Terlikowski o wywiadzie-rzece z abp Michalikiem: wzywa księży, żeby byli ubodzy. Ubóstwo służy kapłaństwu

Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski przeprowadzili z abp. Józefem Michalikiem wywiad-rzekę. O tym, co Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiadał w radiu TOK FM jeden z współautorów.
Książka"Raport o stanie wiary w Polsce" od dwóch tygodni jest w księgarniach. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem Terlikowskim opowiada o swoim spojrzeniu na współczesny Kościół i jego rolę w naszym kraju.

Tytuł książki inspirowany był "Raportem o stanie wiary" pióra Josepha Ratzingera, obecnego papieża, który w mocnej momentami diagnozie, rozlicza się też z bolesnymi problemami Kościoła na świecie np. ujawnianymi na całym świecie przykładach wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

W wywiadzie-rzece Michalik mówi o wielu sprawach: o rodzinach wielodzietnych, antykoncepcji, politycznym zaangażowaniu księży. Jest też o stosunku kleru do pieniędzy w kontekście działalności Komisji Majątkowej, dzięki której w ręce duchownych wróciły potężne majątki.

Tomasz Terlikowski opowiadał dziś w Popołudniu Radia TOK FM, że w książce arcybiskup Michalik wyjaśnia szczegółowo, czemu jego archidiecezja zdecydowała nie walczyć o odzyskanie majątku. - Ten zwrot się należał, bo majątek został ukradziony. Wiadomo jednak, że w takiej sytuacji zawsze pojawi się ktoś, kto będzie chciał ukręcić na tym własne lody. Abp Michalik uważa, że lepiej dla Kościoła jest, żeby był biedniejszy, ale czysty - mówi Terlikowski. - Wzywa też księży, żeby byli ubodzy, bo ubóstwo służy kapłaństwu. Z dużym bólem mówi, że księżą zbyt często oglądają telewizję, a za rzadko trwają przy adoracji najświętszego sakramentu, za mało książek czytają i nie bardzo mają z czego zrobić kazania. Ludzie nie przychodzą do Kościoła, żeby wysłuchać streszczenia programów telewizyjnych - relacjonował wypowiedzi arcybiskupa gość Grzegorza Chlaty.

To pierwsza taka książka, w której dokonana jest ocena miejsca Kościoła i wiary w Polsce.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (56)
Terlikowski o wywiadzie-rzece z abp Michalikiem: wzywa księży, żeby byli ubodzy. Ubóstwo służy kapłaństwu
Zaloguj się
 • barbs-ra10

  Oceniono 14 razy 12

  P{ragnę zwrócic uwagę abp. Michalik że Polska Ludowa zabrała parafiom ziemię/moim zdaniem słusznie/ niechaj kler zajmie się szerzeniem wiary wsród wiernych a nie uprawą żyta bo od uprawy ziemi są rolnicy a nie kler. PRL za zabraną ziemię utworzyła fundusz kościelny więc tej ziemi nie ukradła. Obecnie jednak kler odzyskał ziemię a niechce zlikwidować funduszu-- jak postawęabp. michalika zakfalifikować ? To jest kradzież ale po przez K L E R . To jest fałszowanie faktów.przez kler.

 • adalbert.13

  Oceniono 11 razy 11

  "Ubóstwo służy kapłaństwu" ale nie ubóstwo intelektualne ich ślepych pachołów i apologetów.
  "Kościoła jest, żeby był biedniejszy, ale czysty ..." jest zysk.
  "Wzywa też księży, żeby byli ubodzy..." ale ani słowa o nędzy kumpli hierarchów, już widzę otłuszczoną
  gębę takiego Głodzia jak upierścienioną dłoń ociera łzy śmiechu po przeczytaniu akapitu o ubóstwie. Jajcarze.

 • dominik-on-line

  Oceniono 9 razy 9

  Terlikowsk i Gorny pewnie zadawali pytania w przerwie obcalowywania biskupiego pierscionka... a pytania poewnie zatwierdzono z rok wczesniej.... Gdyby to jakis niezalezny dziennikarz przebytal abp, to moze bym sie tym zaciekawil... Gorny i Terlik to przeciez katoprawicowy beton, najbardziej betonowy z betonowego

 • lob1

  Oceniono 7 razy 7

  Skąd są te majątki kościelne skoro Kościół niczego nie produkuje a oficjalnie żyje z jałmużny?

 • kbsjss

  Oceniono 5 razy 5

  "Majatek zostal ukradziony Kosciolowi" zapewnia Michalik. Ale czy Kosciol wytwarza dobra materialne? Nie. One pochodza od ludzi. I za komuny do tych ludzi wrocily i sluzyly calemu spoleczenstwu, bo zostaly upanstwowione. Kosciol przyjmowal majatki ofiarowane mu zazwyczaj przez szlachte, ktora z kolei zdobywala je kosztem wyzysku, potu oraz krwi nizszych warstw spolecznych. Kosciol nierzadko wzbogacal sie przejmujac dobra przesladowanych heretykow, a wiec poprzez grabiez i rabunek. Stad kwestia zwrotu "ukradzionej" Kosciolowi wlasnosci jest bardzo delikatna i zlozona.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 5 razy 5

  Kościół, jeśli dobrze rozumiem, to przede wszystkim ogół wiernych i podejrzewam, że mamy tutaj do czynienia z zamierzoną ekwiwokacją. Jak mowa o odzyskaniu majątków, to świętoszkowaci Terlikowski i Górny mają na myśli hierarchów i kapłanów, a jak o ubóstwie i czystości, to ogół wiernych.

  Przecież biskup-minister Gowin już nam oznajmił, że odcinanie spasionych biskupów od państwowej kasy jest nieprzyzwoitością, a więc gdy mowa o ubóstwie, to niechybnie musi chodzić o wiernych. Biskupom marzą się dawne czasy, kiedy to, jak pisał pieśniarz:

  "Papież w zbroi, w ubóstwie tkwi tłuszcza,
  Z której groszy katedry się wznosi.
  W nawach katedr transakcje wszeteczne,
  Ksiądz spowiednik rozgrzesza za bilon.
  Tak jest, było i będzie..."

 • arvelli_net

  Oceniono 4 razy 4

  ... jak można panie biskup ukraść coś co ukradło się kiedyś wiernym?... KK winien nie tylko zbrodni morderstw na narodzie lecz także rabunku i wyzysku w średniowieczu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX