Kwiatkowski nowym Tuskiem? "Sprawa jest otwarta" [KOMENTARZE]

- Premier zapowiedział, że wraz z upływem kadencji kończy karierę. Naturalne jest pytanie, kto go zastąpi - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Wiesław Władyka. - Może za wcześnie na dzielenie skóry na tym niedźwiedziu? - zastanawiał się Jacek Żakowski. Publicyści komentowali tekst "Gazety Wyborczej", w którym wymieniono ewentualnych następców, w tym Krzysztofa Kwiatkowskiego. - Premier dał do zrozumienia, że to postać, która odegra jeszcze dużą rolę w polityce. Sprawa jest otwarta - przypomniał Tomasz Wołek.
"Gazeta Wyborcza" szuka nowego Tuska. Renata Grochal wymienia ewentualnych kandydatów na następcę premiera. Wśród nich: Michał Jaros, Łukasz Gibała, Krzysztof Kwiatkowski, Jacek Żalek, Michał Szczerba. Wszyscy poza dobiegającym czterdziestki Kwiatkowskim to 30-letni członkowie nowo powstałego zespołu ds. wolnego rynku. "Czy w tych szeregach czai się nowy przywódca?" - zastanawia się dziennikarka.

- Mam wrażenie, że dzielenie skóry na tym niedźwiedziu jest przedwczesne - komentował Jacek Żakowski. - Czy z Tuskiem jest aż tak źle? - pytał swoich gości w Poranku Radia TOK FM. - Nie wiem, czy powinniśmy wchodzić w spekulacje przy każdym z tych nazwisk. Możemy się znaleźć w sytuacji kłopotliwej, ja części z tych nazwisk nie kojarzę - przyznał prof. Wiesław Władyka z tygodnika "Polityka".Zdaniem Władyki warto zwrócić uwagę na to, skąd w ogóle wziął się pomysł na taki artykuł. - Jest symptomem niepokoju czy może złośliwości, że oto Tusk osłabł i teraz otwiera się pole do różnego typu spekulacji. Zwłaszcza że premier zapowiedział, że wraz z upływem kadencji kończy karierę. Ta deklaracja wisi w powietrzu i naturalne jest pytanie, kto go zastąpi - mówił prof. Władyka. - Zwłaszcza że Tusk tak wyczyścił swoje otoczenie, że naturalnego następcy nie znamy. Wydawałoby się, że jeżeli lider zapowiada koniec kariery, to powinien przygotowywać i wychowywać jakąś ekipę zmienników. A jest wręcz odwrotnie - uważa publicysta.

W Polsce delfini giną w momencie namaszczenia

- Ale czy to się komukolwiek w Polsce udało? No nie. W Chinach to rzeczywiście z kilkuletnim wyprzedzeniem wiadomo, kto będzie następnym sekretarzem. W Polsce wszyscy delfini giną przedwcześnie albo się wyłamują - zauważył Żakowski. Zdaniem Tomasza Lisa, owi delfini giną najczęściej w momencie ich namaszczenia.

Do tekstu Renaty Grochal odniósł się krytycznie, pytając ironicznie, czy "to już w lutym zaczyna się sezon ogórkowy". - Stawiane jest pytanie, która drużyna czwartoligowa wygra ekstraklasę. Odpowiem precyzyjnie: żadna - powiedział Lis. Żakowski się z nim nie zgodził. - Kwiatkowski to jest co najmniej druga, a prawdopodobniej pierwsza liga - uważa. - Bardzo cenię ministra Kwiatkowskiego, ale w sensie zaplecza politycznego stanowi czwartą ligę - odpowiedział Lis.

- Niezależnie od tego, że minister Kwiatkowski ma raptem dwóch asystentów, czyli nie ma zorganizowanego zaplecza politycznego, które by go promowało, myślę, że jako osobowość, ktoś z niewątpliwym dorobkiem, to jest postać poważna. Czy zajdzie aż tak daleko? Sprawa jest otwarta - uważa Tomasz Wołek. - Kiedy premier zwalniał go z funkcji ministra sprawiedliwości, dał do zrozumienia - być może kurtuazyjnie - że oto jest postać, która odegra jeszcze dużą rolę w polityce [Tusk nazwał Kwiatkowskiego "strategiczną rezerwą PO"' - red.] - podkreślił publicysta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Kwiatkowski nowym Tuskiem? "Sprawa jest otwarta" [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 6 razy 4

  Kwiatkowski jest mistrzem mowy trawy. Już wszystkim się zajął, już skierował sprawę do odpowiedniej komisji, juz witał się z gąską, a potem głucha cisza. Będzie dobrym premierem:)

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 7 razy 3

  Czy wśród tych prezentowanych nazwisk jest choć jeden fachowiec od spraw gospodarczych, ale taki, co się dotąd w jakimś rządzie nie spultał? Nie ma? No to tym forsowanym przez Was panom już dziękujemy...

 • jameskajko

  Oceniono 7 razy 3

  Czy to ten Kwiatkowski co zamienił Wymiar Sprawiedliwości w maszynkę do robienia pieniędzy ? Dzięki wprawnej pracy Pana Kwiatkowskiego Polska ma najwyższe wpisy w sprawach gospodarczych w Europie, a w sprawach cywilnych wyprzedzają ją jedynie Bułgaria i ktoś tam jeszcze z demoludów. Średni czas trwania procesu gospodarczego w Polsce to 800 dni. Średnia w krajach cywilizowanych to 50-70 dni. W USA wpisy w sprawach sądowych wynoszą 40 dolarów niezależnie od wartości sporu. No i jeszcze jeden sukces Kwiatkowskiego , e-sąd ,czyli jak Pruszków może dostać nakaz na każdego człowieka w Polsce. No kurcze, nowy premier jak znalazł, już on wam zrobi dobrze.

 • hans_von_trupka

  Oceniono 5 razy 3

  a Kasia Tusk??? dla mnie to oczywista oczywistość... żaden delfin, tym razem delfinka... tylko musimy pomyśleć, za kogo ją wydać, jej zamążpójście to sprawa narodowa!!!

  zapraszam też na www.plons.pl

 • wojciech6j

  Oceniono 13 razy 3

  Kolejna zagrywka PR. Ale pamiętajmy. Tusk jeszcze nie spełnił żadnej obietnicy.

 • luki761

  Oceniono 9 razy 3

  Kwiatkowski to nadzieja prawnicza w Platformie Obywatelskiej

  wprawdzie nie ma aplikacji prawniczych

  a

  jak mówi, to mdli człowieka....

  ale,
  nie ważne, że mierny,
  ważne, że wierny

 • peter-123

  Oceniono 5 razy 3

  No i nie tylko dobrze , ale slusznie. My Polacy mamy wiele do nauczenia sie, i nie trzeba sie wstydzic bledow, tylko dzialc.

 • pawel_z_wroclawia

  Oceniono 4 razy 2

  Jaros??? Na mojej ulicy ciągle jeszcze wiszą jego plakaty z ostatnich wyborów. Niech łapie z szczotę i sprzątnie to czym jego sztab zapaprał miasto, a nie majaczy o zastąpieniu Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX