"Zamach na prywatność" to mit. Od dawna jej nie mamy [EKSPERT O GOOGLE]

- Mówienie, że oto jest jakiś zamach na prywatność, to mit. Tej prywatności już wcześniej po prostu nie było - mówił w TOK FM Jerzy Łabuda z "Komputer Świat". Z drugiej strony dodał: - Nie panikujmy, porównania z wielkim bratem są dość dramatyczne. Tymczasem wystarczy wpisać do samej wyszukiwarki Google frazę "jak się odciąć od narzędzi śledzących Google", aby wyświetliły się narzędzia, które je zablokują. Zwykle są idiotoodporne: trzy razy kliknij OK i działa...
Od dziś obowiązuje nowa polityka prywatności światowego potentata internetowego - firmy Google. Wyszukiwarka, poczta Gmail, YouTube, dokumenty czy Google+ podlegać będą jednej polityce.- To nie tak, że Google zbiera od dziś więcej informacji niż wcześniej. Usługi, które do tej pory świadczył, działały trochę oddzielnie, każda miała swoją bazę danych o zachowaniach użytkownika. Teraz działają pod jednym parasolem, mogą się wymieniać informacjami na temat użytkownika. To w zasadzie jedyna zmiana - tłumaczył w TOK FM Jerzy Łabuda z branżowego pisma "Komputer Świat". - Ta konsolidacja nie wprowadza większego zagrożenia. Mówienie, że oto jest przeprowadzany zamach na naszą prywatność, to mit. Tej prywatności już wcześniej po prostu nie było - podkreślił.

Zawsze możesz się wylogować

Jak tłumaczy Łabuda, Google mówi tak: zmiana sprawi, że doświadczenie internetu będzie pełniejsze. Jeśli zna naszą historię wyszukiwania (w Google), to gdy wejdziemy na YouTube, zostanie nam zasugerowany zestaw filmików, które być może bardziej trafią nam do gustu niż te promowane na głównej stronie.

- Jeśli nam się to nie podoba, możemy wpisać w wyszukiwarkę samego Google frazę: "jak odciąć się od narzędzi śledzących Google", aby wyświetliły nam się linki do odpowiednich wtyczek. Zwykle są idiotoodporne, trzeba trzy razy kliknąć OK i działa - mówił ekspert. Zauważył, że nawet w oficjalnym sklepie przeglądarki google'owej Chrome jest cała sekcja pluginów (wtyczek), które chronią przed niechcianą reklamą, śledzeniem, wyciąganiem z naszej przeglądarki informacji, których nie chcemy udostępniać. - Akurat polityka prywatności tej firmy jest bardzo przejrzysta, wszystko jest wyraźnie opisane - dodał.

- Nowa polityka prywatności na pierwszy rzut oka jest przytłaczająca, ale to nie jest nic nowego. Jeżeli się tego boimy, są narzędzia, które pozwolą nam tego uniknąć. Nie trzeba rezygnować z internetu - mówił Łabuda. - Poza tym istnieje genialny wynalazek wylogowywania. Jedno kliknięcie i już - przypominał.

Generalnie dane przetwarzać można

Profilowanie na podstawie danych, które użytkownik dobrowolnie wprowadzi np. do serwisu społecznościowego, jest w porządku, o ile przedsiębiorca (np. Google) ma na to zgodę użytkownika albo operuje danymi powszechnie dostępnymi. - Ma obowiązek poinformować, że dokonuje takiego profilowania, a użytkownik powinien mieć możliwość dostępu do tych danych i ewentualnych poprawek - podkreślił w TOK FM dr Wojciech Wiewiórowski. Jak przypominał GIODO, takie profile to nie tylko zebrane dane faktyczne, ale też pewne przewidywania. - Powinniśmy móc zweryfikować to, co sobie przedsiębiorca na nasz temat wymyśli - zaznacza prawnik.GIODO przypomniał, że przetwarzanie danych osobowych jest dozwolone. Przetwarzający musi tylko zapewnić odpowiedni poziom ochrony takich danych i zapewnić odpowiednie uprawnienia tym, których te dane dotyczą. - Zakaz przetwarzania wynikający z Ustawy o ochronie danych osobowych dotyczy tylko danych wrażliwych, takich jak stan zdrowia, pochodzenie rasowe i etniczne, przynależność religijna - zaznaczył Wiewiórowski.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
"Zamach na prywatność" to mit. Od dawna jej nie mamy [EKSPERT O GOOGLE]
Zaloguj się
 • mepislover

  Oceniono 5 razy 5

  Na początek warto zastanowić się, gdzie umieszczamy rzeczywiście prywatne informacje.
  Tym bardziej, że np. portale społecznościowe są gigantycznym słupem ogłoszeniowym..... i wypełnianie wszystkich rubryk nie zawsze jest konieczne.
  Więcej rozwagi przy korzystaniu z Internetu i tyle .

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 3 razy 3

  "Eksperci" z Komputer Świata (piszę "słowo ekspert" w cudzysłowie, bo ostatnio jego znaczenie mocno się zdewaluowało) nigdy nie grzeszyli obiektywizmem. Tak naprawdę Komputer Świat kocha wielkie koncerny, wśród nich przede wszystkim Microsoft, Intel, Facebooka i rzeczonego Google, bo po prostu z nich żyje. I nie tylko dlatego, że dzięki tym firmom KŚ ma o czym pisać.

 • villk

  Oceniono 3 razy 3

  to ze wszycy prZetwazaj moje dane i ze mnie podgladaja inwigiluja i po cichu usiłuja zarabic na wiedzy o mnie to jedno ale żadanie odemnie zebym ja sie na to oficialnie zgadzał to poroniony pomysl... za dwa lata mi powedza ze nie wyslali do mnie oferyty ubezpiecznia domu przed pożarem bo "przeciez nigdy nie klikalm w firmy ubezpieczenipowe"
  informacja to bron i towar tak samo jak bron droga , nie zamierzam sankcjonować uprzedmitowania mnie jako obywatela dlatego bede sie starał w miare możliwosci BOJKOTOWAĆ GOOGLA...

  villk.blox.pl/2012/03/wolnosc-czy-wygoda.html

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 2

  Google chce zalegalizować to co robi od dawna.
  Przedtem mało kto o tym wiedział. Teraz po aferze z ACTA ludzie zainteresowali się sprawą:)

 • szpon

  0

  Ciekawe dlaczego zniknęły z gazety wszystkie tematy na temat wikileaks. A ostatnio działo się sporo. Nie ma też ani słowa o warsztatach ACTA jakie wczoraj odbyły się w komisji europejskiej...

 • kalebasa

  0

  To są złodzieje ale złodzieje z ambicją i honorem: Uwiera ich etykietka "złodziej".

 • mrmouse

  0

  Panie ekspet sprawdziłem pana fraza nie działa.

 • l666

  0

  "Ekspercie", wpisuje w google "jak odciąć się od narzędzi śledzących Google" i dostaje.... link do tego artykulu!

 • kalebasa

  Oceniono 1 raz -1

  Od razu wiedziałem, że się pojawi usłużny "ekspierd" od nauczania uległości.

  Ponieważ złpodzieje i tak się włamują do domów i tak, to należy pootwierać wszystkie drzwi
  i jeszcze zostawić na stole kawę i ciastko dla pana złodzieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX