"Tusk jest odważny, ale się spóźnił" - Oleksy po debacie ws. ACTA

- Ja jestem za ACTA jako dobrze zrobionym porozumieniem międzynarodowym, a nie za dokumentem, który wygląda jak zmowa korporacji - mówił w Poranku Radia TOK FM Józef Oleksy. Przypominał przy tym: - Japonia przez długie lata ponosiła poziom techniczny swojej gospodarki podkradając cudze osiągnięcia technologiczne. Były premier stronił także od krytyki obecnego szefa rządu: - Tusk jest odważny - uważa polityk SLD.
Józef Oleksy zadeklarował w Poranku Radia TOK FM, że jest za ACTA, ale "jako dobrze zrobionym porozumieniem międzynarodowym". - Nie jestem za ACTA, które na dziś wygląda jak zmowa korporacji, które chciały jakoś po cichu przepchnąć sankcje, wobec tych, którzy nielegalnie i niezgodnie z regułami korzystały z cudzej własności - mówił były premier. Zaraz jednak dodał: - Bądźmy uczciwi. Japonia przez długie lata ponosiła poziom techniczny swojej gospodarki podkradając i podrabiając cudze osiągnięcia technologiczne. Chiny bezceremonialnie robią to cały czas.Jak mówił były premier, także Polska rozwinęła niektóre branże na naśladownictwie. - To jest normalne w sytuacji, kiedy ktoś ma coś lepszego, a inni chcą mieć z tego korzyści. Cały wywiad gospodarczy pracuje nad wykradaniem nowości technologicznych, kiedy jeszcze są zalążku - mówił Oleksy.

70 lat ochrony praw? To zaczyna być nieznośne w epoce globalnej

Józef Oleksy zwracał uwagę na politykę patentową najwyżej rozwiniętych korporacji. - Swoje najnowsze osiągnięcia techniczne trzymają w tajemnicy minimum siedem lat. To jest to słynne know-how, tajemnice produkcji, które wywiady stają się wykradać i naśladować dla korzyści ekonomicznych. Po tych siedmiu latach dopiero to patentują. Patent działa przez kolejne 25 lat. W przypadku praw autorskich ochrona trwa 70 lat. To zaczyna być nieznośne w epoce globalnej - uważa były premier. Według Oleksego jest to źródłem pogłębiania się dysproporcji rozwojowych. - Jak te biedne kraje i młode pokolenia mają nadrabiać dystans cywilizacyjny, jeśli cała nowoczesność będzie zastrzeżona tylko dla tych, którzy mając wyższy poziom techniki, więcej pieniędzy, doszli do tej innowacyjności? - pytał.

- Trzeba wprowadzić socjalizm internetowy? - dopytywał swojego gościa prowadzący Poranek Łukasz Grass. - Nie socjalizm, ale większą społeczność. Protestujący internauci, czasem nawet nie do końca to rozumieją, ale wyraźnie chcą, żeby własność nie dominowała nad wolnością - uważa Oleksy.

Twórca musi być zainteresowany rozprzestrzenieniem swojego dzieła

- Józef Oleksy pisze książkę i wrzuca ją do internetu dla wszystkich? - pytał Grass. - Jeżeli umieszczam coś w internecie, z góry przyjmuję, że robię to, aby inni mieli do tego dostęp i koniec - tłumaczył Oleksy. Jego zdaniem, komercyjność w podejściu do własnego dzieła twórczego musi mieć pewne granice.

Twórca musi być prędzej czy później zainteresowany rozprzestrzenieniem jego dzieła. - Na tym polega źródło jego satysfakcji, a może i podstawa następnych osiągnięć - uważa były premier.Premier jest odważny, ale się spóźnia

Oleksy przyznał, że afera wokół ACTA to "potknięcie rządu". Bronił jednak obecnego premiera: - Tusk stara się wszystko tłumaczyć nie unikając przyznania się do własnej winy. Pierwszy raz poszedł konfrontację i momentami nie było mu milo. Dobrze, że to zrobił, jest odważny - ocenił Oleksy.

Zaznaczył jednak, że wczorajsza debata niewiele mogła osiągnąć, bo odbyła się o wiele za późno. - To jest grzech tego rządu: spóźnia się. Dopiero kiedy rozlała się wielka awantura, premier zatrzymuje ratyfikacje. No i co? To nie ma większego znaczenia, poza jakimś uspokojeniem - mówił. Podkreślał jednak: - Stroniłbym od krytyki premiera. Powinien raczej przejrzeć swoje otoczenie.

Obejrzyj całą rozmowę:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
"Tusk jest odważny, ale się spóźnił" - Oleksy po debacie ws. ACTA
Zaloguj się
 • pavn

  Oceniono 24 razy 16

  Odwagą by by było odrzucenie ACTA. Podpisanie tego porozumienia to zwykłe tchórzostwo przed zmową koncernów i arogancja w stosunku do obywateli ,

 • hankaslaska

  Oceniono 16 razy 12

  W stylu Putina. Tusk udaje demokrację na pokaz a robi swoje. Po swoich słowach o pomyłce powinien się wycofać z ACTA. A on? Przy nastepnej okazji wychodzę ze swoimi dziećmi, studentami na ulicę na protest.
  Głosowałam na mniejsze zło to mam.

 • teacher

  Oceniono 14 razy 10

  Chociaż wydawało się, że Tusk rozumie mentalność Polaków to incydent z ACTA wyraźnie pokazał, że on pewnych niuansów nie chwyta. Tusk chce Polaków uczyć uczciwości i rzetelności w taki sposób, w jaki czynili to zaborcy Niemcy i Austriacy. A prawda jest taka, że Polak nie akceptuje tego rodzaju metod. Polak jest sam sobie pan, otwarcie nie donosi na sąsiada, nie uczestniczy w nagonkach, nie pomaga policji w łapaniu złodzieja, nie przyjmuje pouczeń od nikogo, a zwłaszcza od faceta, którego sam wybrał na premiera. Polak wie, że Tusk olał sprawę i dopiero gdy zobaczył, co się dzieje na ulicy, zaczął udawać dobrego kolegę i wyraził gotowośc do wymiany poglądów. Prawda jest bolesna - Tusk jest pospolitym służbistą, takim samym jak był Kaczyński, i dlatego Polacy, którzy dostrzegli wreszcie ten rys jego osobowości już mu nie zaufają.... A jest to czysta kwestia zaufania! Tego zaufania nie da się odzyskać! Za żadne skarby!

 • kararaka

  Oceniono 10 razy 8

  0 jeden przekręt za dużo i przelała się czara. Przekręt z aferą hazardową Tusk zamiótł pod dywan. Przekręt z aferą stoczniową zamiótł pod dywan. Przekręt ze śledztwem katastrofy smoleńskiej usiłuje usilnie zamieść pod dywan. I oto przekręt z ACTA przełamał mu kręgosłup, bo mu już nikt nie wierzy.

 • jedrek490

  Oceniono 12 razy 8

  Tusk może jest i odważny, ale głupi. I czy to coś zmienia?

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 9 razy 7

  Pan Oleksy jak zwykle przesadził. Premier Tusk podobny jest do głupka i kompletnego ignoranta. Zresztą nie tylko on. Całe zaproszone ministerium na "debatę" nie ma zielonego pojęcia o co chodzi a jak ma, to z premedytacją działa na szkodę Polaków. Widocznie Tuskowi znudziło się premierowanie, skoro postanowił wykopać sobie (i PO) polityczny grób. Może liczy na fuchę w Brukseli. Kto go tam wie co w jego łepetynie siedzi. Nadmiar władzy demoralizuje. Referendum, tylko referendum może przypomnieć Tuskowi, kto jest suwerenem a kto chwilowo na urzędzie premiera rządu.

 • pl2512

  Oceniono 7 razy 7

  Jaki Tusk jest odważny, co ty Olin pierdzielisz? Niemcy, Słowacja, Estonia i Cypr odmówiły podpisania umowy ACTA. Podobnie zrobiły wczoraj Czechy.Kiedy 26 stycznia ambasador POlski podpisała w Tokio porozumienie ACTA to tego samego dnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości oświadczył, że ACTA łamie europejskie prawo, ponieważ ,,nie można zmuszać dostawców Internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z sieci web". Tym samym ETS ostatecznie uciął spekulacje nad sensem ratyfikacji ACTA o czym palanty z rządu Tuska nie wiedziały.
  Olin wracaj do nory i śpij dalej, twojej gęby dość było w latach 90. poprzedniego wieku. Wtedy nie wiadomo było jak się was - czerwonej hołoty pozbyć, a teraz jesteśmy w czasie otrzepywania się z tuskowców. Wystarczy!

 • 13ronin

  Oceniono 6 razy 6

  I wylazł z katakumb następny trup polityczny, jedyny, wyjątkowy, niezniszczalny - OOOOOlin Oleksyyyyyyy!!!!!
  Zawodnik w wadze ciężkiego niedorozwoju, bijący pianę jako temat zastępczy.
  Powitajmy tego czerwonego zawodnika i przywitajmy go ogólną ignorancją tego co kłapie.
  Dobranoc Olinie, gładkolicy czopku !

 • framberg

  Oceniono 6 razy 6

  Tchórz i nieudacznik. 6 lat bez reform i tylko rozrost administracji, podsłuchy, kontrola i ściganie.
  Istniał stopień ober-szpicla?

  Wstyd, że był po stronie demokratów i liberałów, wstyd, że kiedys na niego głosowałem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX