Wielcy nieobecni w kampanii - Kempa, Macierewicz, Grabarczyk

Są ikonami swoich ugrupowań, ale na czas kampanii usunęli się w cień. Według specjalistów od polityki główne partie uznały, że tak będzie bezpieczniej.
Prawo i Sprawiedliwość na czas kampanii schowało europosłów Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego, którzy przy poprzednich kampaniach mieli dużo do powiedzenia. Z tyłu stoją także Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak czy Beata Kempa.

- To element strategii unikania konfrontacji. Unikania konfrontacji z Platformą, unikania takiej konfrontacji agersywnej. To była konfrontacja agresywna. Ani razu oczywiście Jarosław Kaczyński nie pochwalił Platformy, ale mimo wszystko starał się budować jakiś przekaz pozytywny ze swojej strony - uważa specjalista od marketingu politycznego Olgierd Annusewicz.

Podążając pewnie tą samą strategią Platforma Obywatelska schowała ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Nie wystąpił z żadnym spocie, jedynie agitował w rodzinnej Łodzi. - Został schowany za kurtynę, bo nic tak bardzo odbiera tego elektoratu wahającego się jak bałagan na kolei - mówi Annusewicz.

W Rybniku o mandat walczy Joanna Kluzik-Rostkowska, niedawny wielki transfer PO z PJN, teraz z rzadka pojawia się publicznie, w ogólnopolskiej kampanii jej nie ma. - To była "kampania łagodności". Nie chciano zrazić do siebie wyborców, jakichkolwiek wyborców - mówi politolog dr Bartłomiej Biskup. - Partie sobie przeliczyły, że bardziej im się opłaca schować ludzi kontrowersyjnych niż jakimś nieopatrznie wypowiedzianym słowem, czy postacią zrazić wyborców których i tak wielu nie pójdzie do urn. Myślę, że wynika to też z frekwencji i z adresowania swojego przekazu głównie do swojego twardego elektoratu - dodaje.

Łagodny w kampanii był też prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Mimo wszystko starał się budować jakiś przekaz pozytywny ze swojej strony, chciał być "tym miłym gościem" - mówi dr Annusewicz. - I do czasu mu się to udawało. Do czasu poniedziałkowego spotkania z redaktorem Lisem - uważa specjalista.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (100)
Wielcy nieobecni w kampanii - Kempa, Macierewicz, Grabarczyk
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 17 razy 17

  Kempa i Ziobro jako spin doktory do specjalnych poruczeń właśnie charakteryzują Jarosława Kaczyńskiego na Świętą Tereskę, a Macierewicza na Matkę Teresę z Kalkuty.

 • t21

  Oceniono 18 razy 16

  Pozytywny przekaz Kaczyńskiego: "Trumny, Smoleńsk, trumny, Smoleńsk...A kto upubliczni moją rozmowę z bratem marionetką, ten kłamca i morderca!"

 • elzberta

  Oceniono 20 razy 16

  Przecież najbardziej agresywny jest Kaczyński....a Lisowi nalezą się gratulacje ze jako jedyny obnażył prezesika....a następnego dnia już poszło....wczoraj pan Gugała z Polsatu tez pięknie rozłożył na łopatki niejakiego Hofmana....Nareszcie dziennikarze zaczęli reagować na brednie, które wygłasza PIs...tylko TVN jeszcze się boi reagować...a mówi się , ze tuba rządu....

 • serauga

  Oceniono 14 razy 14

  Jacek Kaczmarski

  Modlitwa o wschodzie słońca

  Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
  Przed mocą Twoją się ukorzę
  Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
  Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

  Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
  Którego nie wyrażą słowa
  Więc mnie od nienawiści obroń
  I od pogardy mnie zachowaj

  Co postanowisz, niech się ziści
  Niechaj się wola Twoja stanie
  Ale zbaw mnie od nienawiści
  I ocal mnie od pogardy Panie...

  pamietaj o tym yaro....wszak ober katolik z ciebie...

 • ptanoc

  Oceniono 16 razy 14

  Powinni wszyscy się schować i nie wychodzić już na światło dzienne, z preziem na czele.

 • neumarkt

  Oceniono 15 razy 13

  Ta swięta trójka to dla Jarosława ciężki OBCIACH! Dlatego chowa ich na "lepsze dla niego czasy! Ale Kaczorku, czekaj tatku latka!

 • beretzantenka

  Oceniono 13 razy 13

  Jacy nieobecni ? Oni jak szarancza jezdza codziennie po calym kraju i sprzedaja pisowska
  propagande . Moze sa niewidoczni ale robia krecia robote na drugim planie . Tutaj Kaczynski
  przyjal " nowe oblicze " usmiechnietego dziadka a Macierewicz jezdzi z odczytami o smolenskim
  " zamachu " i przedstawia coraz to nowe teorie . Kempa to samo . Mowili o tym w rydzykowym radiu
  jak maja bardzo zajety czas spotkaniami . W poprzednia niedziele u Rydzyka debatowali przez cala
  noc do 2.30 na antenie : KEMPA , BLASZCZAK, FOTYGA, KURTYKA, BUBULA i CHROSCIKOWSKI .
  POZORY MYLA !

 • mirarob

  Oceniono 14 razy 12

  bo są to osoby niesympatyczne, nie znające się specjalnie na niczym - oprócz tropienia, podejrzeń, mistrzowie insynuacji. Ale nie martwimy się, na pewno będą potem w pierwszym szeregu, bo taka jest twarz tej partii

 • kerkopithekion

  Oceniono 11 razy 11

  po wyborach czyli wielkiej przegranej sekty jarkacza pojawią się znowu te przerażające dziwolągi
  będą znowu mącić, judzić i opowiadać dyrdymały
  i dlatego ja się cieszę nawet z tej chwilki spokoju bez konterfektu zbynia zero na stronie głównej portalu, mam na niego szczególną alergię

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX