Woydyłło: Danuta Wałęsa w życiu wydrapywała ścieżkę dla siebie i dzieci. Jest moją idolką!

- Jej życie przez lata uchodziło za sielankę, za bycie na świeczniku. A ona miała odwagę pokazać tę część życia, w której po prostu małymi paluszkami wydrapywała ścieżkę dla siebie i dzieci. Nie towarzyszył jej w tym ten mocarz, który ruszał z posad Polskę. Nie uczestniczył w tym życiu, które nie wymagało heroizmu, a wymagało uwagi - mówiła w TOK FM o Danucie Wałęsie psycholog Ewa Woydyłło.
- To jest dramat bardzo wielu rodzin w Polsce. Nie dlatego, że ktoś krzywdzi swoje żony i dzieci. Tylko dlatego, że jest nieobecny, nie uczestniczy - dodała w "Popołudniu Radia TOK FM" Ewa Woydyłło.

Danuta Wałęsa została laureatką drugiej edycji Nagrody Radia TOK FM >>>

- To moja idolka - oświadczyła psycholog. - Uwielbiam kobiety, które potrafią zdobyć się na przełamanie milczenia, które są odważne, które dają świadectwo swojej wartości - mówiła psycholog. - Gdyby Danuta Wałęsa nie odezwała się swoim głosem, nigdy bym się nie dowiedziała, że za tą myszką w kapeluszu jest skryta niezwykle mądra, bardzo dojrzała, cierpliwa, sumienna, odpowiedzialna osoba. Tak mi się to w niej spodobało, że stała się wzorem, idolką - podkreśliła.

Zdaniem Ewy Woydyłło Danuta Wałęsa swoją książką odsłoniła kurtynę, za którą płynie życie setek tysięcy Polek. - Od setek kobiet słyszę: "Ona napisała o mnie". Mówią to żony profesorów, lekarzy, kobiety, które wychowują kilkoro dzieci. Studentki mówią: "Ona napisała o mojej mamie, dopiero teraz ją rozumiem" - mówiła wybitna psycholog. - To jest niezwykle skromna książka. Idzie taką prostą drogą faktów, bez silenia się na metaforykę. Odnajduję tam mądrość, jak mówić do ludzi, żeby ludzie usłyszeli. Bo nie sztuka mówić pięknie. Za to oddawanie prawdy o sobie jest strasznie trudne, bo ma się zwykle pokusę koloryzowania. W książce Danuty Wałęsy tego nie ma - podkreśliła Woydyłło.

Ona nie gniewa się na swoje życie

- Danuta Wałęsa nie napisałaby tej książki w XIX wieku. Myślę, że nie odezwałaby się swoim głosem w latach 50. A dzisiaj się odezwała i znalazła wydawcę, znalazła sympatię. To jest znamię naszych czasów. Dziś człowiek, który ma coś do powiedzenia, ma otwartą drogę do tego, żeby być usłyszanym - uważa Woydyłło.

Psycholog podkreślała, że książka Danuty Wałęsy opowiada o trudach kobiet niezależnie od ich statusu społecznego czy politycznych afiliacji. - Ja się z Danutą Wałęsa identyfikuję, choć zupełnie inaczej postrzegam pojęcia takie jak związki partnerskie, prawo do aborcji, metody in vitro - mówiła w TOK FM.

Przede wszystkim zdaniem Ewy Woydyłło Wałęsa miała odwagę przedstawić w innym świetle tę część życia, która przez lata całe uchodziła za wyidealizowaną sielankę. - Bo wielki mąż rzucał blask na swoją rodzinę. Tymczasem z książki dowiedzieliśmy się, że wielki mąż rzucał nie blask, lecz cień. Jednak ona nie gniewa się na swoje życie. Mówi, że chętnie by je powtórzyła, tylko pokazuje, w którym miejscu pewien głód, niedosyt, jej dokuczył - tłumaczyła psycholog.

To jest dramat wielu rodzin

W opinii Woydyłło książka Danuty Wałęsy jest paradoksalnie bardziej dla mężczyzn. - Mój mąż zachwycił się nią. Także Lech Wałęsa stanął na wysokości zadania, choć trochę pofukał. Jednak prawdę mówiąc, w książce nie ma nic przeciwko niemu. Jest tylko taka troszeńkę zawiedziona miłość - opisywała psycholog.

- Przeczytaj tę książkę - apelowała do słuchaczy Ewa Woydyłło. - Zobacz, jak strasznie dużo trudów poniosła ta kobieta, która, można użyć takiego określenia, była na świeczniku. Ale gdzie tam jej do świecznika! Ona po prostu wydrapywała małymi paluszkami ścieżkę, po której trzeba było i ją samą, i dzieci przeprowadzić. W dodatku nie towarzyszył jej w tym ten mocarz, który ruszał z posad Polskę. Nie uczestniczył w tym życiu, które nie wymagało heroizmu, a wymagało uwagi - mówiła. - To jest dramat bardzo wielu rodzin w Polsce. Nie dlatego, że ktoś krzywdzi swoje żony i dzieci. Tylko dlatego, że jest nieobecny, nie uczestniczy - podkreśliła psycholog.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Woydyłło: Danuta Wałęsa w życiu wydrapywała ścieżkę dla siebie i dzieci. Jest moją idolką!
Zaloguj się
 • peter-123

  Oceniono 5 razy 3

  Prawda i tylko prawda. Nie jest ona jedyna , jest wiele podobnych , ale pozostaly osamotnione i wykluczone ze spoleczenstwa, chociazby ze wzgledu na swoje liczne potomstwo , samotnie je wychowujac. Kogo to to obchodzi . Napewno nie Prezydenta , nie Premiera , ministra finansow , spraw socjalnych , zwiazkowcow , itd. A Kosciol traktuje kobiete jako ta, ktora ma sluzyc Panu, brudna macica, Podly , brutalny swiat,moj polski swiat.

 • campers11

  Oceniono 5 razy -1

  1. Moja Mama też przez to przeszła więc po co ten "zachwyt"... Acha, nie napisała o tym książki...
  2. Feministki górą!.. No jasne, czymże jest dokonanie Kapitana Wrony, wobec waszej nienasyconej pychy !

 • tadek-1

  Oceniono 2 razy -2

  Pani psycholog tez radiomaryjna?

 • nodens_pn

  Oceniono 3 razy -3

  Danuta Wałęsa nigdy nie dostała po masce i nie cierpiała nędzy. W ich domu zawsze były pieniądze, a nieczułość emocjonalna męża była jedyna rzeczą z którą musiała się zmagać, rzeczą niemiłą i bolesną, ale co trzeba przyznać, lukrowaną apanażami najpierw SBckimi, a potem grubymi, dolarowymi, płynącymi z całego świata.
  Ta pani wybrała lukier, a zaczęła stękać na starość - cieplutką, wymoszczoną i dostatnią.
  Obecnie wiele Polek nie ma takiego wyboru.

 • jezus100

  Oceniono 5 razy -3

  Ale GW bierze na świecznik tylko panie przydatne aktualnie politycznie, potem wysysa prywatność, jak po latach przypomniało p. maszynistkę, która zmieniła dla Salonu pryncypia. Smutne...

 • dungala

  Oceniono 6 razy -4

  A co takiego genialnego jest w niej? To całe Stogi,a przynajmiej wszystkie kobiety z Ul.Wrzosy powinny być dla pani wzorem. Taką ona wyjatkowa jak tysiące kobiet z tamtych czasów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX