Mikołejko ws. kary śmierci: Słowa arcybiskupa wbrew nauczaniu Jana Pawła II

- To zapowiada dramatyczną dyskusję wewnątrz Kościoła i ze światem świeckim - mówi filozof religii, profesor Zbigniew Mikołejko. Profesor odniósł się do dzisiejszej wypowiedzi arcybiskupa Józefa Michalika, który przytaczając zapis z ?Katechizmu kościoła katolickiego", argumentował za wprowadzeniem kary śmierci w szczególnych przypadkach.
- W jednym z punktów katechizmu jest napisane, że jeśli przestępca jest wielokrotny i nie ma innej możliwości, by ochronić inne życie, bo ciągle mu zagraża, w bardzo wyjątkowych sytuacjach, nie byłoby przekroczeniem prawa bożego podjęcie decyzji o pozbawieniu życia takiego człowieka - stwierdził abp Michalik. Wcześniejszych poseł Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS, powoływał się na ten sam punkt, odpowiadając warszawskiemu metropolicie, kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, który jest przeciwnikiem kary śmierci. Nycz się myli. Kościół jest za karą śmierci>> - przekonywał.

Słowa arcybiskupa wbrew nauce JPII

- Arcybiskup opowiedział się za karą śmierci wbrew nauczaniu Jana Pawła II, wbrew stanowisku kościoła uniwersalnego - komentuje profesor Mikołejko - Widać, że w tej kwestii coś się dzieje. Ta sprawa będzie najbardziej dramatyczną w dyskusji wewnętrznej w Kościele i ze społeczeństwem - dodał.

Kara śmierci? Nie w UE

Przywrócenie kary śmierci w Polsce jest trudne, ponieważ wyklucza to podpisanie i ratyfikowanie przez Polskę protokołu szóstego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania kary śmierci w okresie pokoju. Był to jeden z warunków przystąpienia do Unii Europejskiej

Według informacji zgromadzonych przez Amnesty International liczba zarejestrowanych przez nią wykonanych wyroków śmierci spadła z co najmniej 714 straconych w 2009 roku do co najmniej 527 w 2010.

Dane te nie obejmują Chin, które utajniają liczbę wykonywanych egzekucji. W ciągu ostatnich 10 lat aż 31 krajów zdecydowało się zaprzestać stosowania takiej kary. Wśród krajów w czołówce zestawień AI, które dalej wykonują wyroki śmierci są: Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone i Jemen.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
Mikołejko ws. kary śmierci: Słowa arcybiskupa wbrew nauczaniu Jana Pawła II
Zaloguj się
 • tomasz_5_2010

  Oceniono 8 razy 6

  Widać,że w Polsce dokonuje się rozdział kościoła na ten Właściwy z kard.Nyczem, Dziwiszem, Pieronkiem i Bonieckim oraz ten drugi "moherowy" z Michalikiem, Głodziem, Rydzykiem i Kaczyńskim. A gdzieś między nimi jest błogosławiony Ksiądz Natanek! Alleluja!

 • mamagra

  Oceniono 5 razy 5

  No, jeśli biskup Michalik twierdzi, że w jakichś przypadkach wykonanie wyroku kary śmierci jest zgodne z przykazaniem boskim "Nie zabijaj", to proponuję, aby On osobiście wykonał taki wyrok. No bo to przecież zgodne z wolą bożą i w imię Boga.
  A tak nawiasem mówiąc, czyżbym o czymś nie wiedział? Czyżby do dziesięciorga przykazań były dołączone jakieś przepisy wykonawcze? No bo jeśli nie, no to "Nie zabijaj" znaczy nie pozbawiaj innego człowieka życia.

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 4 razy 4

  I coz w tym dziwnego. Ten caly MIchalik juz wiele razy dawal dowody tego, ze jest zlym czlowiekiem.
  Chocby ws tego policjanta. Gdyby byla jakas logika w kosciele, to powinien byc ekskomunikowany.

 • epupecki

  Oceniono 4 razy 4

  Jakie szczęście, że nie jestek Katolikiem i swój rozum mam! Nie muszę wybierać, któey biskup jest mądrzejszy i głosi prawdę.
  Ale jaja....

 • jerzyk123

  Oceniono 4 razy 4

  dziwi mnie postawa kościoła,który od zarania wieków tonął w ludzkiej krwi.Nawet po setkach lat,milionach ofiar ani razu nie przeprosił,nie wykazał skruchy i żalu.Dlatego też opinie tej instytucji są dla mnie niewiarygodne.

 • palkota

  Oceniono 6 razy 4

  Bo przecież abp.Michalik to radiomaryjniak, a Radio Maryja i o.Rydzyk popierają PiS, więc trudno się
  dziwić wypowiedziom abp.Michalika. Jan Paweł II był przeciwny karze śmierci. Niech abp. Michalik
  zapyta papieża Benedykta XVI-tego jeśli sam nie zna nauki Kościoła. Ale czy to nie wstyd? To niedługo
  Kościołem będzie w Polsce rządzić PiS, ale chyba niedługo, bo już się rozpada.

 • kac

  Oceniono 6 razy 4

  Cóż najwyraźniej w dekalogu arcybiskupa Michalika przy piątym przykazaniu jest jakaś gwiazdka...
  Swoją drogą walka do upadłego o uznanie zarodka za człowieka i zgoda na karę śmierci dla świadomej osoby to pro prostu szczyt hipokryzji.

 • cillian1

  Oceniono 6 razy 4

  A jaka kara za wyłudzenie i pedofilię!

  Może śmierć? A może stos - stos wszak diabła przegania - a że bozia się nie wstawi, znaczy że pakt z diabłem był!

  ale dobrze - może katole pojmą, że śmierć nie od bozi zależy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX