Kwaśniewski dla TOK FM po debacie z Hollandem. "Potwierdził, że integracja jest ważna"

- Najważniejsze, co usłyszałem, to europejskie wyznanie, że lewica francuska i Hollande jako prezydent będą czynić wszystko, by Unia Europejska pogłębiała swoją integrację. Najmniej wydawał się on otwarty na kwestię rozszerzenia - mówił Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Radiem TOK FM.
Rzeczywiście, w czasie debaty w siedzibie "Gazety Wyborczej" Hollande wyraźnie odciął się od aspiracji unijnych Turcji, mówiąc, że sama demokratyzacja nie powinna być czynnikiem wystarczającym do przyjęcia w struktury UE.

Francuzi mało kompetentni

Równie zdawkowo socjalistyczny kandydat na prezydenta potraktował w swoim wystąpieniu politykę wschodnią, wspominając jedynie o "wadze działań UE wobec Białorusi".

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego nie należało spodziewać się wiele więcej. - Białoruś to w ogóle trudny temat - mówił były prezydent. - Francuzi są mało kompetentni w sprawach Europy Wschodniej i pozostają pod urokiem Rosji. Od lat Paryż na politykę wschodnią patrzy przez pryzmat Moskwy - stwierdził.

Kwaśniewski wyjaśniał, że sam nie oczekiwał od Hollande'a mocnych akcentów dotyczących wschodniej Europy. - Chyba musi ten obszar lepiej poznać, a poza tym niespecjalnie mu się ten temat przyda w czasie kampanii wyborczej - tłumaczył.

Zmowa prawicy w Europie

Aleksander Kwaśniewski pozytywnie ocenił gest Bronisława Komorowskiego, który jako jedyny przywódca unijny zaprosił Francois Hollande'a na spotkanie: - To rozsądne zachowanie. Lepiej poznać lidera francuskich socjalistów i jego poglądy. Nie wiadomo przecież, co będzie po wyborach.

"Zmową" były prezydent określił zachowanie europejskich liderów, którzy odrzucili możliwość spotkania z Francois Hollandem. - Z drugiej strony - taka jest polityka, tu nie ma miejsca na sentymenty. Prezydent Sarkozy skrzętnie wykorzystał wszystkie swoje wpływy w partiach prawicowych, żeby do tych spotkań nie doszło - stwierdził Kwaśniewski.

Marcin Wojciechowski do Hollande: Panie kandydacie, u nas tez jest Europa>>

DOSTĘP PREMIUM