Wałęsa: Jest fatalnie. Narody muszą wymusić zmiany. Z kapitalistami inaczej się nie da

Narody muszą wykrzyczeć, wystrajkować wymusić to, co trzeba zrobić. Z kapitalistami inaczej się nie da. Oni nic nie dadzą za darmo i nie chcę, by dawali. Ale niech wezmą odpowiedzialność za pracę. Co? Robotnik ma brać odpowiedzialność za pracę? - mówił w TOK FM Lech Wałęsa komentując sytuację gospodarczą w Europie, m.in. to, że coraz więcej Polaków pracuje na umowach śmieciowych.
- Jest niedobrze, jest fatalnie. Dlatego wystąpienia ostatnie np. w Stanach Zjednoczonych są przeciw kapitalizmowi. Przeciwko takiemu traktowaniu ludzi - mówił w Poranku TOK FM były prezydent oceniając wczorajsze doniesienia "Gazety Wyborczej". Zgodnie z nimi w Polsce na umowach śmieciowych pracuje najwięcej obywateli spośród wszystkich krajów UE.Jak mówi Wałęsa, kapitalizm się sprawdza, ale nie w takiej postaci, do jakiej doszedł teraz. Zdaniem byłego prezydenta pracodawcy, zwłaszcza ci duzi, muszą zdać sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności za los pracowników. - Trzeba wymusić: kapitaliści, jesteście odpowiedzialni za bezrobocie, jesteście odpowiedzialni za pracę. Jeśli nie macie pracy, budujcie piramidy. Robota musi być, ludzie muszą zarabiać i muszą być traktowani porządnie. Jeśli nie, zrujnujemy wasz system. Kapitalizm nie ma szans w XXI wieku, jeśli będzie tak czynił, jak czyni - ocenił Wałęsa.

Jak mówił, stare pokolenie nie rozumie tego, co widzi młode: że zarówno w sprawach politycznych, jak i gospodarczych nie można już myśleć w kategoriach państwa narodowego - jak do końca XX wieku, ale w kategoriach państwa Europa: - Potrzebne są inne struktury. Jeśli chodzi o gospodarkę, to na pewno własność prywatna, ale nie taka bezczelna, która wyrzuca ludzi, a zatrudnia maszyny. Guzik mnie obchodzi: maszyny miej, ale robotę masz dać. Od tego jesteś.

Wałęsa: Narody muszą wymusić to, co trzeba zrobić

Na czym konkretnie powinna skupić się Europa, by przetrwać? - Zróbmy szosy podobne, informację podobną, socjal podobny. Jak ja mam dać Grekowi pieniądze, jak on ma dwa razy więcej ode mnie? Jeśli to ma być państwo Europa, to ma być podobne. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia w sprawach ekologicznych, nie przeżyjemy tego stulecia. Jeśli nie zrobimy dróg i torów podobnych, nie będziemy mogli jeździć - mówił Wałęsa.

Zachęcał, by ludzie brali sprawy w swoje ręce: - Jak wystrajkujemy i wywalczymy myśl, która ułoży to wszystko, to przetrwamy. Narody muszą wykrzyczeć, wystrajkować wymusić to, co trzeba zrobić. Z kapitalistami inaczej się nie da.

Podkreślał też, że w Europie jest wiele do zrobienia, trzeba tylko to dostrzec. - Niech nikt mi nie mówi, że w Polsce i w Europie nie ma pracy. Jak te miasta wyglądają? Przecież to wszystko trzeba zbudować od nowa, bezkolizyjnie. Wiecie, ile jest roboty? - przekonywał.

Czy sam zaangażowałby się ponownie w działalność związkową? - Chyba tak. Próbuję założyć związek zawodowy byłych prezydentów, ale mi nie wychodzi - zaśmiał się.

"Komorowski na pewno by chciał być na pogrzebie Havla"

Były prezydent jedzie dziś do Pragi na pogrzeb Vaclava Havla. Będzie tam reprezentował nasz kraj - premier Tusk i prezydent Komorowski nie mogą pojechać. Powinni?

Wałęsa: - Tak to się ułozyło. Tutaj Havel był tak lubiany i to przez wszystkich, że nikt by się nie uchylał i każdy by chciał. A gdyby byli, to ja bym nie dostał miejsca tam. Są tylko dwa miejsca. Ja korzystam, a inni tracą.Były prezydent przekonywał, że Bronisław Komorowski nie mógł odwołać spotkań w Chinach. - Na pewno by chciał być tutaj. Tak się ułożyło. Zrywać wizytę? To Chiny. Trudna sprawa. A że pewnie upoważnienia daje mnie? Ja tez coś znaczyłem, nawet chyba byłem bliżej z Havlem niż pan prezydent Komorowsk - ocenił Wałęsa.

Wspominał Havla. Traktowałem go jak młodszego brata. Był taki miły - mówił Wałęsa wspominając, jak dobrze Havel potrafił prowadzić dyskusję i ją puentować

- Dziękuję, że los pozwolił mi poznać ciebie i że wsparłeś działania Solidarności - zakończył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Wałęsa: Jest fatalnie. Narody muszą wymusić zmiany. Z kapitalistami inaczej się nie da
Zaloguj się
 • j4s4

  Oceniono 6 razy 6

  ... święte słowa, kapitaliści, szczególnie ci drobni i cwani nie wykonują obowiązków zapewnienia pracy zatrudnianym, i ktoś jeszcze planuje ulegać ich presji w celu "uelastycznienie" czasu pracy! Rozumiem że wagon z węglem rozładowuje się gdy przyjedzie, ale nie wyobrażam sobie przerwy w pracy bo właśnie "nie dowieźli" ( czytaj, kapitalista nie wywiązał się z obowiązków ) czegoś tam, przerwania czasu pracy, w konsekwencji nie zapłacenia za ten czas i wezwania zatrudnionych na stanowiska pracy jak już dowiozą, może jeszcze w środku nocy, bo przecież dobową normę trzeba wyrobić! Tak zrozumiałem zachwalanie takich zmian przez redaktor Wielowiejską!

 • kwapek-3

  Oceniono 5 razy 5

  Najpierw, jako marionetka, brał aktywny udział w zniszczeniu PRL-u i w doprowadzeniu do nędzy milionów ludzi, a teraz bezwstydnie bełkocze, bo myśli, że ma coś do powiedzenia.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Prezydencie, trzeba było przed obalaniem przeczytać "instrukcję zastosowania kapitalizmu" i nie odkrywać teraz Ameryki. Pan, pana rodzina jesteście ustawieni na kilka pokoleń, czego niestety nie mogą powiedzieć ci, na plecach ktorych zajechał pan tak wysoko. Nowego Lenina nie budiet.

 • pawel.nn

  Oceniono 1 raz 1

  "Jest fatalnie. Narody muszą wymusić zmiany. Z kapitalistami inaczej się nie da" - ja chyba snię. Wałęsa mówi "związkowym" głosem. Przypomniałe sobie że był robotnikiem?

 • afganek34

  Oceniono 3 razy 1

  Fatalnie było w 93 roku panie Wałęsa ,jak twój człowiek zdewaluował złotówkę do poziomu peso.Ty bury sku...synie ,moja rodzina zdychała wtedy z głodu.

 • wybitniemadry

  0

  panie walesa, wystapienia w usa nie sa przeciw "kapitalizmowi" ale przeciw rzadowi ktory rozdaje pieniadze podatnikow na ratowanie prywatnych bankow, a ktorych to dyrektorzy nie zostali skazani tak jak powinni za swoje machlojki, kapitalizm to jedyny system ktory ma racje bytu, inne systemy juz byly przerabiane, nalezy tylko karac zlodzieji i oszustow , nie pomagac im, albo tak jak w polsce udawac ze "nic w tej sprawie nie mozna zrobic"

 • kosa811

  0

  no i proszę bardzo - 99% Polaków i 100% polityków uważa się za mądrzejszego od prezydenta Wałęsy, ale zaledwie ułamek promila potrafi strategicznie ogarnąć dzisiejszy zamęt polityczno-gospodarczy

 • gtpress

  0

  zycie pokazalo, ze latwo bylo obalic, postawic juz jest duzo trudniej, przy okazji cwaniacy podpier....li cegle z placu budowy nowego domu / II Japonii ? /......

 • akto49

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie ! Zabieracie głos, a nie rozumiecie o co Panu Wałęsie chodzi. Kapitalizm w starym wydaniu chyba się kończy i tzw. kapitaliści jeśli chcą trwać muszą wziąć odpowiedzialność za zapewnienie ludziom pracy.Jak nie to na powrót upaństwowienie, socjalizm, itd. itd.Wałęsa ma racje, mówi wolny rynek tak, ale cała reszta inaczej. Zachód i Północ Europy już to zresztą przerabia. U nas, w kraju ludzi pobożnych, pracownik traktowany jest podle. Tzw. pracodawca musi się NACHAPAĆ, a państwo, czyli URZĄD nie bierze odpowiedzialności za brak pracy i tego konsekwencje
  Jeszcze apel do tych co brzydko wyrażają się o innych. Niestety sami wystawiacie niedobre o sobie świadectwo. Obniżacie poziom dyskusji na tym wspaniałym forum........może warto powstrzymać jęzor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX