Komentarze (1327)
"Żądamy klauzuli sumienia - nie chcemy sprzedawać tabletek antykoncepcyjnych. A zmuszają nas"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • renata28

  Oceniono 13 razy 13

  To załóżcie zielarnie, w końcu jest wielu chętnych do prowadzenia aptek. No normalnie ciemnogród. Trudno w to uwierzyć. Puk, puk, czy to aby na pewno XXI wiek

 • yan.nick

  Oceniono 17 razy 13

  . . . a nie mógłby się taki jeden z drugim po prostu zwolnić z apteki, jak mu praca nie odpowiada i iść do TESCO?

 • aqqwa

  Oceniono 14 razy 12

  Aptekarze wtrącają się w sumienia innych. Niech sami nie stosują antykoncepcji, ich sprawa ale bezczelnym nadużyciem jest, że chcą zmusić ludzi, żeby przyjęli ich światopogląd.

 • walasia1

  Oceniono 12 razy 12

  Matko boska ... zabierać koncesje i tyle. Bo chyba tylko tak można walczyć z głupotą.
  Może przestańcie sprzedawać ranigast ... też wpływa na płodność ... i milion innych leków których zażywanie nie jest wskazane przy planowaniu ciąży ...

  ręce opadają ...

 • mamabpl

  Oceniono 12 razy 12

  Środki antykoncepcyjne są lekami hormonalnymi które stosowane są jako leki w różnych terapiach. Ciekawe w jaki sposób farmaceuta będzie rozstrzygał czy sprzedać specyfik czy go nie sprzedawać? Może trzeba będzie przedstawić mu historię choroby?

 • jasiekltd

  Oceniono 12 razy 12

  Do klauzuli sumienia dodać:,,Recepty na kwotę niższą od 3oo zł. nie będą realizowane".

 • kiki_pawelek

  Oceniono 14 razy 12

  Mozw wprowadzimy klauzule sumienia rowniez dla barmanow...Ci, ktorzy sa przeciwni alkoholizmowi, beda podawac tylko drinki, ktore go nie zawieraja. Zaczyna robic sie na prawde chory ten swiat, a im wiecej takich katopomyslow, tym gorzej...

 • rezun-one

  Oceniono 11 razy 11

  Nie widzę problemu. Wystarczy chrześcijanom nie udzielać koncesji na apteki. Komu sumienie przeszkadza w wykonywaniu zawodu nie powinien na nim zarabiać. Nie każdy lekarz musi być chirurgiem lub ginekologiem. Nie każdy farmaceuta musi być aptekarzem, może zostać właścicielem magla parowego. Z mojego podwórka wiem że nie każdy człowiek może zostać marynarzem, ciężko znosi szybo następujące zmiany stref klimatycznych, ma problemy z kiwaniem czy nie wytrzymuje psychicznie rozłąki z najbliższymi. Były z tego powodu nawet samobójstwa. Na razie nikt z aptekarzy się nie zabił, nie jest tak zatym źle.

 • meduz-a123

  Oceniono 11 razy 11

  To jest jakaś paranoja!!! przecież leki antykoncepcyjne są też przepisywane ze względów leczniczych, np. torbiele jajników. Kiedyś bardzo źle się poczułam w pewnej aptece, gdy usłyszałam, że nie dostanę moich leków, bo były antykoncepcyjne. A ja ich miałam używać właśnie na tę torbiel. Za to wszystkie dziadki w kolejce i babcie moherowe strasznie skrzywiły się patrząc na mnie.
  Apteka to nie jest miejsce na uwidacznianie własnych przekonań. Każdy pacjent ma prawo kupować leki przepisane przez lekarza dla własnych potrzeb.

 • aglin0

  Oceniono 11 razy 11

  Sredniowiecze! Strach sie bac! Strach mysleć, ze takie oszołomy maja i znajduja posłuch!? jestem matka dwudziestoparoletniej córki i ze wzgledu na takie właśnie posunięcia tej szalonej grupy oszalałych Katoli często namawiam ją na emigrację! I serce mnie boli jak to robię; bo jestem patriotką ale nie wytrzymuje działalności godzącej w tak osobiste sprawy jak decydowanie o płodności, rodzeniu....Jesli sie aptekarze nie godzą na sprzedaż leków antykonsepcyjnych i - mało tego - ale chćą odmawiać ich sprzedaży, to proponuje zmienic zawód!
  Konstytucyjnie mamy zapewniony dostep do leczenia i żaden pigularz w moherowym berecie nie stanie na przeszkodzie naszym konstytucyjnym prawom pacjenta! daleka jestem od popierania Palikota, ale rozumiem, dlaczego takie masy go poparły; bo maja pewno juz dośc ingerencji oszołomów w tak osobiste i intymne sorawy, jak współżycie, metody zapobiegania ciąży i antykoncepcja! Uważam, ze rząd Platformy powinien przeforsować ustawę, na mocy której lekarz i aptekarz bedzie karany za nie wykonanie zabiegu, zapisanie tabletek wczesnoportonnych, anykoncepcji czy niezrealizowanie recepty na te środki! Alicja Tysiąc wygrała w Strasburgu swoja sprawę z rządem w tej sprawie ale rzesze Bogu ducha winnych kobiet muszą sie stykac z tym oszołomstwem, chamstwem i nieuctwem, bo komus w rządzie brakuje odwagi, zeby te sprawy prawnie uregulować; ja tez od dziś odmawiam pracy , bo pracuje w firmie chłodniczej a freon uzywany w urządzeniach chłodniczych szkodzi środowisku! ABSURD111

 • q.piatkow

  Oceniono 11 razy 11

  Faktycznie, powinno się zrównać farmaceutów z lekarzami. Proponuję USUNĄĆ wreszcie idiotyczny zapis o klauzuli sumienie dla medyków. Nie może być tak, że kobieta której życiu lub zdrowiu zagraża ciąża, nie mogła się doprosić aborcji (lub nawet badań prenatalnych)

 • arichi

  Oceniono 11 razy 11

  Wegetarianie też powinni mieć prawo do wolności sumienia! Pracujący w gastronomii veganin, jarosz lub wegetarianin powinien mieć prawo do odmowy sprzedaży mięsa!!!!!!

 • ev_ik

  Oceniono 13 razy 11

  Po pierwsze co to za brednie z tym zabójstwem zarodka. Tabletki antykoncepcyjne doprowadzają do czasowej niepłodności kobiety. Nie ma komórki jajowej, nie ma zarodka !!!! Niech ci kato-idioci wreszcie czegoś się nauczą, a nie głoszą brednie rodem ze średniowiecza. Farmaceutom powtarzającym te bzdury powinno się odebrać dyplomy i wysłać się ich ponownie na studia.

  Mojej koleżance chorej na zaawansowane PCO aptekarz odmówił niedawno sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych. Koleżanka przez chorobę jest i tak niepłodna. Bez tabletek antykoncepcyjnych jej organizm nie wytwarza odpowiednich hormonów do cyklu miesięcznego. Bez regularnych cykli rosną jej na jajnikach torbiele, które w końcu trzeba usuwać operacyjnie. Taki aptekarz idiota naraził tę dziewczynę na ciężką operację, a nas podatników na niepotrzebne wydatki!

  Dlatego uważam, że za odmowę sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych aptekarze powinni płacić kary finansowe. Po prostu. Jak są tacy religijni to utrata paru złotych co jakiś czas nie powinna ich boleć. W końcu pierwsi chrześcijanie żyli w ubóstwie, Jezus też.

 • jorge.martinez

  Oceniono 11 razy 11

  A co z ekspedientkami w monopolach? Może wychowywały się w rodzinie alkoholików i sumienie je gryzie, gdy sprzedają alkohol ludziom. Czy nie powinny mieć prawa do odmowy sprzedaży wódki?

  A co z masarniami? Wiadomo że golonka szkodzi.

  A co z cukiernią? Cukier to morderca naszych zębów i układu krwionośnego. Czy nie obciąża to sumienia sprzedawców czekoladek?

 • konigin

  Oceniono 11 razy 11

  Wobec tego ja sobie zycze, zeby takie apteki mialy oficjalnie wywieszona informacje, ze takich srodkow nie prowadza. To bedzie uczciwe, a ja bede wiedziala, ktora placowke omijac, kiedy beda chciala kupic tez jesienia aspiryne czy rutinoscorbin. Nie zamierzam dawac zarabic komus w jednym, jesli lamie moje prawa w drugim.

 • eddy_the_head

  Oceniono 11 razy 11

  Oczywistym jest, ze farmaceuta nie ma prawa do ingerencji w relacje pacjentka-lekarz.
  Absolutnie nie ma prawa pytac po co pacjentce są leki - to jest jej tajemnicą zdrowotną. Może przyjmuje
  je leczniczo na zaburzenia miesiączkowania albo zespół torbielowatych jajników.
  Drodzy farmaceuci nie róbce kłopotów pacjentom. A jeżeli sumienie naprawdę wam tak przeszkadza to nie
  idźcie na te studia albo zmieńcie pracę w aptece na pracę w innym miejscu (macie taką możliwość.

 • divak2

  Oceniono 15 razy 11

  To banda głupków. Nie wiedzieli idąc na farmację, że będą sprzedawać także i takie specyfiki?
  A może wprowadzić klauzulę sumienia dla wszystkich zawodów, np. policjantów, prokuratorów, strażaków, lekarzy wszystkich specjalności, informatyków, zawsze będą mogli odmówić interwencji, wszczęcia dochodzenia, gaszenia pożaru, wyjazdu do wypadku, naprawy systemu informatycznego itd., bo to z jakichś niejasnych powodów sprzeczne z ich sumieniem.
  Niech sobie poszukają głąby innego zajęcia. Np. posiedzą na kasie w markecie.

 • feurig59

  Oceniono 13 razy 11

  odmawianie sprzedaży leków to bezprawie. powinno być ścigane z urzędu. to niedozwolona ingenrencja aptekarza w życie pacjenta potrzebującego lekarstwa. jeżeli im się nie podoba, to muszą zmienić zawód.
  cholerny ciemnogród...

 • kacz_moralny

  Oceniono 11 razy 11

  "Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go pracownikom sklepów AGD, głównie pracującym w centrach handlowych. Sprzedawcy są zmuszani do sprzedawania noży i innych ostrych narzędzi okaleczających lub zabijających dorosłych, a nawet dzieci. Jest to objaw poważnej dyskryminacji , której doświadczają polscy handlowcy, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Handlowca. W związku z powyższym zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie prawa sprzedawców do wolności wyboru oraz do odmowy promocji i sprzedaży środków niszczących ludzkie życie”.

 • winkelrid

  Oceniono 13 razy 11

  Jakaś totalna BZDURA!!!
  To lekarz wraz z pacjentem podejmuje decyzje o zastosowaniu terapii i leków. Farmaceuta jest tutaj zwykłym sklepem. Ma mieć towar i sprezedać go na zlecenie lekarza i pacjenta. Gdyby to były leki bez recepty i pacjent zwrócił by się o poradę do farmaceuty, wtedy ten może odmówić lub sugerować inne rozwiązania, ale w przypadku leków na receptę, nie ma takiej opcji. Panowie i Panie Farmaceuci (po polsku poprawnie zwani aptekarzami) chyba Wam się coś pomyliło!!!!

 • gru67

  Oceniono 11 razy 11

  ... zawsze można sprzedawać marchewkę, jeżeli się z powodów ideologicznych nie akceptuje sprzedaży leków...

 • sulp

  Oceniono 11 razy 11

  niech Bóg - jeśli tylko istnieje - chroni mnie przed Jego wyznawcami!

 • emeryt21

  Oceniono 11 razy 11

  Wszelkie "klauzule sumienia" i tym podobne bzdety sa sprzeczne z nasza konstytucja i powinny byc scigane z prawa przez prokuratorow..........
  Czas skonczyc z samowola ortodoksyjnych katolikow.......wpedzajacych nas w sredniowiecze......

 • occam

  Oceniono 11 razy 11

  Katolickie Stowarzyszenie Farmaceutów Polskich

  i wszystko jasne...

 • mikado111

  Oceniono 10 razy 10

  Z jednej strony nie mam nic przeciwko temu, pod warunkiem, że na każdej takiej aptece będzie widniał odpowiednio duży szyld "Apteka katolicka", aby wszyscy normalni ludzie mogli ją omijać z daleka.

  Z drugiej strony jeśli taka ustawa przejdzie, to pedofile w sutannach zaczną łazić po aptekach i szantażować farmaceutów, np. że jeśli nie zaprzestaną sprzedaży antykoncepcji, to nie ochrzczą im dziecka, nie dadzą ślubu kościelnego itp. Zacznie się prawdziwy katolski terror.

  Pozostaje mieć nadzieję, że następne wybory wygra Palikot, ewentualnie prawdziwa lewica, która - mam nadzieję - do tego czasu się pojawi.

 • mikado111

  Oceniono 10 razy 10

  Bardzo się cieszę, że zagłosowałam jednak na Palikota.

  Polska jest krajem zniewolonym przez katolickie bandy z Opus Dei. Jeśli nie zrobimy z tym porządku, to wprowadzą tu ustawę o mordowaniu kobiet w imię wyższości płodu, całkowity zakaz antykoncepcji itp.

 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 10 razy 10

  Tym katolom to się w du..pach poprzewracało !

  Może niech lekarze którzy są świadkami jehowy maja prawo odmawiac transfuzji bo to wbrew ich przekonaniom...

 • abby098

  Oceniono 10 razy 10

  Mowiac bez ogrodek; mamy w d... Wasze sumienie - pracujecie w aptekach i macie sprzedawac wszystko co tylko prawem dopuszczone jest do obrotu. Jesli sie nie podoba, to odejsccie z roboty.

 • jogar

  Oceniono 10 razy 10

  Zabronić tym aptekarzom prowadzenie aptek- to po pierwsze. Jeżeli nie to niech przynajmniej wyraźnie oznaczą swoją aptekę np"nie sprzedaję środków antykoncepcyjnych".
  Po drugie- nie zezwalać im na dyżury- moze przemyślą.
  Po trzecie- lekarzy z klauzulą wypierd....ć ze szpitali i przychodni. Niech sobie otworzą własne gabinety bez mozliwości podpisania umowy z NFZ. Ja mam dosyć tego ich "sumienia".

 • neumarkt

  Oceniono 10 razy 10

  Jeżeli aptekarze nie chcą sprzedawać leków antykoncepcyjnych, sprawa prosta, niech zlikwidują swoje firmy i założą na terenach przykościelnych stoiska z dewocjonaliami (medalikami, modlitewnikami, portretani śp. wodza watyklańskiego!) Mam tylko wątpliwości czy taki "asortyment" nie wpłynie gorzej na samopoczucie , zapędzonych siłą do kruchty młodych katolików o staroświecko ukształtowanych w szkołach przez "wykładowców kościelnych"poglądów., o poglądach z czasów wojen krzyżowych!

 • zonzonel

  Oceniono 10 razy 10

  Prosta piłka:
  choć nie używam antykoncepcji, będę o te leki pytał nawet jak kupuję aspirynę.
  Jeśli usłysze że nie sprzedają takowych, nic już w tej aptece nie kupię.
  Ciemnogród yebany.

 • zula04

  Oceniono 10 razy 10

  Czy mozna objac norma prawna sumienie i co to znaczy "klauzula sumienia"? Czy mozna wybiorczo traktowac zawody, wedlug przeznaczenia?. Czy elektryk, hydraulik, kierowca, nauczyciel i inni, moga sobie wybierac klientow, uczniow, pasazerow pod kontem swoich preferencji i "klauzuli sumienia?. Dlaczego tylko lekarze i farmaceuci maja miec "sumienie" a pozostala reszta go nie ma? Kazdy zawod nalezy wykonywac zgodnie z obowiazujacym prawem. Jezeli prawo dopuszcza do publicznego uzytku produkt i usluge, to odmowa sprzedawcy i uslugodawcy z powodow osobistych,jest nie tylko naruszeniem praw konsumenta, ale dyskryminacja. W tym przypadku zadanie wprowadzenia "kaluzuli sumienia" do zawodu jest w istocie nadaniem prymatu swiatopogladowego nad ogolnym prawem. Takie dzialanie jest niezgodne z Konstytucja.

 • demosra

  Oceniono 12 razy 10

  Co ta SEKTA już wymyśla?! CHORY,DZIKI KRAIK. Pośmiewisko na całą Europe!

 • skibaskiba

  Oceniono 10 razy 10

  Przenieść sprzedaż tabletek antykoncepcyjnych z aptek do sieci Biedronka. Skoro to nie lek (wg aptekarzy) to nie powinno ich gryźć sumienie. Swoją droga powinni wymyslić jakis lek na gryzienie sumienia.

 • chri-s48

  Oceniono 10 razy 10

  Kretynizm zaczyna dochodzić do zenitu - głupota żąda wyjścia na świat. Czego jeszcze można się spodziewać
  po tzw. "katolikach" ,"patriotach" i innych nawiedzonych rydzykopodobnych naszych czasów ?

 • venusoid

  Oceniono 10 razy 10

  Oczywiście to nie przejdzie, ale to pokazuje jakie obłędne środowiska istnieją w tym kraju.

 • venusoid

  Oceniono 10 razy 10

  Inni aptekarze mogą odmówić sprzedawania antybiotyków, bo niszczą one układ odpornościowy człowieka.

 • rosenrot1655

  Oceniono 10 razy 10

  Środki antykoncepcyjne w Polsce do sprzedaży zostały wprowadzone w latach 60tcyh , mamy teraz rok 2011 i katolicy chcą zakazać sprzedaży tego medykamentu- szczęka opada. Jeżeli mają z tym problem, niech abdykują .

 • anesta

  Oceniono 10 razy 10

  Aaaa no i aptekarze, do listy leków, których nie będziecie wydawać dopiszcie też ARTHROTEC i kilka innych na "reumatyzm"...... I jeszcze leki na katar i zatoki - ponoć niezłe odlotowe farmaceutyki się z nich robi. Bo tussipec już zablokowali - tylko na receptę

  ROTFL

 • ugrydul

  Oceniono 9 razy 9

  Gdybym był kierownikiem apteki, to takiego aptekarza wywaliłbym na zbity ryj, bo tak mi każe moje sumienie- każdemu pacjentowi sprzedać wskazany lek.

 • niezaleznatoja

  Oceniono 9 razy 9

  Jak aptekarze sa tacy pro koscielni to niech zmienia zawod albo najlepiej wtapia do klasztoru.

 • krycha_73

  Oceniono 9 razy 9

  Zawsze mogą odejść z apteki i zacząć pracować w laboratorium albo jeszcze gdzie indziej. Nikt ich nie zmusza do sprzedawania leków. A jeśli narkotyk jest lekiem i lekarz go przepisał choremu, to farmaceuta tez będzie sie domagał, żeby być zwolnionym z jego sprzedaży? To jakiś obłęd jest.

 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 9 razy 9

  Skoro katolickim dziennikarzom udało się usunąć Nergala z publicznej telewizji to czemu kato-farmaceuci nie mają dopiąc swego ?

  Nie zapominajmy w jakim kraju żyjemy...

 • lalita21

  Oceniono 9 razy 9

  Czy ten świat zwariował. Czy ktoś bierze antykoncepcje hormonalną w celach leczniczych czy też aby nie zajść w ciążę, to jego prywatna sprawa, i kwestia jego sumienia. Chyba że zależy im na przyroście naturalnym z niechcianych ciąż i dążymy aby coraz więcej noworodków było na "śmietnikach". Jest tyle spraw które należałoby poprawić, a idąc ich tokiem myślenia prezerwatyw też nie powinni sprzedawać;)
  P.S. ani psychotropów

 • feminus

  Oceniono 9 razy 9

  Naprawde nie wierze,ze czytam o takim problemie,ba,ze w ogole aptekarze moga miec problem z wykonywaniem swojej pracy! To absolutnie niedopuszczlane,wrecz zenujace,a przede wszystkim nieopisanie irytujace! Nie wyobrazam sobie podobnej sytuacji w normalnym panstwie,no moze poza Watykanem,do ktorego najwyrazniej w ostatnim czasie Polska dazy poprzez niektore niedorzeczne zachowania katolickich zaborcow. Niedorzeczne,skandaliczne,chore! Katolickich zbuntowanych aptekarzy wyrzucic na zbity pysk,ku otrzezwieniu,najwyrazniej pomylilili branze,oni maja sluzyc ludziom,a nie oceniac,napietnowac kogokolwiek! Wstyd dla srodowiska!

 • przyganiacz

  Oceniono 9 razy 9

  Aptekarze nie chcą sprzedawać pigułek

  To wbrew etyce zawodowej i można ich wywalić z pracy za niewykonywanie obowiązków służbowych. A jeśli im sumienie nie pozwala, to niech zmienią zatrudnienie i pójdą na targowisko sprzedawać pietruszkę lub do księży za kościelnych lub do monopolowego sprzedawać wódkę lub... Jest tyle możliwości.

 • azariasz-w

  Oceniono 9 razy 9

  w sumie to prezerwatyw też niech nie sprzedają, tylko proszę o dodatkowe opodatkowanie takich farmaceutów na rzecz przyszłych zasiłków społecznych

 • anna1989byd

  Oceniono 9 razy 9

  jeśli do tego dojdzie że nie będę mogła się zabezpieczać to sorry ale wyginam za granicę wyciąć sobie macicę albo podwiązać jajowody!

  I don't wanna live on this world anymore...

 • 1_czlowiek

  Oceniono 9 razy 9

  Jak Wam się wydaje - na 100 aptekarzy ilu może zechcieć dobrowolnie zrezygnować z części zysków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX