"Dawno nie słyszałem faceta wypowiadającego się z taką butą" - komentatorzy o szefie NRL

- Ustawa refundacyjna nie jest idealna - podkreślają w TOK FM publicyści. Ale nie popierają protestujących lekarzy. - Nie akceptuję, kiedy lekarz walczy o swoje interesy tak, że to uderza w pacjenta. Np. chory na raka prostaty, który do tej pory za lek płacił 30 zł, w przypadku protestu, zapłaci tysiąc. Jak lekarz może skazać pacjenta na coś takiego? - pytała Agata Nowakowska, dziennikarka 'GW'.
Osobą odpowiedzialną za kształt ustawy refundacyjnej jest Ewa Kopacz. Dlatego uważałam, że nie powinna ona zostać marszałkiem Sejmu. Jeśli ktoś przeprowadza kontrowersyjne reformy, to powinien tę reformę dokończyć. Bo skutki ustaw forsowanych przez Ewę Kopacz są widoczne po pewnym czasie. I teraz dopiero można to ocenić i rozliczyć ją z tego - mówiła w TOK FM Agata Nowakowska z "GW".

Ale ta opinia nie wpływa na to, jak Nowakowska ocenia protest lekarzy. - Nie akceptuję, kiedy lekarz walczy o swoje interesy tak, że to uderza w pacjenta. Jest opisany przypadek pacjenta chorego na raka prostaty, który do tej pory za lek płacił 30 zł. A jeśli lekarz protestuje to zapłaci tysiąc. Chciałabym zobaczyć tego lekarza. Chciałabym, żeby ktoś z nim porozmawiał. Jak lekarz może skazać na coś takiego pacjenta, którego zna i wie, że jest chory? - pytała dziennikarka.Zdaniem publicysty Waldemara Kuczyńskiego w takich przypadkach lekarz, który wypisuje receptę bez zaznaczenia prawa do zniżki, powinien stracić kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

"Dawno nie słyszałem faceta wypowiadającego się z taką butą"

Opinii Nowakowskiej na temat protestu nie poprawił szef Naczelnej Izby Lekarskiej. Maciej Hamankiewicz mówił w TOK FM, że "opór przeciwko temu draństwu jest powszechny i zrozumiały przez pacjentów". A cała wina leży - oczywiście - po stronie rządu.

- To niezrozumiałe dlaczego lekarze nie walczyli o swoje sprawy wcześniej. Przecież ustawa została uchwalona jakieś osiem miesięcy temu - przypomniała dziennikarka "Gazety".- Jak słuchałam prezesa to miałam wrażenie, że on nie wie o, co jest konflikt. Pan Hamankiewicz teraz wrzuca jakiś problem, o którym do tej pory nikt nie słyszał. Mam wrażenie, że pan Hamankiewicz do końca nie popiera protestu. Ale zmusza go do tego zachowanie lekarzy - uważa komentatorka Poranka Radia TOK FM.

Wypowiedzi prezesa NRL oburzyły także Waldemara Kuczyńskiego. - Dawno nie słyszałem faceta wypowiadającego się z taką butą - mówił. Publicyście szczególnie nie podobało się to, że zdaniem Maciej Hamankiewicza lekarz za błędne wystawienie recepty powinien odpowiadać tylko przed samorządem zawodowym.

Na rozwiązanie problemu trzeba poczekać

Komentatorzy Poranka Radia TOK FM nie mają wątpliwości, że problemy związane z nową ustawą szybko się nie skończą. - Ze strony rządu nie widzę woli rozwiązania problemu. Okopał się na swoich pozycjach. A trzeba rozmawiać - uważa Nowakowska. Wytyka rządowi błędy: - Dlaczego nie było pieniędzy np. na darmowe ulotki informujące o zmianach? Sprawdziłam: lek, którego używa moje dziecko, będzie o połowę tańszy. Powinnam więc być zadowolona. Myślę, że takich osób jest więcej.

Dziennikarka uważa, że na razie skala kłopotów nie jest zbyt wielka. Bo... wielu pacjentów przygotowało się do wejścia w życie ustawy refundacyjnej. - Ja jako matka dziecko chorego na astmę zadbałam o to, żeby na najbliższe kilka tygodni mieć leki i nie martwić się, czy ktoś zrealizuje receptę czy też nie. Ale za trzy tygodnie zacznie się naprawdę niezwykle poważna sprawa - ocenia komentatorka.

Protest lekarzy trwa od początku roku. "Refundacja do decyzji NFZ" - takie pieczątki część protestujących lekarzy stawia na receptach. Lekarze nie określają poziomu refundacji leków, co sprawia, że pacjenci płacą za nie drożej niż w zeszłym roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (176)
"Dawno nie słyszałem faceta wypowiadającego się z taką butą" - komentatorzy o szefie NRL
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 15 razy 11

  jeszcze więcej zajęć z religii, jeszcze mniej etyki - tu tkwi przyczyna tego materializmu, no a potem chamstwa
  korelacja zjawisk jest banalnie prosta

 • mi_nerwy

  Oceniono 19 razy 9

  Pacjencie zdolnych lekarzy jest może 25%, reszta to archaiczne rzemiosło, co krzyż zawiesi i niech opatrzność leczy, a ludzie wierzą i płacą.
  natomiast ci co potrafia poszukac po substancji czynnej, jej działaniu w internecie dopiero poznaja niekompetencję rzemiosla.
  skoro lekarz udaje, ze nie wie kto ma zniżkę, a zna pacjenta od lat, emeryta, dziecko to walić takiego w ryj i szukac lepszego lekarza z powołania i będacego na bieżąco.
  Zbyt często się zdarza, że pacjent sam sugeruje leczenie, umierajacy po lekach na odczep się i nastepny!

 • martin933

  Oceniono 8 razy 8

  Są dwie strony tej samej monety. Jedna jest taka, ze ustawa w szczegółach nie została dobrze wprowadzona. Nieprzejrzysty 200 stronicowy arkusz leków refundowanych, wprowadzenie go jeden dzień przed jego obowiązywaniem i brak systemu informatycznego w służbie zdrowia. Drugiej strony szastanie środkami z budżetu, dziwne powiązania niektórych lekarzy z koncernami farmaceutycznymi i szantażowanie pacjentów przez niektórych lekarzy nabrało niebotycznych rozmiarów. Mam w rodzinie lekarza i ten moją hipotezę potwierdził. Nie jeden lekarz jeździł, ze Swoja rodzinką na tzw. międzynarodowe konferencje do Tokio lub Johanesburgu finansowane poprzez koncerny farmaceutyczne lub inne dobra materialne. No i teraz się to ukruci. To się nie podoba. Nie chciał bym jednak aby to wyglądało jako nagonka na lekarzy ale takie sytuacje też mieli miejsce.

 • hunkyyankee

  Oceniono 8 razy 6

  Wracze, jak wam nie wstyd takich bzdur wypisywać! Z waszej chudej, lekarskiej, przepracowanej kieszeni nikomu nie uda się grosza wyściubić. Waszym za#$%nym obowiązkiem jest wypisywać poprawnie recepty, więc weźcie się solidnie do roboty i zaróbcie wreszcie na to, co dostajecie! Wybrańcy losy...

 • franek-janek

  Oceniono 5 razy 5

  Lekarze nie sa traktowani jak przestepcy, w tym przypadkach, walczenia o wlasne koryto a nie o pacjentow nimi sa. Skonczmy z tym udawaniem ze chodzi wam o dobro pacjenta panie i panowie doktorzy!

 • cleryka

  Oceniono 7 razy 5

  Lekarze zapomnieli,że to zawód w którym codziennie nalezy czytac i dokształcać się? Nie umieją znależć leku zastępczego o tych samych komponentach na liście leków? Wypisywać naczyli sie tylko te,które im farmaceutyczne firmy podsunęły? Skandaliczne zachowania lekarzy z tymi pieczątkami! Pani red. Nowakowska wie co mówi,bo jedyna chyba z grona dziennikarzy rozumie na czym polega ta zagrywka lekarzy!Inni bełkoca i to samo w kółko plotą i te same obrazki pokazują w TVN24 od 5 dni. i inne stacje jak papugi...Dziennikarz też,za nim przekaż poda,powinien dokładnie zrozumieć o co chodzi!

 • irek5410

  Oceniono 9 razy 5

  Przestańcie pieprzyć i powtarzać głupoty. Cały czas lekarze - poprzez rejestratorki i pielęgniarki - sprawdzali czy pacjent jest ubezpioeczony. Bez RMUA lub pieczątki w ksiażeczce za wizytę trzeba było zapłacić - w konsekwencji na receptę leki na 100%. Dzisiaj nie zmienia się nic, po prostu trzeba odpowiadać za sumienność i kompetencje zatrudnionych pracowników (jw). Tak się dzieje we wszystkich innych branżach;

 • neumarkt

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ma wątpliwości, że niezadowolenie lekarzy i aptekarzy, dotyczy zwłaszcza tych, którzy dotąd skutecznie kręcili lody z przedstwicielami różnych farmaceutycznych firm. Dziwi mnie postawa byłego pana wiceministra zdrowia PIS-u, który niegdyś został przyłapany gdy w pewnej kawiarni lobbowano go aby załatwił wielomilionowy kontrakt dla pewnej wytwórni leków! Na szczęście utracił okazję...na co? Wiadomo! I on, facet, który z uczciwością nie ma wiele współnego, gardłuje teraz przeciwko Arłukiewiczowi! To tenże minister z PIS-u, ginekolog, gdy go zapytano, czy dokonywał zabiegów aborcyjnych, oświadczył, że tak, często, ale jak został ministrem, to już nie! Okazuje się, że ten pan z moralnością niewiele ma współnego! Powinien więc przynajmniej MILCZEĆ!

 • dzia-dzio

  Oceniono 8 razy 4

  Ważna sprawa to stopień refundacji za ten sam lek

  ZALEŻY OD CHOROBY PACJENTA

  ryczałt
  50%
  30%

  Kto ma decydować o tym czy pacjent dostanie lek w aptece za 1 zł za 50zł czy 70zł?
  KTO DIAGNOZUJE CHOROBĘ U PACJENTA oczywiście lekarz to decyduje o poziomie refundacji ALE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TO CO WYPISUJĄ BRAĆ NIE CHCĄ.

  SEDNO

  Nieuczciwy lekarz wypisuje nieuzasadnione recepty, na maksymalną refundacje (lek kosztuje w aptece 1zł koncern od PAŃSTWA dostaje 100zł)

  CZY LEKARZ ZA TAKIE NADUŻYCIA MA ODPOWIADAĆ CZY NIE ?
  bo teraz może powiedzieć ups pomyliłem się i zero odpowiedzialności, zero ryzyka, czysty zysk

  DLATEGO KONCERNY ORGANIZUJĄ SZKOLENIA, ITD....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX