Zdrojewski w TOK FM: ludzie nie rozumieją prawa. Reagują emocjonalnie

- W Polsce mamy gen wolności. Można więc na te wystąpienia patrzeć z dumą - mówił w Poranku Radia TOK FM Bogdan Zdrojewski. Minister kultury przyznał jednak, że skala protestów internautów w wielu miastach Polski go zaskoczyła. Zdaniem ministra, wielu prawników nie rozumie prawa. Dlaczego więc dziwić się emocjonalnym reakcjom społeczeństwa?


To minister kultury prowadził konsultacje w sprawie ACTA w obrębie rządu. Ten resort przeprowadzał też, niewystarczające zdaniem niektórych, konsultacje społeczne. Minister kultury Bogdan Zdrojewski odpowiadał Janinie Paradowskiej na listę stawianych mu zarzutów.

Zarzut pierwszy: negocjacje były tajne

- Rząd nie prowadził negocjacji w sposób skryty. Udowodniłem już, że to strona polska z kilkoma innymi państwami wystąpiła o negocjowanie paktu ACTA w sposób jawny. I ten wniosek został przyjęty w zaledwie kilka miesięcy, w kwietniu 2010 - opowiadał w Poranku Radia TOK FM Bogdan Zdrojewski. - Od tego czasu dokumenty wiszą na stronach internetowych Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Cała debata na temat tego dokumentu odbywała się jawnie - przekonywał minister kultury.

Zarzut drugi: brak porządnych konsultacji społecznych

- Zarzuca się panu nieprzeprowadzenie porządnych konsultacji społecznych; że wysłał dokumenty do 27 organizacji, ale nie do tych co trzeba, bo głównie związków twórczych, a nie do organizacji pozarządowych - zwróciła uwagę Janina Paradowska. - To fałszywy zarzut. Skierowanie przez mnie pisma do 27 organizacji w ciągu 2 tygodni, wynikało nie z przepisów prawa, ale mojej determinacji, żeby ten dokument był znany. Dokument został wysłany także do mediów i instytutów związanych z komunikacją elektroniczną - odpowiedział Zdrojewski. - Od maja prowadzimy korespondencję z indywidualnymi osobami zainteresowanymi tą ustawą. Przez prawie dwa lata prowadziliśmy jawne konsultacje. Zbieraliśmy opinie prawie wszystkich zainteresowanych departamentów różnych resortów i nie odbieraliśmy żadnego poważnego sygnału, że istnieją wątpliwości - mówił minister. - Teraz pojawiają się zarzuty, że może konsultacje nie były wystarczające, za co zawsze mogę przeprosić - dodał

Zarzut trzeci: GIODO ma zastrzeżenia

- Nie konsultował pan sprawy z GIODO? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - To jest akt prawny, którego właścicielem jest Komisja Europejska. Nie możemy ingerować do treści dokumentu. My podejmujemy tylko te rzeczy, które dotyczą obszaru ratyfikacyjnego. - tłumaczył minister. - GIODO w Polsce nie jest partnerem do umów handlowych, których właścicielem jest Unia Europejska. To odpowiednik GIODO na szczeblu europejskim jest przedmiotem takich konsultacji - wyjaśniał.

Zdaniem ministra prezentowane opinie bywają wyrywane z kontekstu. - W opinii GIODO jest także zdanie, że podziela opinie ministerstwa kultury. Niestety, mamy do czynienia z wyrywaniem z kontekstu określonych zdań, które łatwo podlegają niewłaściwym interpretacjom - narzekał Zdrojewski.

Teraz runda dla ministra: indywidualnym internatom nic nie grozi

- Trzeba uspokoić internatów: żaden z przepisów nie powoduje zaostrzenia jakiegokolwiek przepisu w polskim prawie autorskim - podkreślił minister - Najważniejsze jest to, że umowa nie obejmuje osób fizycznych . Przepisy nie zmieniają niczego w sytuacji prawnej, swobód obywatelskich indywidualnych internatów - zaznaczył.

Minister podsumowuje: ludzie nie rozumieją prawa

- Ale tysiące wychodzą na ulicę przeciwko zagrożeniu indywidualnemu - zwróciła uwagę Paradowska. - Skala protestu była dla mnie absolutnym zaskoczeniem, choć oczywiście zdawałem sobie sprawę, że będą osoby, które nie będą tych rozwiązań wspierać - przyznał minister. - Jeżeli jednak wielu prawników nie jest w stanie właściwie zinterpretować niektórych przepisów polskiego prawa, to nie można tego oczekiwać od osób, które nie posiadają wykształcenia prawniczego i reagują na pewne rzeczy emocjonalnie - uważa Bogdan Zdrojewski

Polski gen wolności godny pochwały

- Nie traktujmy zjawiska protestów negatywnie - proponuje Zdrojewski. - Polska ma w swoim doświadczeniu taki poważny gen wolności, swobód obywatelskich. Cenimy to nadzwyczajnie. Na protesty internautów możemy więc spojrzeć także z dumą. Ważne jest oczywiście byleby to się nie przeradzało w agresję - podkreślił minister kultury.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Zdrojewski w TOK FM: ludzie nie rozumieją prawa. Reagują emocjonalnie
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego uważam, że Zdrojewski pop.erduje. Po przeczytaniu wpisu na blogu jego partyjnej koleżanki:
  lidiageringer.blog.onet.pl/ACTA-na-szybkiej-sciezce,2,ID449252934,RS1,n, tekst krótki treściwy. Polecam.Jak rządzący mogą nas mamić obietnicami k o n s u l t a c j i nad czymś co w znacznej mierze jest utajnione? Są granice brawury. A propo`s genu wolności fajnie, patrzeć jak "pryszczaci" zaganiają was w
  kozi róg. Tracicie kapitał w postaci młodzieży. Zdrojewski jest pan wzorem krętactwa politycznego i jeśli
  nie wie pan jak wygląda karp bez głowy, służę lustrem.Takie wrażenia odniosłem słuchając was.

 • yakuzza1986

  Oceniono 7 razy 5

  Ludzie nie rozumieją prawa ?! Brawo panie Zdrojewski takimi stwierdzeniami presuponuje pan że ludzie to ciemny lud który nie potrafi indywidualnie rozumować.

  Emocjonalne reakcje ?! A jakie mają być gdy szczątkowe konsultacje "korporacyjne" nazywa pan społecznymi gdy zniekształca pan sposób negocjowania i mówi że wszystko było transparentne gdy nie było

  Buta i arogancja w tym rządzie jest naprawdę niedopomyślenia w demokratycznym państwie

 • margotje

  Oceniono 4 razy 4

  tak, ludzie sa baranami bemozgowymi, tepakami. cale spoleczenstwo jest potwornie glupie i nie rozumie prawa. tylko pan zdrojewski i reszta tej bandy jest madrai rozumie wszystko oprocz jednego :
  tusek i jego banda nie rozumie, ze Wyborcy mu tego nie zapomna!!!!

 • villk

  Oceniono 6 razy 4

  Gdz ktos mnie okrada z moich praw obywatelskich , to ja zawsze reaguje emocionalnie Panie Ministrze...

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  ja mam wrażenie , że to panowie ministrowie i posłowie nie bardzo rozumieją prawo i dlatego mamy to co mamy

 • adam_skowron

  Oceniono 3 razy 3

  "ludzie nie rozumieją prawa"?????????

  25 wybitnych prawników z Europy Zachodniej tez go nie rozumie?
  GIODO tez prawa nie rozumie?
  I prof. Łętowska nie rozumie?
  Tylko Słoneczko Karkonoszy rozumie?

  na szczeście mamy internet, o czym i rząd i posłowie zapominają wciskając nam kit i możemy sobie obejrzeć to:
  www.youtube.com/watch?v=3f8nLz94oQ8&feature=youtu.be&t=47m40s
  Zdrojewski? TERAZ przepros nas za kłamstwa

 • podzielnik

  Oceniono 3 razy 3

  "Zarzut pierwszy: negocjacje były tajne"
  "Zarzut drugi: brak porządnych konsultacji społecznych"

  Pan Zdrojewski w swoich odpowiedziach kłamie - odmówił dostępu do informacji na prośbę zadaną w trybie dostępu do informacji publicznej (styczeń 2010): prawo.vagla.pl/node/8905 - "informacje w sprawie Porozumienia ACTA nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej"

  A P.T. czytelnikom po wartościowe i rzetelne informacje polecam udać się tutaj: prawo.vagla.pl/acta - na początek prawo.vagla.pl/node/9233

 • villk

  Oceniono 5 razy 3

  Info dla szefa

  Panie Premierze

  Może Pan rządzić siła swych struktur...,
  ale nie może Pan juz rządzić siła mojego dla Pana mandatu zaufania, .. bo go Panu zabieram

  Obywatel

 • 2pyralginy

  Oceniono 3 razy 3

  kłamczuch! kłamczuch!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX