Kobieta ratownikiem TOPR? Jest silna grupa mężczyzn, którzy myślą: Się nie nadaje

W TOPR w ciągu stu lat istnienia było tylko 9 ratowniczek. W regulaminie słowa nie ma o tym, że kobiety się nie nadają do tej pracy. Ostatnią przyjęto 32 lata temu. Głośno o dyskryminacji kobiet w TOPR zrobiło się po tym jak na staż nie przyjęto jednej chętnej. Czemu? Panuje przekonanie, że to byłby zamach na tradycję i że kobiety sobie nie poradzą.
W sumie, w ponad 100-letniej historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tylko dziewięciu kobietom udało się zostać ratowniczkami górskimi. Pierwszą, która złożyła ślubowanie była Zofia Radwańska-Paryska. Do grona TOPR dołączyła w 1945 roku, trzy lata później została zresztą pierwszą kobietą-przewodnikiem tatrzańskim. W 1979 roku ratowniczą została Monika Rogozińska. Od tego czasu, czyli po upływie 32 lat, żadnej z pań nie udało się już dostać do TOPR. Czemu?

Kobieta się nie nadaje

W regulaminie Tatrzańskiego Pogotowia nie ma ani słowa o tym, że kobiety nie mogą być ratowniczkami, ale w zdominowanym przez mężczyzn - ratowników górskim świecie nie jest to żadną tajemnicą. Sprawa wróciła na tapetę, po tym jak jedna chętna zgłosiła się na staż kandydacki do TOPR. Nie została przyjęta.

W środowisku zawrzało. - 18 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego zarządu TOPR. Wtedy ta sprawa prawdopodobnie zostanie rozpatrzona - mówi TOKFM.pl Jan Krzysztof, wybrany na ponowną kadencję naczelnik TOPR. I do tego czasu wstrzymuje się od jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

- To może być sądny dzień dla środowiska - ocenia jeden z ratowników Tatrzańskiego Pogotowia. - Bo z jednej strony wiadomo, że w Pogotowiu jest silna grupa mężczyzn, która sprzeciwia się przyjmowaniu kobiet na staże, ale z drugiej - wiadomo, że jest to niezgodne z regulaminem. W środowisku panuje przekonanie, że kobiety z różnych względów do tej pracy, misji, czy zadań po prostu się nie nadają. Takie jest przekonanie silnej opozycji - dodaje.

Zamach na tradycję?

Ale nie da się ukryć, że tematu nie da się już zignorować. Według doniesień"Gazety Krakowskiej" sprawa od jakiegoś czasu jest jednym z tematów rozmów. - Na zebraniu mieliśmy bardzo burzliwą dyskusję (na temat przyjmowania kobiet na staże - red,), ale mimo emocji kulturalną - zaznacza naczelnik Krzysztof. - Jednak nie zakończyła się ona żadną decyzją.

Być może, podczas listopadowego posiedzenia zarządu nastąpi jakiś przełom. Chociaż pojawiają się głosy, że środowisko jest w tej sprawie rozbite. Jedni nie mają nic przeciwko przyjmowaniu kobiet do TOPR, pozostali mówią o zamachu na tradycję.

A jak przyjdą kolejne?

Nieoficjalnie mówi się, że listopadowe posiedzenie i decyzja w sprawie przyjęcia kobiety na staż do TOPR może oznaczać dla środowiska jedno: jeśli ona się dostanie, przyjdą inne. - Niektórych decyzja na tak może zmartwić - mówi jeden z ratowników. To będzie decyzja przełomowa, a nie dotycząca tego konkretnego przypadku nieprzyjętej do TOPR dziewczyny. Tak naprawdę ratownicy trochę się tej decyzji boją - dodaje.

Nie ma taryfy ulgowej dla kobiet

Inaczej sprawa wygląda w GOPR. Na stronach internetowych w zakładce "jak zostać ratownikiem" czytamy: "Ratownikiem może zostać każdy niezależnie od płci (w stosunku do kobiet są wymagania identyczne jak do mężczyzn), musi mieć ukończone 18 i nie przekroczone 35 lat ". - Dla kobiet-ratowniczek w GOPR nie ma żadnej, najmniejszej taryfy ulgowej - zastrzega jednak naczelnik GOPR, Jacek Dębicki.

Muszą się wykazać odpowiednim zdrowiem, sprawnością fizyczną , znajomością topografii, bardzo dobrą jazdą na nartach. Potem już w momencie kiedy po wstępnym egzaminie kandydackim zostaną przyjęte, w okresie 2-letniego stażu kandydackiego muszą przejść wszystkie szkolenia, kursy i ukończyć je z ocena pozytywną. Wtedy zostają dopuszczone do ślubowania. Teraz w całym GOPR mamy 102 ratowniczki, najwięcej w grupie jurajskiej, jest tam 28 pań.

Ratowniczka medyczna, z warszawskiego klubu speleologicznego Agnieszka Góralska: - Bycie ratownikiem to wielka odpowiedzialność i wyzwanie, ale na pewno są dziewczyny, które temu podołają. Naturalnie nie może być tu mowy o jakichś specjalnych względach dla kobiet. Absolutnie nie - dodaje. Główną przeszkodą jej zdaniem, dla której w TOPR nie ma w swoich szeregach kobiet leży w mentalności mężczyzn ratowników, którym ciężko jest pogodzić się z aspiracjami kobiet w zarezerwowanym dla nich światku.

Kobiety mają gorzej, choć są profesjonalistkami

Mikołaj, ratownik GOPR, z dziesięcioletnim stażem: - Pracujemy z kobietami, dla nas to normalne. Ale nie da się ukryć, że ich pozycja w środowisku jest gorsza niż pozycja mężczyzn. Dziewczyny startują w zawodach, ale od niektórych szkoleń są odsuwane na rzecz panów. Sam nie pamiętam np. żeby kiedykolwiek szkoliła nas kobieta - instruktor - tłumaczy.

I chwali koleżanki z grupy beskidzkiej: - Nasze dziewczyny są po prostu świetnymi profesjonalistkami. Tłumaczenie, że kobieta się do tego nie nadaje, jest pewnego rodzaju reliktem. Nie mówiąc już o tym, że nieprawdą - dodaje.

Wybrała GOPR, bo wiedziałam, że do TOPR mnie nie przyjmą

Sprawa nieprzyjęcia na staż kobiety w TOPR dla wielu nie jest żadną tajemnicą. Ale z uwagi na dość znaną w środowisku osobę, mało kto chce mówić o tym otwarcie: - No niestety, to dość wstydliwa sprawa - mówi jedna z ratowniczek GOPR. Sama nie zgłosiła się nigdy do TOPR, bo choć wiedziała, że w regulaminie nie ma ani słowa o tym, że kobietom do Pogotowia wstęp wzbroniony, to wszyscy wiedzą, że tak jest i mało kto się odważy i próbuje to zmienić. - Teraz przed TOPR test antydyskryminacyjny - dodaje z uśmiechem.

Naczelnik GOPR, Jacek Dębicki: - Praca w TOPR czy GOPR jest porównywalna. Myślę, że te dziewczyny, które decydują się zostać ratowniczkami liczą się z tym, że muszą mieć takie same kwalifikacje, umiejętności jak każdy ratownik.

- Te, które przychodzą do nas w niczym nie ustępują ratownikom-mężczyznom - podsumowuje. Ratownik TOPR: - Złe traktowanie kobiet jest niemodne. Są parytety, jest zakaz dyskryminacji.

Od prawie 32 lat żadna kobieta nie złożyła ślubowania na ratownika TOPR.

Kobiety w TOPR tak czy nie?

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (30)
Kobieta ratownikiem TOPR? Jest silna grupa mężczyzn, którzy myślą: Się nie nadaje
Zaloguj się
 • albertsp

  Oceniono 4 razy 4

  Zamach na tradycje zrobiono tez w autobusach w Warszawie - kobiety zaczely prowadzic autobusy i jezdza lepiej niz faceci :-)))

 • halo_kotek

  Oceniono 4 razy 2

  to, że ktos ma penisa i jest ratownikiem nie oznacza, że jest facetem

  i to nie chodzi o to, że laski są słabsze
  bo nie są
  bo mają mniejszy mózg
  mają ale lepiej go używają

  chodzi tylko i wyłącznie o to, że faceci - toprowcy to psy na baby
  zamiast udzielać pomocy
  będą sapać do koleżanek

  trzeba im zadać jedno podstawowe pytanie

  WOLICIE KOBIETĘ W ZAŁODZE, CZY GEJÓW ??

  mogą wybrać tylko jedną opcję

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 2 razy 2

  Są dwa podejścia:
  1. Stosować rygorystyczne testy. Jeśli osobnik je przechodzi, to nie ma dla mnie znaczenia, czy jest kobietą, mężczyzną czy obojnakiem.
  2. Konstruować testy tak, żeby osiągnąć zakładany parytet (nie żartuję, do takich absurdów akcja afirmatywna doprowadziła w USA). Temu jestem przeciwny.

 • sestri

  Oceniono 2 razy 2

  No co się dziwicie! Górale Tatrzańscy to znani seksiści - jak każda niewielka, ultrakonserwatywna społeczność. Oni tylko babie w łeb ciupagą przykładają - to jest w zgodzie z tradycją.

 • halo_kotek

  Oceniono 1 raz 1

  Pani poseł Anka Grodzka ma siłę co najmniej 2 Toprowców
  moja żona też

  są kobiety takie jak ja (z wyglądu), że szparą pod drzwiami sie wciśnie
  a są i takie co wejdą razem z futryną

 • klosowski333

  Oceniono 1 raz 1

  Jest jedno "ale". Pomijajac kwestie dyskryminacyjne czy skostniala tradycje nie mozna zaprzeczyc temu, ze kobiety sa znacznie slabsze fizycznie. Wg roznych badan przecietna kobieta posiada 60% sily przecietnego mezczyzny. Rozumiem, ze problem moze rozwiazac odpowiednia selekcja, dzieki ktorej do ratownictwa gorskiego trafiac bede kobiety wyjatkowo silne, ale rzeczywiscie, gdzie jak gdzie, nie moze tam byc zadnej taryfy ulgowej, jak jest np w policji (gdzie sa inne normy w testach silowych dla kobiet, inne dla mezczyzn).

 • theorema

  Oceniono 1 raz 1

  Sama marzyłam kiedyś o tym, kocham Tatry, byłaby to na pewno piękniejsza i bardziej satysfakcjonująca praca, niż ta, którą mam w Warszawie. Jedyne co mnie odstrasza, to jazda na nartach, dopóki uprawiam swój artystyczny zawód, ryzyko dożywotniej w skutkach kontuzji zniechęca. Ale, gdybym postawiła wszystko na jedną kartę, to pewnie bym się nauczyła.
  Te wszystkie wytyczne o ciężarach, co za bzdura... Wiolonczelista nosi na plecach codziennie minimum 8-9 kg, jak ma cięższy futerał to więcej, a wiolonczelistka dodatkowo torebkę - jakieś 2,5 kg:) i czasem jeszcze pulpit, laptopa i zakupy w garści. I nikt się nie użala i nie opowiada o przepisach.
  Matka dwuletniego dziecka codziennie na biodrze i na rękach dźwiga 9-11 kg i też nikt nie mówi o przepisach..
  A ja sama kiedyś holowałam pijaniutkiego sąsiada do domu, nie mógł iść, wlokłam go, była zima, zacinał śnieg, ślisko - a ja, damulka-kretynka, na szpilkach. I co, dałam radę, bo najważniejsza jest siła woli. W tamtym przypadku nie mogłabym go minąć leżącego w zaspie już przysypanego śniegiem i spokojnie pójść do domu. I to chyba najbardziej powinni sprawdzać na testach - poczucie obowiązku i siłę ducha. A wielu kobietom tych cech nie brakuje i mają jednocześnie mniejszą skłonność do brawury. Ja jestem za kobietami w TOPR, jeśli tylko chcą.

 • mniemanologia

  Oceniono 1 raz 1

  Coś jest na rzeczy, skoro dyskutowali, dyskutowali i nic nie wymyślili.
  "Na zebraniu mieliśmy bardzo burzliwą dyskusję (na temat przyjmowania kobiet na staże - red,), (...) Jednak nie zakończyła się ona żadną decyzją" - czyli że nie jest tak, że "przyjmujemy dobre osoby bez względu na płeć, a ta kobieta była po prostu kiepska", bo wtedy żadna dyskusja by nie była potrzebna.

 • halo_kotek

  Oceniono 2 razy 0

  GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE
  TAM BABĘ POŚLE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX