Polska po wyborach? Trwale podzielona. Ludzie chcą mniejszej roli Kościoła

Jaką Polskę widzimy po wyborach? - Trwale podzieloną - mówi w TOK FM prof. Paweł Śpiewak. - Po katastrofie smoleńskiej pozostała trauma, nie tylko wśród zwolenników Jarosława Kaczyńskiego. Duża cześć społeczeństwa jest zawiedziona tym, że po 10.04 tak bardzo wzrosła rola Kościoła w państwie - podkreśla socjolog.


Co wyniki wyborów mówią nam o Polakach? - Polacy są już trwale podzieleni. Jarosław Kaczyński nie jest w stanie rozszerzyć swojego elektoratu. Jego wyborcy to osoby, które zawsze głosowały na prawicę i będą tak głosować. Wyborcy wierzą Jarosławowi Kaczyńskiemu i nawet, jeśli lider się zmieni będą głosować na PiS - mówi prof. Paweł Śpiewak. - To samo z PO. Platforma ma bardzo stabilny elektorat. I to tworzy trwały podział na naszej scenie politycznej.

- Wynik PO i PiS był do przewidzenia. Zaskoczyła straszliwa klęska SLD. Ale klęska zasłużona. Grzegorz Napieralski to polityk bez pomysłu, bez idei. Stawia na grę w ramach aparatu partyjnego, a nie na rozmowę z wyborcami. Formuła Napieralskiego się skończyła. Po części jego miejsce zajął Palikot. Po części - bo jeszcze nie wiemy, w jakiej części elektorat Palikota przypłynął z SLD, w jakiej z Platformy Obywatelskiej - podkreśla Śpiewak.

Za dużo Kościoła

Skąd sukces Palikota i duża popularność wśród młodych wyborców? - Mocne oddziaływanie prostych haseł: miękkie narkotyki, legalizacja swobód obyczajowych, oddzielenie Kościoła od państwa. No i katastrofa smoleńska. Po katastrofie pozostała trauma - z jednej stronie po stronie zwolenników Jarosława Kaczyńskiego. Ale także po stronie tej części społeczeństwa, która czuje się zwiedziona nieprawdopodobnym wzrostem roli Kościoła po katastrofie. Kościół chciał odgrywać rolę sumienia narodowego. To się nie udało - podkreśla Śpiewak.

Nie wiadomo jednak, czy Ruch Palikota to tylko hasła czy będzie za tym stało coś więcej. - Najpierw musimy dowiedzieć się, kim są przyszli posłowie. Na razie wiemy tylko, kim jest Janusz Palikot - mówi.

PO "najbardziej polska"

Jednak, jak podkreśla Śpiewak, Ruch Palikota z radykalnymi hasłami raczej nie ma szansy na to, by stać się kiedyś główną siłą w parlamencie. Bo - jak podkreśla - to PO najlepiej odzwierciedla poglądy Polaków. -Większość Polaków jest antykościelna, antyklerykalna, ale nie antyreligijna. Większość Polaków jest za kapitalizmem, ale nie bezwzględnym. Większość Polaków jest za pewną opieką społeczną, ale nie zbyt dużą. Wszystko jest "pomiędzy", taka jest tez PO - dodaje.

- PO prowadziła też najbardziej rozsądną kampanię: nie stawiała wielkich oczekiwań. SLD i PiS te oczekiwania pompowały. A ludzie są świadomi tego, że będzie trudno - podkreśla Śpiewak.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Polska po wyborach? Trwale podzielona. Ludzie chcą mniejszej roli Kościoła
Zaloguj się
 • radio_wolna_europa_online

  Oceniono 16 razy 14

  Palikot też nie jest antyreligijny. On jest tylko antyklerykalny i antykościelny ale nie antyreligijny, ale tylko dlatego że kościół polski głównie wypaczeniami prawdziwego chrześcijaństwa stoi, a jego hierarchowie znacznie bardziej przypominają faryzeuszy niż sługi Chrystusa.

 • adalbert.13

  Oceniono 16 razy 14

  To tak tragiczna oczywista oczywistość, że aż wstyd.
  A wszystko w rękach polityków od szczebla gminnego po wierchuszkę (Tusk`u i jego sakrament wyborczy - dwadzieścia parę lat żył na kartę rowerową i dopiero interes polityczny go zmusił do ślubu kościelnego) którzy w imię wydumanej transcendencji oddają złemu w postaci kk to co faktycznie do nich nie należy i jest własnością i dobrem społecznym. Co w zamian? Jeszcze bardziej rozcapierzone łapska po więcej.
  Nie może być sumieniem narodu coś co samo nie ma sumienia. Wide chłopskie syny okraszone do bólu złotem i purpurą. Bełkoczące niezrozumiale w akcie gromadzenia, oczywiście w imię krzyża.
  Dramatem jest rola kk w umieszczeniu szczątek doczesnych śp. prezydenta na Wawelu,
  świętokradztwo dokonane w biały dzień na własnym narodzie. Tego nie wolno im odpuścić.

 • wyspaskarbow1

  Oceniono 16 razy 12

  PiS - to prawica? Od kiedy partia odwołująca się do wartości socjalnych jest prawicą? Taka partia nazywa się partią socjalistyczną.

 • halo_kotek

  Oceniono 8 razy 8

  Polska jest podzielona?
  wystarczy popatrzeć na Jarosława Kaczyńskiego

  rozdwojenie jaźni
  kto tego nie widzi
  niech spojrzy jeszcze raz

 • m.gawka

  Oceniono 7 razy 7

  Nowy rząd stoi przed wielkimi wyzwaniami reformatorskimi w obliczu grożącej drugiej fali kryzysu. By dokonać zasadniczej reformy systemu ubezpieczeń społecznych, w szczególności ujednolicenie systemu emerytalnego, należy zrezygnować z harmonijnej drzemki reformatorskiej z PSL'em. Arytmetyka wskazuje, że najkorzystniej byłoby dogadać się z Palikotem. Cena takiej koalicji może być trudna do przełknięcia dla najbardziej prawicowych członków PO. Odważnym decyzjom Tuska może sprzyjać jego deklaracja, że to jego ostatnia kadencja w funkcji premiera. Ma szanse przejść do historii jako wielki reformator i budowniczy. Z kolei Palikot ma szanse nabrać szlifu politycznego i zdobyć kolosalne punkty na przyszłość.

 • joris

  Oceniono 6 razy 6

  Glupota polskich komentatorow i tzw profesorow roznych polskich Smorgonii (jezeli jest jeszcze ktos , kto wie co to znaczy) jet porazajaca. Upor z jakim nazywaja FASZYSTOW KACZYNSKIEGO (ucznia Lenina) partia prawicowa dowodzi ich glupoty.

 • w.zboralski

  Oceniono 5 razy 5

  Martwię się, że kościól katolicki i Watykan zechce zastosować sprawdzony sposób na powstrzymanie pana Palikota. Już sprawdził tę metodę w Hiszpanii w latach 1936-1975 gdy kościół nakazał wojskowemu Franco wymordować lewicę a kler z zakonnikami osobiście strzelał do hiszpańskich chłopów, którzy byli przeciw klerowi. Proboszczowie dostarczali listy z nazwiskami ludzi, których "należało" zamordować i Franco te listy pilnie wykorzystywał. Zbrodniarze w sutannach mogą więc w Polsce chcieć dokonać zamachu na Palikota tak jak dokonali zamachu rękami Franco w Hiszpanii w 1936. Teraz wiecie już, dlaczego kler opanował polskie koszary i polskie wojsko: chce w razie czego skierować je przeciw Polakom, którzy zechcą odsuną watykańskich szpicli od władzy w Polsce...

 • leno1953

  Oceniono 5 razy 5

  "Ludzie chcą mniejszej roli Kościoł". Nie chę żadnej roli kościoła katolickiego. Tą religię wprowadzono siłą, ale siłą nie trzeba będzie jej wypleniać. Taką mam nadzieję. Polska nie ma korzeni chrześcijańskich, Polska ma korzenie pogańskie.

 • piotr110660

  Oceniono 4 razy 4

  magma a może bagno ............ Większość Polaków jest antykościelna, antyklerykalna, ale nie antyreligijna. Większość Polaków jest za kapitalizmem, ale nie bezwzględnym. Większość Polaków jest za pewną opieką społeczną, ale nie zbyt dużą. Wszystko jest "pomiędzy", taka jest tez PO - dodaje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX