"Pozostaje wariant patriotyczny: nie dożyć do emerytury". Komentatorzy o planach zmian

- Trzeba wybrać wariant patriotyczny, czyli nie dożyć do emerytury - tak Leszek Jażdżewski z miesięcznika "Liberte" skomentował dyskusję wokół zmiany w systemie emerytalnym. - Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten system jest bankrutem. I trzeba się zacząć do tego przyzwyczajać - dodał. On i szef "Przekroju" Roman Kurkiewicz ocenili, że zmiana wieku emerytalnego to za mało: potrzebne są inne reformy, by nastolatki mogły w przyszłości liczyć na godziwe emerytury.
Projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego powinny trafić do Sejmu w ciągu miesiąca - zapowiedział premier Donald Tusk. Projekt jest właśnie wysyłany do konsultacji społecznych. Zobacz projekt na stronie resortu pracy >>>

- Wiem, że wokół tej decyzji nie ma entuzjazmu, ale ktoś ją musi podjąć - mówił na dzisiejszej konferencji Donald Tusk. I kreślił wizję: - Jeśli nie podnosimy wieku emerytalnego, to musielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której albo na stałe podnosimy VAT o 8 punktów procentowych na wszystkie produkty, albo musielibyśmy podnieść składkę emerytalną z dzisiejszych 19,5 do 30 proc., albo musielibyśmy zdecydować się przy wypłacaniu emerytur o obniżenie ich o połowę.

- Jaką opcję panowie wybierają? - pytał gości "Popołudnia Radia TOK FM" Grzegorz Chlasta. - Trzeba wybrać wariant patriotyczny, czyli nie dożyć do emerytury - odpowiedział Leszek Jażdżewski z miesięcznika "Liberte". - Tylko w ten sposób możemy zabezpieczyć wypłacanie emerytur. Prawda jest taka, że system zaprojektowany w czasach, kiedy człowiek, który dożywał sześćdziesiątki, był staruszkiem, dotrwał do dziś praktycznie bez zmian. No, poza jedną minimalną, że dziś do sześćdziesiątki dożywają praktycznie wszyscy - ironizował.

Jażdżewski przypominał, że gdy dodamy do takiej sytuacji demograficzny trend spadkowy, system staje się niewypłacalny. - Premier uznał, że rozwiązanie tego problemu właśnie teraz jest koniecznością. Ale to nie jest problem nowy. Czemu pomyślał o tym teraz? Być może przeraził się, co stanie się z Polską w przypadku spadków ratingów. Nie podejrzewam premiera o jakieś szczytne motywacje pt. wielki plan przebudowy reform - mówił publicysta.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten system jest bankrutem. I trzeba się zacząć do tego przyzwyczajać - powiedział Jażdżewski.

- To jest źle postawione pytanie - odpowiedział z kolei Roman Kurkiewicz, redaktor naczelny "Przekroju". - Całą tę grę o emerytury trzeba rozpocząć od nowa. To nie jest tak, że jedyną funkcją wysokości emerytury jest czas pracy - uważa publicysta.

Kurkiewicz: Potrzeba wielu innych zmian

Przypominał, że np. kobiety pracują dwa razy więcej, bo dodatkowo wykonują prace domowe, które są nieopłacane, a przynoszą realne korzyści dla budżetu. - To im się nie wlicza do emerytury - podkreślił dziennikarz. - Z drugiej strony kobiety są dyskryminowane, bo częściej wyrzuca się je z pracy po pięćdziesiątce oraz - generalnie - płaci im się mniej - tłumaczył.

Zdaniem Kurkiewicza wydłużenie wieku emerytalnego to dotknięcie jednego z wierzchołków wielkiego problemu: - Za tym idzie cała polityka społeczna, polityka wyrównywania szans, polityka prorodzinna, włączająca ojców w opiekę nad dziećmi nie na zasadzie symbolicznego dwutygodniowego urlopu tacierzyńskiego.

- Najłatwiej jest przesunąć wiek, wydłużyć pracę, nie pytając społeczeństwa, czy chce. Ponad 80 proc. kobiet jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Wysokość tej emerytury jest też funkcją tego, w jaki sposób jesteśmy zatrudnieni - Polska jest liderem umów śmieciowych w Europie. Ich konsekwencją jest niepłacenie składek albo płacenie ich w sposób śladowy. To rzeczy, które powinny być ujęte w nowym myśleniu o emeryturach - wyliczał szef "Przekroju".

Czy w tej sprawie powinno się pytać o zdanie obywateli? Jażdżewski zwraca uwagę, że ci, których te zmiany naprawdę będą dotyczyć, nie mogą o nich decydować: - Spytajmy dzisiaj ludzi, co sądzą o tym, żeby za 30 lat przechodzić na emeryturę wcześniej niż później. OK, a kto w takim razie zapyta ludzi, którzy za lat 30 będą pracować, czy Donald Tusk nie chciał zreformować systemu 30 lat temu? Nikt tych ludzi nie zapyta, bo nie może ich zapytać. Ich przyszłość jest decydowana przez 50-latków, którzy - na konto także nastolatków, którzy nie mają prawa głosu - podejmują ważkie decyzje. I to jest podstawowy problem. Młode pokolenie nie ma własnej reprezentacji.

- Pojawiają się pomysły, np. emerytury obywatelskie. Ponieważ obywatel żyje w państwie, które czerpie z niego przez całe życie, to być może powinno zapewnić minimalną emeryturę wszystkim. Jak ktoś chce więcej, to się buduje dodatkowe mechanizmy - dodał Kurkiewicz. - To jest kula w płot. Teraz nie wystarczy nam podjęcie tematu. Chodzi o to, żeby podjąć temat mądrze. I na to jeszcze widać czas nie przyszedł - ocenił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
"Pozostaje wariant patriotyczny: nie dożyć do emerytury". Komentatorzy o planach zmian
Zaloguj się
 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 15 razy 15

  .
  .
  Podnoście dalej podatki, wprowadzajcie kolejne daniny to napewno doprowadzi do zwiększenia dochodów budzetu....
  Skończy się jak w Grecji gdzie narodowym sportem stało się unikanie podatków z pełnym przyzwoleniem społecznym bo okradanie złodzieja to powód do dumy, a nie wstydu.

  P.S.
  Ciekawostką jest, że u źródeł prawie każdej rewolucji stały kwestie podnoszenia podatków. Ciekawe czy pierwszy historyk RP pamięta jeszcze o tym ze studiów...

 • maciejso

  Oceniono 14 razy 14

  A moze by tak zaczac od zaprzestania dalszego zadluzania kraju, bo na obsluge dlugu Polska wyda tylko w tym roku 42 mld zlotych? Co to za pie...nie o podwyzce VATu? A moze by tak skurczyc administracje panstwowa? Obnizyc uposazenia calej budzetowce? Zlikwidowac urzad Prezydenta? Zeby kupowac narracje Tuska, trzeba byc wybitnym tepakiem.
  Recepta jest prosta. W tej sytyacji w jakiej jest dzisjaj Polska deficyt budzetowy to nie sa inwestycje, ktore sie zwroca, to jest zwykle przejadanie w sensie doslownym, bo ZUS tylko juz na pozyczkach ciagnie, stad mozemy uczciwie powiedziec DEFICYT BUDZETOWY == KRADZIEZ. Kradziez pieniedzy przyszlych pokolen, ktore beda musialy splacac te wszystkie dlugi.
  Recepta na poprawe finansow panstwa: najpierw ZAPRZESTAC DALSZEGO ZADLUZANIA, pozniej gospodarzyc tym co sie ma.
  Nie moge uwierzyc, ze tego zlodzieja jeszcze nikt nie pogonil. Goldman Sachs juz wkrotce obejmie w Polsce wladze, bez kampanii wyborczej, bez wyborow, bo wiadomo, nie czas na demokracje, gdy sie w dlugach tonie. Patrz kto rzadzi dzisiaj w Grecji, czy Wloszech.
  Zlodziejom Precz!

 • xelene

  Oceniono 11 razy 11

  Podobno PO przygotowywuje ustawe ze emeryci i rencisci moga przechodzic na czerwonym swietle i miejscach niedozowlonych .Policja bedzie to traktowala jako proby samobojcze i reagowala pouczeniem o nieudolnosci.

 • jantos51

  Oceniono 10 razy 10

  Ta reforma Tuska to okant rozbić. Trzeba zreformować system administracji ZUS. Stosunek wypłat emerytur do zatrudnienia w ZUS tego premier nie analizował.

 • fjan

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież te premie milionowe za nędzną pracę muszą jakoś swoim wypłacać, nie ? To skąd brać na to pieniądze ? Najlepiej obciążyć społeczeństwo. To jest cała " polityka " Tuska i PO. " By żyło się im lepiej ".

 • aazz91060

  Oceniono 9 razy 9

  Pali sie grunt pod nogami rzadzacych. Jest coraz mniej ludzi zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych i tym samym wypracowujacych kase na emerytury dla wszystkich. Proste. A cala budzetowka czyli nauczyciele, policja, wojsko, sluzba zdrowia, malorolni, itd., doja ile wlezie. Dlatego bydlaki podnosza podatki i chca zebysmy zapier,.dalali do smierci.

 • iso_1

  Oceniono 11 razy 9

  tusk zabezpieczył już swoją rodzinę więc jemu to zwisa

 • kibic_rudego

  Oceniono 11 razy 9

  "emeryci
  popierajcie Tuska czynem
  umierajcie przed terminem"

 • antybiurokrata

  Oceniono 9 razy 9

  Jaką opcję panowie wybierają?

  Wywalić 90% biurwotasiemcow na zbity pysk i wysłać polowe z nich do kamieniołomów aby dalej nie niszczyly wszystkiego co zdrowe w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX