10 dni za darmo, czyli zapłać za cały rok. Pobieraczek.pl bezkarnie nabiera internautów

Miało być za darmo, teraz portal straszy swoich klientów sądem. Pobieraczek.pl, który do ściągania filmów i muzyki zachęca hasłem "10 dni bez opłat" od kilku lat nabija internautów butelkę. Urzędnicy kontrolują i rozkładają ręce.
"Naszymi priorytetami są rzetelność i jakość" czytamy na stronie Pobieraczka. Wystarczy się zalogować i zostawić swoje dane, żeby darmowo korzystać z zasobów portalu. Dwa lata temu zrobiła tak Daria Kuzak. - Chciałam ściągnąć film. Na stronie było napisane, że przez dziesięć dni można korzystać z tego za darmo, wiec się zarejestrowałam - opowiada.

Daria podała swój e-mail, imię i nazwisko i adres. Z portalu nie zdążyła nawet skorzystać, bo film znalazła gdzie indziej. O rejestracji zapomniała. Przypomniał jej mail, w którym spółka wezwała ją do zapłaty. Jeśli nie zapłaci - sprawa trafi do sądu. Wezwanie do sądu przyszło po dwóch latach, kiedy Daria osiągnęła pełnoletność. Kwota do zapłacenia: 94 złote 80 groszy.

Rejestracja jak podpisanie umowy

Takich ludzi jak Daria jest więcej. Na forach są setki wpisów oszukanych osób. Internauci sprawę zgłosili Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten ukarał portal końcem marca 2010 roku. - Nakazaliśmy zapłatę blisko 240 tysięcy złotych, bo stwierdziliśmy, że Pobieraczek wprowadzał w błąd reklamą darmowej usługi przez 10 dni - tłumaczy TOK FM Agnieszka Majchrzak z UOKIK-u.- Bezpłatnego okresu nie było, a zgodnie z prawem osoba, która kupuje coś przez internet ma 10 dni na odstąpienie od umowy, pod warunkiem, że nie zaczęła korzystać z danej usługi - wyjaśnia.

W przypadku Pobieraczka rejestracja oznaczała automatyczne zawarcie umowy. - To bardzo częsta praktyka - przyznaje Bogusław Juza administrator Uczelnianego Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej. - Rzadko kiedy czytamy dokładnie to, na co klikamy w internecie, w sieci łatwiej dać się nabrać.

Mimo kary Pobieraczek działa nadal. Od decyzji się odwołał. Na stronie portalu, pod ledwo widocznym odnośnikiem, czytamy: "(...)Należy podkreślić, iż ewentualne wprowadzenie konsumentów w błąd poprzez niedozwoloną reklamę, o którym mowa w decyzji UOKIK, dotyczy tylko i wyłącznie etapu przedkontraktowego - czyli momentu w którym użytkownik zapoznał się z reklamą, ale nie zapoznał się jeszcze z treścią regulaminu usług (...) sama procedura zawierania umów w serwisie Pobieraczek.pl jest skonstruowana poprawnie i zawiera wszystkie istotne informacje potrzebne konsumentowi do podjęcia decyzji dotyczącej umowy. "

Na telefon podany na stronie nie sposób się dodzwonić. Podczas kilkunastu prób numer cały czas jest zajęty.

- Czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy - przyznaje Majchrzak. - Ale pod koniec września wszczęliśmy kolejne postępowanie przeciwko spółce Eller Service S.C., właścicielowi portalu. Tym razem mamy więcej zarzutów.

Wprowadza w błąd i straszy

Zdaniem urzędu serwis nie tylko wprowadza w błąd reklamą, ale także zastrasza konsumentów sugerując, że jeśli podają w formularzu fałszywe dane, popełniają przestępstwo, a także, że mogą zostać obciążeni kosztami prowadzonego przez spółkę postępowania windykacyjnego.

Żeby portal przestał działać kara musiałaby być naprawdę dotkliwa. Internet, zdaniem młodszego inspektora Dariusza Nowaka, to raj dla tego typu oszustów. - Poza tym bardzo często machamy ręką, kiedy spotka nas coś takiego, bo nie znamy prawa, jesteśmy zagonieni, nie wierzymy w skuteczność policji i prokuratury - twierdzi Nowak - Wolimy zapłacić te kilkadziesiąt złotych i mieć spokój, dlatego te kwoty, które chcą od nas wyłudzić, nie są przypadkowe.

Mało kto chce się narażać na stres czy ewentualną sprawę w sądzie. Płacimy dla świętego spokoju.

Jeśli UOKIK wykaże Pobieraczkowi nieprawidłowości, tym razem spółka może zapłacić dużo większą karę -do 10 procent ubiegłorocznych przychodów.

Czytasz regulamin przed rejestracją w serwisie?

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
10 dni za darmo, czyli zapłać za cały rok. Pobieraczek.pl bezkarnie nabiera internautów
Zaloguj się
 • 7lives

  Oceniono 4 razy 4

  w sumie w naszej rzeczywistości prawie każda firma ,instutucja itp żeruje na naiwności i braku doświadczenia naszej populacji-pierwszym i największym takim potworem był i jeszcze niestety jest nasz KK.
  Po prostu są do tego stworzone i powołane bo taka ich misja-w sumie jest to norma której niektórzy przez całe życie nie dostrzegą-i ot właśnie dla nich jest to głównie kierowane....

  w końcu baranki są po to by je strzydz :)

 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 4 razy 4

  Ludzie trzeba czytać to co się podpisuje !
  Są przypadki że ludzie nie czytają umów sprzedaży domów czy kredytów na kilkaset tysięcy złotych lub poprostu ich nie rozumieją, bo w szkole ważniejsze jest nauczyć trygonometrii humanistów, która średnio im się przyda, niż jakiegoś wstępu do prawoznastwa.
  .
  Światem rządzą prawnicy i taka jest prawda znana na zachodzie od wielu wielu lat. U nas dopiero od kilkunastu poznajemy te mechanizmy i dlatego wiele osob daje się nabrać, zastraszyć i oszukać.
  .
  Inną sprawą jest to że skorzystanie z obsługi prawnej w PL jest strasznie drogie dzięki korporacjom. Gdyby zmienic ten stan rzeczy to za jakieś 10 lat bysmy doszli do takiego poziomu jaki jest w teraz w USA i rózni oszuści, biurokraci i monopoliści nie czuliby się już tak pewnie.

 • bren666

  Oceniono 3 razy 3

  Serwis dla frajerów którzy nie potrafią efektywnie korzystać z torrenta, p2m i innych źródeł. Pewnie zrazili się 1 stroną wyników w googlu (która zazwyczaj jest pełna fałszywych content-farm z odnośnikami do nie istniejących plików, wygenerowanych na podstawie zapytania) i pomyśleli że są sprytni i ze im sie to opłaci. No i sie nie opłaciło, bo nieznajomość prawa i nie czytanie umowy szkodzi. Bardzo im tam dobrze, zwłaszcza że nie zarejestrowali się na pobieraczku by ściągać darmowe pliki. Złodziej oszukuje złodzieja.

 • narwik

  Oceniono 3 razy 3

  Oh oh oh, wielka kara do 10% ubiegłorocznych przychodów. Przecież sam VAT to 23% ubiegłorocznych przychodów.

 • kacze_buty

  Oceniono 5 razy 3

  a naukowcy twierdzą że człowiek nie może żyć bez mózgu, powyższy przykład udowadnia że może

 • vondemelon

  Oceniono 4 razy 2

  A co wy na to by zarejestrowac jako Rafał Peisert, Iwona Kwiatkowska, lub Ireneusz Lejczak (ich prawnik)
  adres Eller Service S.C. to:
  81-854 Sopot
  Al. Niepodległości 658/3
  tel. 58 553 1232, fax 58 553 1237
  e-mail: bok@pobieraczek.pl

  Wiem ze sie zorientuja ze to nie jest prawdziwa rejestracja, ale jakby ich zasypac takimi rejestracjami to przynajmniej beda mieli dodatkowa robote.

 • zoja1943

  Oceniono 2 razy 2

  `Ludzie , po prostu skrzyknijcie się , wysłać paru Czeczeńców i sk-om odechce się jaj - po co sąd

 • guest077

  Oceniono 4 razy 2

  "Dwa lata temu zrobiła tak Daria Kuzak. - Chciałam ściągnąć film." - reasumując, panna chciała ściągnąć piracki film, a teraz płacze, że inny złodziej ją przechytrzył. Dobre :] Nawiasem mówiąc, jeśli pobieraczek udostępnia pirackie filmy/oprogramowanie/muzykę, to czy to samo w sobie nie jest powodem do zamknięcia serwisu i jego właścicieli ?

 • hubertosinski

  Oceniono 1 raz 1

  Cóż za skrajne zaniedbanie dziennikarskie. Nie sposób to pominąć wykorzystując google i wpisując choćby proste "pobieraczek" - już na pierwszej stronie wyników wyszukiwania widać, że istnieje sobie strona pozywamy-zbiorowo.pl na której przeciwko pobieraczkowi organizujemy pozew zbiorowy!
  Przypadek?
  A tak pisanie o pisaniu. Nie wiem czemu miał służyć ten artykuł i w jakim celu został on napisany poza wierszówką...

  Hubert Osiński,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX