Komentarze (313)
"Kościół nie siedzi na pieniądzach" [PO RAPORCIE KAI]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mirekmm

  Oceniono 20 razy 20

  Tak samo można zaufać eksperckim opinią obiektywnych dziennikarzy z innych branż:

  Roczne przychody gangów są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. zł do 500 tys. zł - tak wynika z raportu Gangsterskiej Agencji Informacyjnej dotyczącego finansów mafii. Szefowie zarabiają od 500 do 5000 zł. - Tych biedniejszych szefów jest dość sporo. Niewielu jest tych, którzy sięgają górnej granicy. To zwykle administratorzy dużych zorganizowanych grup przestępczych - tłumaczył w TOK FM Adam Z. znany również jako "Malakser" z "Przeglądu Przestępczego". Średnia: 1,5-2,5 tys. zł.

  ...

  - Biorąc po uwagę działalność Mafii w skali kraju, wsparcie państwa jest bardzo skromne - uważa Z. - Wyobraźmy sobie, że Mafia znika. Nie ma żadnej prowadzonej przez niej instytucji, znika dystrybucja tanich narkotyków, wódy i papierosów, największa organizacja dystrybucji produktów zwolnionych z akcyzy i innych podatków, znikają agencje - piękne dziedzictwo narodowe, stylowe i zabytkowe rezydencje Bosów, stajemy się bardzo i kulturowo, i duchowo biednym społeczeństwem - mówił dziennikarz. Jego zdaniem Mafia ma wielki wkład, także finansowy, w rozwój społeczeństwa.

 • walek.st

  Oceniono 20 razy 20

  "Wyobraźmy sobie, że Kościół znika" . Przed chwilą sobie to wyobraziłem. To było by cudowne!!!

 • ben-oni

  Oceniono 20 razy 20

  "Wyobraźmy sobie, że Kościół znika: nie ma Caritasu, nie ma tych pięknych kościołów, zabytków" ... no, wyobrażam sobie. Caritas nie doi państwa na kasie a zabytkowe kościoły i klasztory i tak konserwowane sa z budżetu państwa, więc... chyba byłoby taniej

 • nina_b

  Oceniono 21 razy 19

  A czy większość Polaków siedzi na pieniądzach?A wydatki rodzin polskich są niewspółmiernie wyższe na codzień od wydatków Kościoła. Rodziny z dziećmi żyja na krawędzi biedy..Nie przyjmuję tłumaczenia pazerności Kościoła.

 • polsz

  Oceniono 19 razy 19

  "Koszt katechezy w polskich szkołach MEN wylicza na 1,13 mld zł rocznie. - Z czego około 300 mln zł idzie na pensje dla księży katechetów"
  a gdzie idzie pozostałe 613 mln??
  A gdyby znikłCaritas może w końcu pieniądze wpłacane na pomoc dla biednych za jego pośrednictwem do biednych by tafiły.
  Zniknięcie kościołów nie wywoła pustki kuturalnej. Spójrzmy na Czechy. Tam zniknięcie kościoła jakoś kutury nie zniszczyło. Wręcz przeciwnie

 • benek231

  Oceniono 19 razy 19

  To jest mydlenie ludziom oczu.

  Panu Sporniakowi "pominelo sie" ciagle dofinansowanie kk z funduszy samorzadow lokalnych - sprytnie ksiegowane by zatrzec slady. Zapomnialo sie o zwolnieniach podatkowych od dzialalnosci ekonomicznej, na ktorych kk tlucze najwiecej szmalu, bo panstwo pomaga mu w eliminowaniu konkurencji. A takze zapomnialo sie o zwolnieniach celnych, na ktorych kk takze tlucze kase, bo w branzy sa najmocniejsi. Zapomnielo sie o 20 latach dojenia panstwa i podatnika via Komisja Majatkowa. To tak z grubsza, bo mam nadzieje, ze na koncu tego macania znajdzie sie rzeczoznawca, ktory te zlodziejska bande jak nalezy podsumuje.

  A na marginesie, skoro ksieza na ubogich parafiach ledwo zipia, to chyba bozia zalecala dzielenie sie, czy tez wspieranie ubogich braci w wierze.

 • i_ona_wie_kto

  Oceniono 21 razy 19

  "Kościół znika: nie ma Caritasu"

  JEZUS MARIA, BOŻE COŚ POLSKĘ - TAK TAAAK TAAAAAAAAAAAAAAAAAAK !!!!!!

  JUŻ - DZISIAJ - ZARAZ - NATYCHMIAST !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ja zapłacę wszystkie pieniądze i będę do końca życia o chlebie i wodzie!
  I będę już grzeczny i nie będę się wstydził że jestem Polakiem i uciekał z kraju!

  No tylko jeszcze oczywiście oddawać to coście nakradli przez 1000 lat.

  Z PROCENTAMI !!!

 • ja_1958

  Oceniono 21 razy 19

  żądamy tego, żądamy tamtego.
  Ludzie, żądać to my sobie możemy wiele.
  Mnie samego wqrw.ia KK dlatego do niego nie chodzę, nie daję na tacę - skoro wszyscy tacy mądralińscy jesteście to doprowadźcie do tego by taca świeciła pustkami - to akurat od nas zależy
  O zmianę ustawodawstwa nie wierzę póki tylko popaprańców z wypraną przez KK psychiką jest w sejmie. Obawiam się że co najmniej dwa trzy pokolenia nam potrzeba by jakoś ten problem rozwiązać

 • kazek100

  Oceniono 18 razy 18

  Gdyby znikł Caritas, to akurat nic takiego by się nie stało. Większośc jego środków pochodzi z budżetu, więc to samo mogłyby robić budżetowe instytucje - po co nam pośrednik?

  Zabytki to co innego. One i tak stoją, i tak ich utrzymanie jest na barkach budżetu. A nowe kościoły, które się buduje, to właściwie w 100% architektoniczne koszmary.

 • i-tyle

  Oceniono 22 razy 18

  proszę państwa, a czego się spodziewacie??

  To przecież oczywiste, że będą szli w zaparte. Największy właściciel ziemski, właściciel bezcennych parceli w centrach miast, ... (itd) w Polsce wciska ściemę, że biedny. Zero przyzwoitości, zero godności. Tylko podłe kłamstwa i to co najbardziej bolesne: ta ich bezkresna arogancja. Stosunek do społeczeństwa jak w relacji arcybiskup - chłopstwo w XVIII wieku.

  Watykańskie zaprzańce, wrzód na tyłku naszego kraju, który jakimś cudem po Targowicy był w stanie wmówić Polakom, że kler jest obrońcą polskości (jakim k.... CUDEM????).

  Dzień w którym pozbędziemy się z kraju tego czarnego dziadostwa będzie dniem niepodległości.

 • yacop

  Oceniono 18 razy 18

  Religia w szkole skomplikowała tylko sprawę.
  Problem jest z przepływem gotówki - dodatkowych pieniędzy dla księży, zakonnic i katechetów (ksiądz powinien nauczać bez zapłaty, to jedo "zawodowy" obowiązek), problem z ateistami i innowiercami, ocenami na świadectwach podnoszącymi średnią itp.
  Powróćmy do starych dobrych czasów nauki religii w budynkach kościelnych/przykościelnych.

 • agathen76

  Oceniono 18 razy 18

  "Wyobraźmy sobie, że Kościół znika: nie ma Caritasu, nie ma tych pięknych kościołów, zabytków. Stalibyśmy się ubogim kulturowo i duchowo społeczeństwem" wow!!! jaki piękny sen.... jestem za! nie zgadzam się tylko ubustwem kulturowym i duchowym - mamy inną kulturę i wierzzę w inne duchy - te w czarnych patałaszkach źle mi się kojarzą. Niech sobie robią co chcą - kościoły to miejsca kultu wybranej części społeczeństwa. Jeśli mnie nie stać na pałac - mieszkam w kawalerce - jeśli chcą mieć pałace - niech za nie płacą, za ich utrzymanie, skoro uważają że mają masę wiernych - to niech ich zmobilizują do utrzymania a nie Państwo! Sama mieszkam w 112 letniej kamienicy, nikt nie dotuje jej remontu z budżetu, wspólnota sama dba o stan zabytkowego budynku, płacimy podatki gruntowe, wykupiliśmy mieszkanie bez bonifikaty w wysokości 1% albo i mniej (my płaciliśmy 100% wartości), jeśli kiedys nie bedzie mnie stac na utrzymanie - sprzedam i kupię mniejsze. Pazerność kościoła jest przerażająca! Różnica między moim mieszkanie polega na tym, że aby je utrzymać muszę uczciwie pracowaći płacę podatki, ZUS itp. A Ksiądz w kościele obok - dostaje za darmo nieruchomość, ma wiernych którzy płacą na utrzymanie, bierze kasę z państwa (też moje podatki) - cholerna swięta krowa. Teraz bierzemy kredyt na remont kamienicy - czy Państwo nam to sfinansuje - NIE!. i nie chcemy tego pomimo że uczciwie płacimy podatki w przeciwieństwie do kleru.

 • czarna.beata

  Oceniono 18 razy 18

  hehehehe...ale na bombie już na pewno :) no ludzie z czym do społeczeństwa ! kto da wiarę w te biedne kościoły...;)

 • kbl

  Oceniono 17 razy 17

  Znowu próba rozmiękczenia tematu -by nikt się do finansowania miliardami z budżetu państwa nie przyczepiał. Przekręty w "Komisji Majątkowej" to wierzchołek góry lodowej.....

 • jacques_lacan

  Oceniono 21 razy 17

  Ach, och łomatko boska. Po pierwsze, zwykli ludzi też muszą sobie kupić jedzenie, opłacić benzynę (skandal, że księża płacą za benzynę! To jakieś skandaliczne niedopatrzenie;) i często muszą na te 800 zł zapracować! A ksiądz dostaje kasę za przysłowiowe klepanie paciorków i pocieszanie starszych babinek, że jak mu opowiedzą wszystkie ploteczki o sąsiadkach, to pójdą do nieba i będą robić Bogu skarpety na drutach.
  A jak księdzu się lepiej wiedzie (mimo ogromnej biedy Kościoła i tysięcy bezdomnych księży na ulicach), to stać go na utrzymanie nieco młodszej babeczki i opłacanie jej 3 pokojowego mieszkania - np. na ulicy Przędzalnianej w Łodzi.
  Także sorka, ale gadka o biednych księżach w stylu "są dobrze zarabiający księża, ale większość zarabia 1000-1500 zł.... chlip chlip" - na mnie nie działa. Jeśli nie jest w stanie wyżyć za kapłańską pensję, to niech zmieni zawód i się weźmie do prawdziwej pracy. Dlaczego mamy go utrzymywać? Jakież to niesłychane korzyści dla społeczeństwa płyną z "pracy" księży? Jeśli ktoś ma fanaberię, żeby wierzyć w Jezusa chodzącego po wodzie albo Zeusa siedzącego na Olimpie, to niech sobie sam finansuje swoje mity. Tak jak scjentolodzy - to oczywiście skrajny przykład działania religii, czasem mam wrażenie, że to żart, który wymknął się spod kontroli, ale przynajmniej sami się utrzymują.
  Ad. zabytki - byłem wielokrotnie w Czechach i zabytkowe Kościoły wciąż tam stoją i mają się dobrze. Bodaj na Hradcanach jest np. piękny, zabytkowy kościół przerobiony na piękny hotel. W czym problem? A jak zniknie Caritas, to jakaż tragedia się stanie? Że lepiej zorganizowane i bardziej efektywne organizacje przejmą jego "udziały" w rynku? A gdy nie będziemy finansować religii w szkołach? To w narodzie będzie więcej złodziei i oszustów? Nie wydaję mi się, bo i nie spotkałem się z sytuacją, aby ktokolwiek wyniósł swoją etykę z lekcji religii w szkole... Pomijam fakt, że zamiast religii może być etyka lub ogólna filozofia - taki Kant czy Ricoeur mają taką przewagę nad Jezusem, że, po pierwsze - ISTNIELI, a po drugie pokazują, że etyka bez wiary w koziorożce jest możliwa i POŻYTECZNA zarówno w kontekście jednostki, jak i ogółu.

  Oczywiste, że jak już Kościół "zjadł rękę", to jej łatwo nie odda. Ale trzeba, prędzej czy później, wprowadzić normalne zasady. Żyjemy w XXI wieku, od grubo ponad 100 lat ludzkość rozwija się dzięki postępowi naukowemu i technologicznemu. Czas skończyć z "pochylaniem" się nad zasługami religii, a głównie nad tradycją i iść naprzód. Zamiast wychowywać ludzi na bezwolnych, nieodpowiedzialnych członków sekt, dla których jedynym powodem przestrzegania zasad współżycia społecznego i norm moralnych (których korzenie sięgają notabene starożytnej Grecji, a które rozwinęły się w Oświeceniu, a nie na soborach) jest nagroda/kara niewidzialnej istoty, która jest wszechmocna, ale wciąż potrzebuje KASY i pośredników, wychowujmy ludzi na odpowiedzialnych obywateli. Zaprawdę 100 razy prościej wykazać młodemu człowiekowi dlaczego warto postępować etycznie bez odwołań do karzącej z niebios figury tatusia.

 • yan.nick

  Oceniono 19 razy 17

  "Finansowanie Kościoła w Polsce opiera się w blisko 80 procentach na dobrowolnych ofiarach wiernych."
  - W to akurat nie uwierzę, bez finansowego wsparcia przez państwo Kościół prządł by cienko.
  - Popatrzcie, państwo paci za przymusową ewangelizację w przedszkolach i szkołach, kościoły garnizonowe, kapelanów (armię mamy zawodową i wojsko przynależy do swoich parafii), w służbie celnej, granicznej, policji, straży pożarnej, szpitalach i Bóg raczy wiedzieć, płaci za remonty kościołów, wydziały teologiczne, KUL, SRUL etc. etc., płaci za emerytury księży/mnichów z naszych podatków

  ergo, czy kto widział księdza jadącego rowerem (oprócz tego na filmie), każdy ma brykę aż się patrzy.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 19 razy 17

  Jeżeli hierarchia i kler chcą pieniędzy od państwa, to powinni się rozliczać co do grosza z państwem. Jeżeli chcą wpływać na decyzję państwa (np, naciski na posłów, na władze lokalne, wałęsanie się po sejmie RP itp.) to powinni umożliwić udział państwa w swoich decyzjach (np. uczestnictwo władz państwowych w konferencjach episkopatu, uzgadnianie zmian kadrowych w diecezjach itp.). Wydatki kościoła powinny być całkowicie kontrolowane przez wiernych. Hierarchia i kler nie mogą być "świętymi krowami" . Zacząć należy od jednostronnego zerwania konkordatu a hierarchię i kler objąć bezwarunkowo prawem RP tak, jak pozostałych obywateli. Zmienić należy sposób finansowania hierarchii i kleru. Powinni płacić składki na ZUS.

 • mikwa

  Oceniono 19 razy 17

  Czy pan Sporniak naprawdę nie widzi, jak wyglądają nowobudowane kościoły ? Prawie takie, jak bazylika świętego Piotra, tylko trochę większe ? Niech bogate parafie płacą "janosikowe" biedniejszym. Na co komu Świątynia Opatrzności - kolos, który pochłonął setki milionów ? A Licheń ? A dziesiątki innych "wiejskich kościołków" ? Proszę oszczędzać, panowie księża i biskupi. Szczególnie że komisja majątkowa już zadbała o to, żebyście mieli co oszczędzać.

 • rts44

  Oceniono 19 razy 17

  CARITAS da na potrzebujących złotówkę jeżeli sto złotych zostanie dla CARITASU.Co w tym najgorsze to to,że nikt ich z niczego nie rozlicza!!Stosują matematykę dla analfabetów! Sprzedano 10tys świec /po oficjalnej cenie 10zl.Po miesiącu ogłoszono,że wplywy ze świec to 10tys!!??Czarnych oszustów mamy serecznie DOŚĆ!

 • mieckaaniolowa

  Oceniono 19 razy 17

  Sam kościół jako instytucja może na pieniądzach nie siedzi, bo... KSIĘŻA NAKRADLI dla siebie i dla własnych dzieci, których mają co niemiara to tu, to tam. Wystarczy spojrzeć, jakimi brykami się rozbijają.

 • lef_1

  Oceniono 16 razy 16

  To prawda. Kościół nie siedzi na pieniądzach. On na nich LEŻY.

 • aarvedui

  Oceniono 16 razy 16

  kościół ma masę wyłudzonych nieruchomości w centrach dużych miast, z których wynajmu bierze potężną kasę przez różne fundacje.

  klechy zawsze krzyczą, że bida, a śpią na złotych łóżkach.

  należy zrewidować oszustwo Komisji Majątkowej i znacjonalizować całe mienie kościelne. lepszy kościół narodowy, niezależny i nie płacący podatków Watykanowi.
  o mały włos nacjonalizacja kościoła nie udała się w XVI wieku - efekt wpływu Kościoła Watykańskiego na polska politykę to klęski wieku XVII oraz Rozbiory.

  Kościół Watykański jest wrogiem Polski od 1000 lat !

 • marsjaninzwenusa

  Oceniono 20 razy 16

  Życzę wszystkim biedakom takich wypasionych fur, jakimi jeżdżą biedni księża, takich pałaców w jakich mieszkają biedni księża i zagłodzeni biskupi.

 • falowod

  Oceniono 22 razy 16

  Pan Sporniak co slowo to klamstwo,polprawda i przekrecanie.Z tonu jego glosu czuc bylo ze ta rozmowa to dla niego udreka i tortura .Bal sie powiedziec cos co by moglo byc uzyte przeciwko KK..Musial byc bardzo czujny.
  Kosciol oplotl panstwo niczym mackami osmiornicy i wysysa zbudzetu olbrzymie sumy pieniezne.Wzbrania sie przed transparentnoscia swych finansow bo wtedy by sie okazalo ze propagandowe ubostwo jest fikcja
  Twierdzil Sporniak np ze KK inwestuje w konserwacje zabytkowych kosciolow co jest tylko polprawda bo wspomagaja to przedsiewziecie miasta i gminy ,stowarzyszenia ,fundacje,ktore otrzymuja pieniadze z budzetu. panstwa
  Jako ciekawostke podam ze na dzien dobry Prez Grobelny po wyborach ofiarowal KK jako wsparcie ok 80 mln z budzetu miasta .Zabraklo na inne zywotne cele i miasto jest potwornie zadluzone ale pieniadze sie znalazly dla KK:)
  To jest wlasnie ta osmiornica.
  Szermuje sie opinia ze z budzetu KK jest mizernie dofinansowywany tylko ponoc 1,8 % budzetu ale istnieje sposob posredniego finansowania i ten sposb jest naduzywany wrecz do granic oporu materii:)
  KK dostaje kase od kazdego kto sie zajmuje polityka czy jakakolwiek dzialanoscia spoleczna ,bo taka jest wola czlonkow ( wierzacych)Misto daje np na dzialalnosc Kola Garncarzy a ci daja grant na KK bo im wolno!

 • baniza

  Oceniono 17 razy 15

  Dobre to :-) Być może w dużych miastach ludzie nie są już tacy naiwni, ale na wsiach i małych miasteczkach parafie świetnie się mają. Na przykład "mój" proboszcz średnio raz na dwa miesiące wysyła po domach zaprzyjaźnionego parafianina, który zbiera "dobrowolne" datki na kościół i odnotowuje każdego z nazwiska i darowanej kwoty...... Każdego młodego wikarego, którego polubią dzieci i ludzie, bo jest normalny zaraz usuwa z plebani, aż trafi na takiego, który leci na kasę jak on sam. A sama plebania na 3 księży jest większa od miejscowego hotelu. Teraz proboszcz wymyślił jakiś nowy dom boży, który oczywiście jest stawiany z samego klinkieru (w podziemiach nowego kościoła jest z 250 m kw. na sale parafialne, nie licząc pomieszczeń na plebani). Także ja bym chciała być taka biedna. Mam kredyt hipoteczny i co? Mam obejść sąsiadów i prosić o "dobrowolną" darowiznę?

 • mira.bella

  Oceniono 17 razy 15

  "Wyobraźmy sobie, że Kościół znika: nie ma Caritasu, nie ma tych pięknych kościołów, zabytków. "

  Zabytki zostana, za to pasozytow ubedzie. Alez piekna wizje z rana mi zafundowal :)

 • apatryda_ateista

  Oceniono 15 razy 15

  Strasznie "wiarygodna " jest KATOLICKA Agencja Informacyjna. Chyba tylko nierozumny motłoch daje im wiarę. Podobnie jak funkcjonariuszom Kościoła Katolickiego lub politykom PiS-u.

 • pitek2kotek

  Oceniono 15 razy 15

  SIEDZĄ W PAŁACACH I LIMUZYNACH.POWINNI WIERNI ROBIĆ ODPIS Z PODATKU A NIE JAK DOTYCHCZAS PARTIE ROZDAWNICTWEM ROBIĄ SOBIE POPARCIE.

 • grzegorz49

  Oceniono 15 razy 15

  obłuda i impertynęcja zawsze królują w kościele a tak na marginesie gdzie ku... te pieniądze idą czyżby do Watykanu i po co tym obłudnikom tyle szmalu,od wieków gromadzę kasę i tylko to mnie pociesza że żaden z nich nic na tamtą stronę nie zabierze,niech więc tutaj się nią udławią krwiopijcy

 • synziemi

  Oceniono 17 razy 15

  Kiedys lekcje religii byly przy kosciele a nie w szkolach. I komu to przeszkadzalo?

 • sverir

  Oceniono 15 razy 15

  Dziennikarz trafił w sedno i myli się.

  Trafił, bo finanse Kościoła należą do równie przejrzystych co majątki mafiosów. Z tą różnicą, że majątki mafiosów może prześwietlić US i UKS, a Kościoła nie.

  Myli się, bo poza najbardziej zajadłymi ateistami, nikt nie kwestionuje sensu czy potrzeby istnienia instytucji Kościoła. Kwestionuje konieczność utrzymywania jej z pieniędzy podatników, zarówno w formie pośredniej (zwolnienia czy innej preferencje podatkowe) czy bezpośredniej (fundusz kościelny, itd.).

 • starzec63

  Oceniono 17 razy 15

  Katolicy to najbardziej zakłamane społeczeństwo. Nie przestrzegają przykazań Bożych i okradają społeczeństwo. Biedny kościół to kpina z naprawdę ubogich wiernych. Jeżeli kościół jest biedny to biskupi, proboszczowie i księża są bogaci. Widzieliście biskupa lub proboszcza aby choć na wigilię zaprosił bezdomnych i biednych ?

 • watyklan

  Oceniono 19 razy 15

  Oczywiście, że nie siedzi . Kościół na nich śpi, ciemniaku !

 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 15 razy 15

  A gdzie są przychody ze sprzedaży zwróconych gruntów i nieruchomości przez Komisję Majątkową? Kościół nie siedzi na pieniądzach... on się w nich tarza. Finanse kościoła są ukrywane i wszelkie raporty, szczególnie oparte o ankiety z parafii są niewiarygodne !

  Wyobraźmy sobie, że kościół znika - ile dobra można by podzielić w społeczeństwie, dobra, które obecnie niczego nie wytwarza, a jedynie jest zużywane przez "czarne sukienki". Od razu wzrósł by dobrobyt społeczeństwa.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 15 razy 15

  KRK w Polsce nie siedzi na pieniądzach. KRK w Polsce sra pieniędzmi, na dodatek ukradzionymi.

 • apas13

  Oceniono 16 razy 14

  To kościół, nie państwo, mnoży parafie w sytuacji, gdy wiernych ubywa. W mieście, w którym mieszkałem w Polsce było kilka parfii i kilka zabytkowych kosciołów. Za komuny, gdy ludzie się do kościoła garnęli, jakoś o miejsce bić się nie trzeba było. Mimo to po 1989 roku w mieście powstały 4 nowe parafie z czterema nowymi kościołami, które z pięknem nic wspólnego nie mają - wielkie, przysadziste bryły betonu bo ksiądz proboszcz miał fantazję. Obok okazałe proboszczówki. Do tego nowoutworzone diecezja z pałacem iskupim, seminarium duchowne (gigantyczny kompleks plus willa dla pierwszego roku). To wszystko wyszarpane od państwa za free, bo jak nie chcieli dać, to się biskup krzywił. Plus nieruchomości rolne w okolicy "oddane" przez komisję majątkową, choć rzecz się dzieje na Ziemiach Zachodnich, gdzie po wojnie polskiemu kościołowi nikt nic nie zabierał, bo nic tam polski kościół nie miał.
  Pan dziennikarz twierdzi, że kościół nie siedzi na pieniądzach. Cóż, redaktor się myli. Tylko w owym opisanym mieście kościół wziął za darmo od podatników nieruchomości warte miliony i teraz narzeka, że państwo mu nie daje na ich utrzymanie. W olbrzymim gmachu seminarium "studiuje" (bo dla mnie wszystko, co związane z poznawaniem dogmatu to nie jest nauka) około 50 osób.
  Problem tkwi w tym, że kościół ma olbrzymi majątek i kolosalną niechęć do oddawania czegokolwiek. Miszkam obecnie w Irlandii - katolickiej wszak - i w nieodleglym miasteczku są dwa kościoły. Jeden z nich przekazano 15 lat temu władzom lokalnym (nieodpłatnie) i jest tam obecnie biblioteka publiczna. W Polsce kościół potrafi tylko brać i narzekać, że ma mało.
  I ostatnie. Jeśli kościół w Polsce zniknie, a państwo przeznaczy dwa miliardy rocznie (500 milionów do których się kościół przyznaje, że bieże plus około 1,5 miliarda na naukę religii i z dotacji samorządowych) na utrzymanie zabytkowych kościołow zamienionych na muzea oraz pomoc bezpośrednią dla najuboższych (czym podobno zajmuje się Caritas), odzyskując jednocześnie wartościowe nieruchomości, które dziś kościół posiada, ale nie wykorzystuje - zaręczam, że Polska się nie zmieni. No, może mentalnie - będzie lepszym krajem do życia...

 • hrabia.antikristo

  Oceniono 14 razy 14

  oczywiscie, ze kosciol nie siedzi na pieniadzach,
  juz od setek lat caly utarg wysylany jest do centrali.

  w watykanie juz te pieniazki potrafia zainwestowac.
  ostatnio czytalem, ze nawet w przemysl
  pornograficzny.

 • poziom1908

  Oceniono 18 razy 14

  kościół nie siedzi na pieniądzach, kościół na nich leży...szczególnie jak weźmiemy pod uwagę, za co je dostaje.

 • syngefco

  Oceniono 14 razy 14

  Ku..wa następny debilowaty dziennikarzyna z chorego pima
  "Biorąc po uwagę działalność Kościoła w skali kraju, wsparcie państwa jest bardzo skromne(...)Tych biedniejszych księży jest dość sporo. (...) Średnia: 1,5-2,5 tys. zł. (...) Za mieszkania księżą nie płacą, a ich składka na ZUS ma 20-procentową zniżkę."

  Przeciętny Kowalski tyle zarabia, z czego przynajmniej 30 % płaci na mieszkanie, pozostaje mu 1000 zł - 1650 zł To bardzo optymistyczna wersja. Jeśli tacy księża są biedniejsi w mniemaniu redaktorzyny to w mej opinii KAŻDY ksiądz jest dużo lepiej usytuowany od większości Polaków, tak wygląda skromne życie w ubóstwie jak głosi Pismo Święte.

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 14

  Wzruszyłem się niedolą hierarchów, opuchniętych z głodu. Finansów pewnie przez skromność nie ujawniają, bo to wstyd że tylko parę groszy kapnie od bogatego państwa.
  Watykańska obłuda, mieszkają w pałacach, wypasionych plebaniach i nie widzą biedy wśród parafian. Finanse są największą tajemnicą wiary. Uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia, oszust i złodziej ukrywa co tylko może. Komisja Majątkowa przykładem. Tacy obłudnicy chcą nas pouczać jak uczciwie i godnie żyć. Skandal, czas z tym skończyć.

 • scypio72

  Oceniono 15 razy 13

  Temu dziennikarzowi się porąbało. Pokażcie mi bezrobotnego i bezdomnego czy głodnego księdza ?
  Widzieliście takiego bo ja nie za to w Polsce jest milion głodnych dzieci.

 • 11krzych

  Oceniono 17 razy 13

  >Wyobraźmy sobie, że Kościół znika ...

  Piękna wizja :) Ja sobie wyobrażam.

 • emeryt21

  Oceniono 13 razy 13

  Ten artykul i wiele takim podobnych nikogo nie przekona o czy swiadcza posty na tym forum......
  dlaczego kosciol nie chce poddac sie kontroli spolecznej ? Nie chce ujawnic swoich finansow ?
  Nie wiecie ? No to wiecie,ze chodzi o pieniadze.
  Skad Katolicka Agencja Informacyjna ma takie informacje a inni nie ????

 • derasa

  Oceniono 13 razy 13

  KOŚCIÓŁ - 10 mld w ramach Konkordatu, ile Kościół nakradł majątku polskiego w ramach przekretów, oszustw i wyłudzeń, działań Komisji Majątkowej.

 • ateofi

  Oceniono 13 razy 13

  Zdaje się, że pan Sporniak żyje w jakimś matrixie. w którym KK jest biedny. Bo KK w Polsce miewa się znakomicie i żadne ich "raporty finansowe" równie rzetelne jak wykazywanie zysków przez PKP, nie zmienią sytuacji!!!

 • mariamagdallena

  Oceniono 13 razy 13

  Panie "dziennikarzu" z Tygodnika Pieprzniętego, czy księża nie powinni uczyć słowa bożego za darmo zamiast pobierać pensji?

 • falowod

  Oceniono 13 razy 13

  Raport KAI to wielka sciema i myslenie oczu bo moze sie okazac ze KK ma sie bardzo dobrze i chcialby jeszcze lepiej :)Sporzadzono ten raport jako tarcze przed zakusami masonow aby finanse KK zrobic transparentnymi .Jest pelen klamstw ,polprawd lub niedomowien acel tego jest jeden-rece precz od finansow KK!!!

 • occam

  Oceniono 13 razy 13

  No dobsz, pisałem to wczoraj, napiszę jeszcze raz.
  Skoro dofinansowanie państwa to raptem 20% - a jest to kwota 3mld, pensje katechetów i wszelakie dotacje wraz z funduszem kościelnym - no to pieniądze które kościół zbiera od wiernych oraz innych źródeł to ~12miliardów złotych. WOLNE OD PODATKU, dodatkowo państwo też płaci ozusowanie zakonników i -nic oraz większą część skladek zus za księży. Emeryturki za darmo jednym słowem. A chyba nie ja jeden chcę zniesienia przywilejów dla wszystkich świętych krów w Polsce.

  W skrócie kościół przyznał się ile zarabia. Wydaje mi się ze należałoby tą kwotę opodatkować jak każdego innego polaka czy firmę w Polsce - skoro kler deklaruje sie bardzo patriotycznie, nie powinien mieć problemów z opodatkowaniem w trudnej sytuacji kraju jaką mamy obecnie.

  Na dodatek zabrać dotowane ~3miliardy które już kościół dostaje - bo przecież "wsparcie państwa jest bardzo skromne".

  BEZCZELNE CZARNE PIJAWKI !!!

 • tuad27

  Oceniono 16 razy 12

  Tak jak Al Capone też był biedny > Kościół katolicki nie prowadzi oficjalnie ksiąg podatkowych (tak jak Capone) to jak można stwierdzić ile posiada ?

  To tylko wie sam capo di tutti capi czyli Benedykt 16 !

 • alpepe

  Oceniono 12 razy 12

  nie siedzi, ale jak paulini bez zmrużenia oka wyłożyli kiedyś potężną kasę na kaucję dla jakiegoś bandziora, to jednak siedzi. Ci biedni paulini.
  Pewnie chodzi znów o miarę. Jak skradziono pierścień kard. Wyszyńskiego, to też dla kościelnego palanta ten pierścień był niewiele wart, bo tylko ok. 60 tysięcy PLN. Nie mam więc pytań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX