"Młodzi zostali zmanipulowani. Komuś zależy na tych protestach" [PUBLICYŚCI]

- Młodzi padli ofiarą czystej manipulacji - powiedział w Poranku Radia TOK FM Paweł Wroński. - W Polsce funkcjonuje masa biznesów internetowych opartych na piractwie, którym zależy na podsycaniu tego typu protestów - dodał. - Z jednej strony chcemy być w światowej awangardzie cywilizowanych krajów, a z drugiej "to jeszcze sobie trochę pokradnijmy"? - ironizował Paweł Fąfara. Od wtorku w kilkudziesięciu miastach Polski trwają uliczne protesty przeciwko ACTA.
- Młodzi ludzie to, co się dzieje odczuwają jako sprzeciw pokoleniowy, że coś im się zabiera, ogranicza. Ale padli ofiarą czystej manipulacji - powiedział w Poranku Radia TOK FM Paweł Wroński. - W Polsce funkcjonuje masa biznesów internetowych opartych na piractwie, którym zależy na podsycaniu tego typu protestów - uważa dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Fatalna polityka pijarowa. Graś koncertowo rozjuszył internautów

- Istnieje pewien potencjał społecznego sprzeciwu, niechęci do władzy, a rząd okazał się niezwykle bezradny w tłumaczeniu swoich racji. Politycy działali w sposób wyzywający - ocenił Wroński. - Fatalne wystąpienie rzecznika na samym początku sprawy! Paweł Graś koncertowo rozjuszył internatów - zgodził się Paweł Fąfara z "Polski The Times" - Nie docenili internetu jako środka gromadzenia i sprzeciwu - dodał Wroński. - Teraz to jest ścieżka przekazu, którą, jak widać, można łatwo wzbudzić emocje w miejscu gdzie ich generalnie być nie powinno - mówił dziennikarz.

Nie było tajemnicy, ale nie było też pełnych konsultacji

- To nie prawda, że rząd w tajemniczy sposób procedował nad tymi dokumentami - mówił Wroński. Jednak, jego zdaniem, pewne elementy tej dyskusji zostały pominięte - Spotkanie z twórcami powinno być dopełnione spotkaniem ze środowiskiem internautów - przyznał.

Porażka polityków na całej linii

- Beznadziejna okazała się też cała opozycja. Jarosław Kaczyński ośmiesza się mówiąc, że jego politycy zachowali się niewłaściwie głosując za ACTA. To on jeszcze kieruje tą partia? - dziwił się dziennikarz "GW".

Zdaniem Wrońskiego, jest także grupa polityków, którzy chcą się internautom "podlizać". - Nie chcę atakować ministra Gowina, ale powiedział on dziennikarzom, że ACTA bardzo mu się nie podoba. Popołudniu znika informująca o tym depesza PAP-u. Przypuszczam, że to była interwencja rządu, który uznał, że ma działać jako jedność - sugerował Wroński. Przypomniał też o niespójnych informacjach, jakie przekazywali poszczególni ministrowie. - Co minister to nie wiadomo co - westchnęła prowadząca Poranek Janina Paradowska.

Protestując godzisz się na zwykłe kradzieże

- W całości popieram to porozumienie - zadeklarował Wroński. - Dotyczy instytucji, a nie indywidualnych ludzi, którzy ściągną sobie filmik i ewentualnie muzyczkę, nikt się tym nie będzie przejmował - mówił w Poranku Radia TOK FM.

- Cała sprawa dopiero jest przed nami. To jak będą wyglądać szczegółowe rozwiązania prawne dopiero będzie określone - przypomniał Paweł Fąfara. - Skala piractwa w Polsce jest wyjątkowo duża w porównaniu z krajami, do których poziomu aspirujemy. Z jednej strony chcemy być w światowej awangardzie cywilizowanych krajów, a z drugiej "to jeszcze sobie trochę pokradnijmy"? - ironizował dziennikarz "Polski The times". - Broniąc stanu obecnego to tak jakbyśmy godzili się na zwykłe kradzieże - uważa Fąfara. - Proponuję, żeby ci wszyscy, którzy tak protestują, raz w miesiącu dokwaterowali do swojego mieszkania kogoś, kto zakryje twarz maską, bo akurat nie ma gdzie spać - porównywał dziennikarz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (384)
"Młodzi zostali zmanipulowani. Komuś zależy na tych protestach" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • prof.rumian

  Oceniono 77 razy 65

  Osłupiałem, kiedy dzisiaj rano słuchałem komentatorów. Zmanipulowani? Dzieciaki dały dowód tego, że myślą i że mają swoje zdanie. I że istnieje jeszcze (do tej pory uśpione) społeczeństwo obywatelskie.
  Też jestem autorem i nie podoba mi się łamanie prawa autorskiego, ale bez przesady! Od tego jest sąd, to się załatwia tak jak i wszystkie inne przypadki łamania prawa. Nie ma powodu żeby wprowadzać dziwaczne porozumienia handlowe oznaczone podwyższoną klauzulą tajności na etapie negocjacyjnym. Skoro wszystko jest takie piękne to dlaczego tak śmierdzi?
  Amerykańskie koncerny medialne, którym najbardziej zależy na restrykcjach wcale nie ponoszą strat z powodu piractwa. Być może odnotowują mniejsze zyski. Ale to nie są straty. Strata to jest ujemny wynik finansowy. Absurdalna ochrona tzw. autorskich praw majątkowych obróci się przeciwko samym autorom. Wszystko będzie można zablokować. I to rozumie pryszczaty szesnastolatek (na swoim poziomie oczywiście) a Paweł Fąfara nie.
  Piractwo wcale nie jest takie oczywiste jak się komentatorom wydaje. Czy jeśli oglądam z balkonu koncert, który odbywa się w pobliżu bloku w którym mieszkam na który wstęp maja tylko posiadacze biletów jest to kradzież? Czy jeśli dzieciaki siedzą na drzewach, albo przy dziurze w płocie i podglądają letnie kino pod chmurką (wstęp za biletami) to jest to kradzież? Nawet nie wiem czy to umniejszanie zysków - i tak by nie kupili tych biletów. Czy jeśli zatrzymam się w kiosku, i przeczytam artykuł w gazecie nie kupiwszy jej, popełniam przestępstwo? Niedługo, bardzo niedługo koncerny każą sobie płacić za indywidualne wrażenia wzrokowe czy słuchowe i nie będzie można obejrzeć filmu na DVD z żoną jeśli żona nie wykupi dodatkowej licencji. A ona nie wykupi bo jest oszczędna. A bez niej oglądanie filmu nie ma sensu. To i kupowanie też nie. Po co kultura jeśli nie można jej z kimś dzielić.

 • szpak.nie

  Oceniono 55 razy 45

  Lubię takich publicystów i polityków, co to twierdzą: "młode to gupie, bo mondre to ino jo i te kolegi", a POtem ci sami do młodych: "Zabierz babci dowód i głosuj jak ja ci beda kazał". Trzeba mieć swoją drogą nieźle nastukane, żeby uznawać, ze internauci to tylko młodzi i same głupki.

 • thorngorn

  Oceniono 47 razy 43

  Panie Wroński, ludzie potrafią myśleć. I wiedzą, że manipulacja zaczyna się właśnie teraz, w tej chwili od takich słów jaka Pana.

  Ludzie protestują nie tylko przeciw ACTA ale przeciw sposobowi w jaki próbowano tą umowę przemycić. W dużej mierze winne temu są też największe media korporacyjne, które o pewnych, niewygodnych faktach po prostu z różnych względów nie informują (lub dezinformują).

  Ludzie próbują protestować przeciwko coraz większej inwigilacji, przeciwko takiemu formowaniu prawa, aby było ono wygodne dla "wielkich" i coraz bardziej drenowało kieszeń zwykłego obywatela.

  Fakt jest jednak taki, że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze, a próby dokonania tego powodują powstawanie absurdów w życiu codziennym - szczególnie jeśli mówimy o dobrach kultury. Winę za to ponosi głównie rozbujana do granic możliwości pazerność wielkich tego świata.

  ACTA stała się faktem. Trwa walka z tzw. piractwem, podróbkami. Coraz częściej zaczyna się mówić o ograniczeniu tzw. rynku wtórnego. Rządy widzą potrzeby i "straty" tylko wielkich korporacji. Ale czy rządy chcą widzieć, że wprowadzenie przepisów w takiej postaci jak chcą korporacji spowoduje w konsekwencji np.: masowy upadek warsztatów samochodowych, ciucholandów, małych firm farmaceutycznych, małych firm kosmetycznych itd. Tego rząd nie chce widzieć. W końcu za kolejne 4 lata może ktoś inny bedzie rządził, więc to będzie jego problem.

 • ok-28

  Oceniono 48 razy 42

  Niepojęte! Jak Wroński może pracować jeszcze w GW?! To przecież jego redakcja jako jedna z pierwszych alarmowała o zagrożeniach związanych z ACTA! czyli - idąc tokiem rozumowania Wrońskiego - manipulowała...już widzę, jak prawicowi blogerzy będą wychwalać Wrońskiego pod niebiosa za - w końcu - przyznanie się do winy...
  Rozumiem, że wg Wrońskiego zostali również zmanipulowani tacy "młodzi", jak:
  - Główny Inspektor Danych Osobowych, Wojciech Rafał Wiewiórowski, doktor nauk prawnych
  - Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz, prof. nauk prawnych
  - Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Ewa Łętowska, prof. nauk prawnych
  - jego redakcyjna koleżanka , Ewa Siedlecka:
  wyborcza.pl/1,75968,11020315,ACTA_jak_bomba__tomowa.html

 • lodzermensz1

  Oceniono 40 razy 36

  A jakież to ciemne siły zmanipulowały polską młodzież?
  Może PIS, który w sprawie ACTA obudził się w poniedziałek?
  Może Palikot czy Kurski, którzy podobnie obudzili się z ręką w nocniku?
  A może masoni i cykliści?

 • andjj

  Oceniono 38 razy 34

  Gdyby rząd w tej sprawie nie ściemniał, i nie kłamał, nie byłoby takiej reakcji…

  Szanowni koledzy dziennikarze! Czemu dołączacie do chóru kłamców i nie informujecie, o co tak naprawdę chodzi w tej umowie międzynarodowej? Wystarczy, że rząd kłamie w żywe oczy.

  Wczoraj min. Zdrojewski mówi, że w maju 2010 r. było wszystko jawne, a w odpowiedzi na interpelację poselską, dokładnie w tym samym miesiącu, napisał: „Odnosząc się do postulatu upublicznienia przez rząd RP dokumentu dotyczącego negocjacji w sprawie porozumienia ACTA o nr 6347/10, należy zająć zdecydowanie negatywne stanowisko”. I ubolewał nawet (sic!), że „dokument ten został w sposób nieuprawniony zamieszczony w Internecie, gdyż zostało to dokonane z naruszeniem unijnych przepisów o ochronie informacji niejawnych.”

  Minister Boni mówi wczoraj w RMF FM: „Nie możemy tego nie podpisać. Wszystkie kraje europejskie to podpisały, myślę, że jest trochę za późno, ten proces przecież trwa tak naprawdę od 2006 roku, Polska w nim uczestniczy od 2008 roku”. A tu się okazuje, że do dziś żaden kraj Unii Europejskiej tego nie podpisał!

  Tusk mówi, że ten dokument nic nie zmienia i jest w ogóle nieistotny. Ale słowem się nie zająknie, że jego zapisy są sprzeczne ze strategicznymi dokumentami Komisji Europejskiej! Komisja Europejska, w Zielonej Księdze o gospodarce opartej na wiedzy (2008), postulowała ograniczenie zakresu ochrony praw autorskich. ACTA zasadniczo wzmaga, konsoliduje i rozwija niektóre środki ochrony własności intelektualnej – więcej tu: t.co/1pcxmKoS

  Wszyscy politycy PO uspokajają, że ten dokument nic nie zmienia… Ale już nikt nie powie, czemu – skoro nic nie zmienia – musimy go przyjąć??

  I nikt nie dodaje, że najgorsze właśnie w ACTA jest to, że ta umowa konserwuje dotychczasowy model ochrony praw własności intelektualnej. Obecna polityka w zakresie ochrony praw własności intelektualnej (patentów) w wielu miejscach się skompromitowała. Także w Polsce, gdzie nieoryginalne ciuchy z naklejkami Adidasa czy Nike, zamiast przekazać np. do domów dziecka, komisyjnie się niszczy! Twierdzenie, że wzmacnianie mechanizmów egzekwowania tych praw przyczyni się do rozwoju gospodarczego na całym świecie (pierwsze zdanie preambuły ACTA) to kompletna bzdura. Obecny model nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi świata, pogłębia różnice społeczne, chroni tylko interesy międzynarodowych koncernów i najbogatszych państw świata. ACTA to dokument pisany pod dyktando międzynarodowych korporacji, który ma zagwarantować im, że żaden parlament, ani żaden sąd nie będzie mógł zagrozić ich interesom. Choć ich interesy są bardzo często sprzeczne z interesem społecznym…

 • abdulgdur

  Oceniono 24 razy 22

  "Skala piractwa w Polsce jest wyjątkowo duża w porównaniu z krajami, do których poziomu aspirujemy. Z jednej strony chcemy być w światowej awangardzie cywilizowanych krajów, a z drugiej "to jeszcze sobie trochę pokradnijmy"? - ironizował dziennikarz "Polski The times" - jak dominanta w raporcie GUS dotycząca pensji będzie wynosiła 5 tysięcy złotych to przestaniemy kraść proszę mi wierzyć... Na razie to nas okradają. Płacimy ubezpieczenia społeczne a i tak jak nie chcesz zdechnąć w kolejce musisz zapłacić za wizytę, płacimy Vat a i tak zabierają nam jeszcze dochodowe, płacimy akcyzę w benzynie na drogi a i tak płacimy za przejazd autostradą, kupuje bilety na komunikację miejską a i tak mówią że muszą do nas dopłacać, płace na emeryturę a i tak ch..uja z tego mam. oszczędzam a oni mi jeszcze kasę z tego ściągają, pomylę się o 1 zł w rozliczeniu to mnie będą po sądach ścigać a potem słyszę że kumple pana Grasia dostali umorzenie 900 tyś zł, ale dziurę i tak będą OFE łatać. Niech sobie najpierw "zarządzający" załatają dziurę w głowie i zaczną wreszcie odpowiednio kierować tym krajem a nie zrzucają zawsze winę na innych. Chcemy być w awangardzie cywilizacyjnej??!! A I OWSZEM, ale nie tylko pod względem mentalności, prawa czy dojrzałości społecznej, ale także PROFESJONALNOŚCI WŁADZY i JEB..ANYCH ZAROBKÓW. Najpierw muszę mieć co jeść potem będę piał w zachwycie nad współczesną sztuką.....

 • grand_warszawa

  Oceniono 24 razy 22

  UWAGA UWAGA!!! Publicyści!!!

  Nie jestem młody - a szkoda!
  Nie jestem zmanipulowany - chociaż dzisiejsze media w tym niektórzy z Was nieźle potrafią zakręcić.... w tym niektórymi z Was
  Nie ściągam z netu filmów ani muzyki bo mi się nie chce.
  Płyty kupuje i filmy też bo mnie stać - zdając sobie sprawę, że niektórych niestety nie.

  I teraz SZOK w Waszych szanownych mózgach!!!

  Jestem za protestami!!!! Jestem PRZECIW ACTA!!!!
  Uważam, bo czytałem ze zrozumieniem że pakt ten jest tak skonstruowany i tak napisany, że w gruncie rzeczy może (za czas jakiś) doprowadzić do wielkich przekrętów korporacyjnych, do tego, że małe firmy i mali ludzie (tacy jak moja firma i ja sam) będziemy zmuszani, kontrolowani a w razie potrzeby (czytaj - jak będziemy przeszkadzać, bo będziemy lepsi) będziemy zamykani. Patenty i pomysły będą i zostaną mi skradzione, bo wcześniej już zostaną "przechwycone" Ja wydam wszystko co mam na wytoczone przeciwko mnie sprawy sądowe np. w Nowym Jorku + adwokaci (to wszystko jest w Acta - za sprawy wytoczone przez korporacje płaci winowajca - czyli nie oszukujmy się - to będę JA) a w tym czasie moje dzieci najpierw zjedzą domowe zwierzęta a na koniec poumierają z głodu, ponieważ moja żona będzie dawno już siedziała w więzieniu za przesłanie koleżance nieopłaconego tantiemami zdjęcia jak idziemy po plaży w koszulkach Nike'a.

 • fromasz30

  Oceniono 25 razy 21

  Najlepiej powiedzieć że młodzi są głupi i nic nie rozumieją a redaktor Wroński im wytłumaczy. Otóż Panie Wroński mam 35lat i nie trzeba mi tłumaczyć kto kradnie.. czy internauta który ściąga film albo muzykę czy rząd który ustala minimalną płacę 1500brutto i podnosi podatki, każe płacić 6pln za paliwo, podnosi ceny gazu, prądu wody i każe płacić 100pln za płytę.

  Kto jest większym złodziejem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX