardziej poważna. Nie ma fajerwerków, bardzo ostrych wystąpień na pierwszych stronach tabloidów. Jest za to cięższa praca kandydatów niż w latach ubiegłych. Wszystkie znaczące siły poważnie pracują w terenie. Nie ma "mordo ty moja" ani znikającego jedzenia z lodówek - wymieniał prof. Wasilewski. To nowa opinia, dotychczas kampanię określano raczej jako nudną lub dziwną.

- Mnie rozczarowuje brak debaty z udziałem wszystkich liderów - wtrąciła prowadząca program Anna Laszuk. Wasilewski się z nią zgodził, ale zaznaczył, że pojęcie debaty jest nadużywane. - To nie debaty, ale raczej takie przepychanki, kto lepiej wypadnie w telewizji. One mają znaczenie czysto marketingowe, służą jak dobra reklama.

Chapeau bas dla Palikota za jego wynik

- Janusz Palikot nie robił kampanii. Inni mu zrobili - zauważyła Laszuk. - Chapeau bas! W polityce liczy się skuteczność - zareagował Wasilewski. - Cokolwiek o nim nie sądzimy, to trzeba docenić, że ze śladowego poparcia na poziomie 0,5 proc. doszedł do wywindowania się na trzecie miejsce w wyborach - dodał socjolog.

Laszuk zwróciła uwagę na nieobecność PJN w mediach. Według Jacka Wasilewskiego "w dołkach PJN zatrzymało to, że nowy lider partii nie kandydował. Paweł Kowal postanowił pozostać na stanowisku europosła. - Nie wróżę powodzenia temu ugrupowaniu. Zdaje się, że wyborcy nie lubią już tych wszystkich roszad z panią Jakubiak i Kluzik-Rostkowską - ocenił socjolog.

15-procentowej różnicy między PiS a PO? "Dystans musi być mniejszy"

Komentatorzy sięgnęli do najnowszych sondaży. Według OBOP dla "Gazety Wyborczej" PO może liczyć dziś na 31 proc. głosów, a PiS na 21 proc. Za to badanie GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wskazuje na 46 proc. dla PO i 31 proc. dla PiS. Socjologowie nie mogli dać wiary w tak wielką różnicę między tymi partiami. - Tam jest inna ważna informacja: 26 proc. badanych nie wie jeszcze jak zagłosuje - wskazał dr Robert Sobiech.- Stale potwierdza się chwiejność wyborcza. Nie mamy ugruntowanych przekonań politycznych, za którymi stoją partie i od jednego do drugiego eventu zmieniamy swoje preferencje wyborcze - potwierdził Wasilewski. I dodał: - 15-procentowej różnicy między PiS a PO nie pamiętam. Myślę, że jest zdecydowanie mniejsza - dodał.

- Czas najwyższy, żeby największe ośrodki pokusiły się o własne prognozy wyborcze. Chodzi o wzięcie wyników wszystkich sondaży i przesianie niezdecydowanych przez takie informacje, które zwiększają prawdopodobieństwo ich poprzednich zachowań: jak głosowali w poprzednich wyborach, jakie partie popierają. Można spróbować szacować ten wynik wyborczy - skomentował dr Robert Sobiech.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (50)
Wybory 2011. PJN zupełnie znikło, a Palikotowi kampanię zrobili inni
Zaloguj się
 • amen-666

  Oceniono 13 razy 11

  Najlepszą kampanię zrobili Palikotowi biskupi. Zwłaszcza ci od Nergala. Poważnie, znam kilka osób, które miały nie iść do wyborów, ale właśnie z tego powodu postanowiły poprzeć Palikota.

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 11

  Palikotowi kamania zrobila sie sama. Prawdziwe wartosci bronia sie bez niczyjej pomocy.

 • jozef_n

  Oceniono 9 razy 9

  Palikot zbiera teraz procenty za rok ciężkiej pracy i tysiące przejechanych kilometrów. Ma też aktywny w sieci elektorat.
  SondaTele sondatele.blogspot.com/ daje Ruchowi Palikota 23%... Sprawdź kogo inni popierają.
  Wyniki codziennie, brak ciszy wyborczej w sondzie.

 • cillian1

  Oceniono 6 razy 6

  Już dzisiaj panNICyliusz dał pokaz swej bezradności

  W czasie dyskusji z Palikotem!
  :D

 • kola

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli dziennikarka (?) Laszuk uważa, że Palikot przez ostatni rok nic nie robił, tylko kampanię zrobili mu inni, to znaczy że jest durną miotłą i powinna oddać indeks uczelni, która omyłkowo nadała jej naukowy tytuł.

 • czarny.jerzyk

  Oceniono 6 razy 4

  .
  Najlepsze jest to, że wyśmiewany i niedoceniany Palikot, wyciął taki numer bandzie " czworga ".
  Liderzy tych partii nie docenili mądrości polaków, którzy już wielokrotnie zostali przez nich oszukani.
  Tusk, Kaczyński, Napieralski i Obrotowe PSL, o wyborcach przypominają sobie, kiedy nadchodzą wybory.
  Po wyborach, wszystko wraca do " normy " i ponownie zajmują się " pilnowania własnego koryta ", zapominając o wyborcach.
  Ale czasy, kiedy można było obiecać wszystko wyborcom za oddanie swojego głosu na jedną z tych partii, nawet lot na księżyc i kopalnię diamentów już nie wrócą.
  Tym razem część " ciemnego narodu " tego nie kupi i zagłosuje na Palikota, który ma szansę osiągnąć nawet 15% poparcia i głosujący na niego wyborca, sam przewietrzy polski sejm.
  A na takie " diktum ", nawet najlepsi stratedzy w poszczególnych partiach nic nie poradzą, mogą się tylko przyglądać biernie, jak Palikotowi rośnie a im maleje poparcie w sondażach.
  Teraz mogą jedynie domyślać się, kto się ponownie nie załapie na " sejmowe koryto ".

  A wyborcy Palikota rosną w siłę im bliżej daty wyborów. Mój post zakończę pięknym cytatem :

  " Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom." K. I. Gałczyński

  Dobranoc
  .

 • drfranek

  Oceniono 6 razy 4

  DO WSZYSTKICH, CO JESZCZE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI! I DO WSZYSTKICH, KTÓRZY MAJĄ ZNAJOMYCH, KTÓRZY MAJĄ WĄTPLIWOŚCI:

  Głosowaliście w poprzednich wyborach na inne partie. I co? Gówno. To są darmozjady, które nic dobrego w sejmie nie robią tylko biorą kasę. Przez ostatnie 10 lat WSZYSTKIE partie będące w upływającej kadencji w sejmie były już przy władzy. I co zrobiły? NIC. A przynajmniej nic, z czego można by być dumnym. No, może poza wejściem do Unii, z której mamy masę kasy.

  JEŚLI MACIE WĄTPLIWOŚCI, CZY GŁOSOWAĆ NA PALIKOTA, nie bójcie się zaryzykować. Znajdźcie godnego zaufania kandydata w swoim okręgu i zaufajcie mu.
  Ruch Palikota przy władzy jeszcze nie był. I w sejmie też nie.
  INNE PARTIE JUŻ BYŁY, WIADOMO CZEGO SIĘ MOŻNA PO NICH SPODZIEWAĆ.
  WYBIERZCIE 9. PAŹDZIERNIKA PALIKOTA, NIE MACIE NIC DO STRACENIA.
  Najwyżej okaże się, że też jak się dostaną do sejmu, to tam będą tylko siedzieć. Ale jest nadzieja, że tak nie będzie, że oni coś zmienią.
  GŁOSUJĄC NA INNE PARTIE ZGADZACIE SIĘ NA TO JAK WYGLĄDA OBECNIE POLITYKA W POLSCE.
  Głos oddany na te partie gwarantuje to, że partie dalej będą miały nas w dupie.
  GŁOS ODDANY NA PALIKOTA TO NADZIEJA, ŻE COŚ SIĘ ZMIENI.
  W NAJGORSZYM RAZIE OKAŻE SIĘ, ŻE RUCH PALIKOTA JEST JAK INNE PARTIE - WTEDY RÓWNIE DOBRZE MOŻECIE SWÓJ GŁOS ODDAĆ NA NIEGO.

 • drfranek

  Oceniono 6 razy 4

  Tak Palikotowi robia kampanie ci ktorzy chca lepszej Polski . Ja bez wynagrodzenia od kilku tygodni roznosze jego ulotki . Przekonuje znajomych . Bo wierze ze robi dobrze. To nazywa sie ruch obywatelski.
  Ja wierze Januszowi.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo Palikot!!! Tak trzymaj, nie popuszczaj. Pogonimy klęczonów w niedzielę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX