"Prokuratura wojskowa nie ma szans" [PUBLICYŚCI]

- Cieszę się z tej dyskusji i naruszenia hierarchiczności. Prokuratura zmienia się w otwartą instytucję - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Pytlakowski. - W tym układzie politycznym prokuratura wojskowa nie ma szans - analizował Cezary Michalski. Publicyści komentowali konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową.
- Kto wygra: Seremet czy Parulski? - pytał swoich gości Jan Wróbel. - Nie wiem czy w ogóle trzeba tu coś wygrywać. Jeżeli wszystkie strony się wypierają konfliktu, to może przyjmijmy, że jest to demokratyczna wymiana poglądów - proponuje Piotr Pytlatkowski z tygodnika "Polityka".

Prokuratura się otwiera

- Cieszę się z tej dyskusji. W tej chwili tworzy się otwarta instytucja, gdzie można wyrażać swoje poglądy. Hierarchiczność prokuratury powodowała szalone kłopoty komunikacyjne. Do tej pory wszyscy odsyłali do szefa albo do rzecznika prasowego, który najczęściej nic nie wiedział - opowiada Pytlakowski. - Prokurator okazuje się człowiekiem, który może myśleć i mówić. Wolałbym tylko, żeby te konferencje były w jednym miejscu i czasie. Tak, aby razem sobie dyskutowali, a przy okazji dziennikarze - mówi Pytlakowski.W politycznym układzie sił prokuratura wojskowa nie ma szans

Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej" i "Newsweeka" jest przekonany, że prokuratura wojskowa jest w bardzo trudnej sytuacji. - W tym układzie politycznym powinna nie mieć szans - uważa publicysta. -W tej konkretnej sprawie PiS wspiera prokuraturę cywilną przeciwko wojskowej. Dlatego, że Naczelny Prokurator Wojskowy Parulski zaatakował "prokuratora-patriotę" Marka Pasionka, a prokuratura cywilna go wybroniła umarzając śledztwo - przypomina Michalski.

Gowin: Nie ma powodu, by prokuratura wojskowa zachowała odrębność

Chodziło o spotkania prokuratora Pasionka z Amerykanami i ewentualne przekazywanie informacji ze śledztwa smoleńskiego osobom nieuprawnionym.
- PO jest ogólnie za dominacją cywilnych pionów nad wojskowymi. Dodatkowo ta próba samobójcza spowodowała kryzys uderzający w aktualny rząd. Zatem Platforma też jest przeciwko prokuraturze wojskowej - wylicza Michalski. - SLD twardo trzyma się zasady cywilnej kontroli nad armią. Zemke powtarza, że to wszystko i tak musi się skończyć likwidacją osobnej prokuratury wojskowej. Najbardziej zrównoważenie zachowuje się prezydent - analizuje publicysta. I podkreśla: - W tej chwili nie ma podmiotu, który by chciał osobnego istnienia prokuratury wojskowej.

Nieekonomiczna, ale wyspecjalizowana

Piotr Pytlakowskie uważa, że sensowność likwidacji prokuratury wojskowej nie jest taka oczywista. - Wszyscy mówią, że jest nieekonomiczna, archaiczna, że wojsko jest zawodowe i zmniejszone. Sam porównuję tę sytuację do policji, która ma dokładnie tyle samo pracowników, co Wojsko Polskie, a nie ma osobnej prokuratury. I słusznie - mówi dziennikarz. - Natomiast trzeba przyznać trochę racji prokuratorom Parulskiemu i Przybyłowi, że wojskowi są wyspecjalizowani w tajemniczych rokowaniach w sprawie przetargów wojskowych - podkreśla.

W Polsce jest 157 prokuratorów wojskowych. Czy jest o co rwać włosy z głowy?

- W Polsce jest kilkadziesiąt razy więcej prokuratorów cywilnych niż wojskowych. Czy tych 157 wojskowych to naprawdę aż tak duży problem, żebyśmy rwali włosy z głowy? - pyta Pytlakowski. - Ani policja, ani na przykład służba zdrowia własnej prokuratury nie mają - zauważa Renata Kim z "Wprost". - Nie rozumiem dlaczego akurat wojsko ma mieć - dodaje. Zdaniem publicystki, najbardziej sensowne wydaje się wchłonięcie prokuratury wojskowej przez cywilną. - Przecież nie przestaną pracować nad wojskowymi sprawami - argumentuje.

Wchłonięcie prokuratury przez cywilną nie uda się tak łatwo

- To nie takie proste - nie zgadza się Pytlakowski. I jako argument przytacza przykład sytuacji po likwidacji sądu wojskowego w Krakowie. Sędziowie dostali tam propozycję pracy w zupełnie innych miastach, często bardzo odległych. Na wyjazd zgodził się tylko jeden. - To nie będzie tak, że wszyscy prokuratorzy w przypadku zlikwidowania prokuratury, dajmy na to, w Poznaniu, będą mogli pracować w zawodzie w tym miejscu. A ci ludzie tam żyją i mieszkają - przypomina dziennikarz.

Jakimi sprawami zajmował się płk Przybył, co mu groziło i dlaczego nosił broń? Śledztwa dotyczyły milionów złotych

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
"Prokuratura wojskowa nie ma szans" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • empiryk_pl

  Oceniono 5 razy 5

  Kolego kamilakarabasz, zgadzam się z tobą. Kiedyś tytułem/opinią ekspertem mógł szczycić się człowiek o szerokich horyzontach, ale na jedną dziedzinę. W dzisiejszych czasach byle publicysta ma do powiedzenia dużo na każdy temat. Przyczyn szukałbym także w samym zapraszaniu takich ludzi, a odstępowaniu od prawdziwych ludzi nauki, często poświęcających życie dla niej. Gdy słyszę w radio polityków, debatujących o ścisłych i trudnych sprawach, np. o konflikcie naftowym w cieśninie Ormuz, to zastanawiam się jaką oni mogą mieć wiedzę na ten temat. Opierają się pewnie na wypocinach z gazet, nie znając historii tego obszaru. Jak oceniać ich wiedzę na tak skomplikowany temat, skoro nie potrafią przez 15 lat zmienić np. idiotycznych przepisów w KPK i KPC, które nakazują aresztowanie pijanych rowerzystów, za których pobyt płacimy my - podatnicy.

 • oloros

  Oceniono 5 razy 5

  publicysci w Polsce - - kpina po prostu
  a czlowiek ktory osmieli sie powiedziec nie swojemu prelozonemu - juz wiele korporacji uratowano tylko z tego powodu ze ktos przelozonym osmieli sie powiedziec NIE - jestescie w =wbledzie
  i teraz zamiast pomoc temu czlowiekowi robi sie z niego wariata
  ciekawe na ktory odcisk nadepnela prokuratura wojskowa
  to oczywiscie bedzie scisle tajne/poufne - te dane zagrazaja bezpieczenstwu panstwa itd itd - a gowno prawda - te dane nawet sledztwu nie zagrazaja - obe zagrazaja zlodziejom i bandytom ktorzy kradna nasze peiniadze - tylko tyle

 • magnat.olejowy

  Oceniono 4 razy 4

  Co jeden dyskutant - mądrzejszy.
  Dyskusja nad przyszłością prokuratury wojskowej (także sądów wojskowych) toczy się od dawna. Psa z kulawą nogą to nie interesowało. Teraz nagle - sami wielcy znawcy!

 • mariatg8

  Oceniono 4 razy 4

  Hieny medialne szybko pomogą utopić problem . Pan prokurator mówił o aferach , a nie o kłótniach . Psy i hieny powinny pomóc ludzim zrozumieć sens i zakres afer , o których ten człowiek mówił i o tym , że afery sięgają najwyższych osób w państwie . To wystarczyło , żeby z tego pana robić wariata i nieudacznika , a nasze dzielne media zadymią ten problem całkowicie . Gardzę wami , szczury medialne . Nie podam wm ręki , bo jest normana .

 • kamilakarabasz

  Oceniono 3 razy 3

  Ziemkiewicz, Wildstein, Lis, Żakowski, Władyga, Terlikowski, Paradowska, itd. - jeden pies! Festiwal narcyzmu i niekompetencji w najlepszym wydaniu!

 • kamilakarabasz

  Oceniono 3 razy 3

  Zaczyna mnie to wkurzać! Te same osoby wypowiadają się na każdy, dosłownie na każdy temat! Są specjalistami od wszystkiego, począwszy od rynku leków w Polsce, a na problemach wsi Chińskiej i na specyfice islamskiej szkoły safickiej w Malezji skończywszy. Wojsko, budownictwo, przemysł wszelaki, religie, systemy emerytalne, psychologia (naiwna!) - to dla rodzimych publicystów chleb powszedni. Wszystko wiedzą, na każdy temat mają coś do powiedzenia. Litości! Skończcie z tym, bo średnio rozgarnięty człowiek, który ma świadomość złożoności tego świata i procesów w nim zachodzących, raczej nie ma ochoty słuchać prywatnych opinii tych smutnych pań i panów. Pomijam też to, że z góry wiadomo, co kto powie na dany temat. Staje się to nudne i męczące w odbiorze!

 • j230

  Oceniono 2 razy 2

  Prokuratoyra cywilna i sądownictwo ciągle narzeka że mają dużo pracy i dlatego sprawy w sądach trwają po kilka lub kilkanaście lat.Jest to jedyna bezkarna instytucja w kraju która nie dba o dobro obywateli i nie ponosi odpowiedzialności za popełniane błędy.Niech się odczepią od Prokuratury Wojskowej i zajmą się burdelem jaki panuje w Prokuraturze Cywilnej i Sądownictwie a posłowie niech pomyślą o ludziach których sprawy w sądach ciągną się latami

 • majajekukubzdziongvamajaje

  Oceniono 2 razy 2

  Nie rozumiem Michalskiego: skoro cywilna jet propisowska, a wojskowa nie, to ta pierwsza powinna "w tym układzie politycznym nie mieć szans".

 • bilko78

  Oceniono 4 razy 2

  Dajcie spokój z tymi publicystami. Co to za ludzie? Jakie mają kompetencje aby rozstrzygać takie sprawy? W Polsce nie rządzą publicyści ani media. Trzeba im to uświadomić!!! W Polsce są odpowiednie władze, które takie decyzję podejmą jeśli będzie taka potrzeba. Publicyści to humaniści, którzy bez wylewania łajna na innych nic nie znaczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX