Relikt zimnej wojny - tajny schron przeciwatomowy w centrum Szczecina [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Niepozorny teren w centrum Szczecina przez lata krył schron przygotowany dla wojewody zachodniopomorskiego. Przez kilkadziesiąt lat jego istnienie było utrzymywane w tajemnicy. Teraz, tuż przed tym, jak przestanie pełnić swoją funkcję, zwiedził go reporter TOK FM.
Schron mieści się w centrum Szczecina przy ulicy Starzyńskiego, sąsiaduje z cerkwią prawosławną. Ma 1600 m2 powierzchni, a na wypadek wojny przez tydzień mogło się w nim schronić 130 urzędników, z wojewodą zachodniopomorskim na czele. Czasy się zmieniły, dlatego schron przeciwatomowy decyzją wojewody przestanie pełnić swoją funkcję.

Z informacji, do jakich dotarł reporter TOK FM, wynika, że nowe miejsce tymczasowej pracy wojewody na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia jest już wyznaczone, ale także jest ściśle tajne.

Zobacz galerię >>Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (62)
Relikt zimnej wojny - tajny schron przeciwatomowy w centrum Szczecina [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • 2doxa

  Oceniono 17 razy 15

  Zabawne, ze w wolnych krajach buduje sie takie wynalazki dla obywateli (Szwajcaria, Niemcy) a w Polsce dla nowotworu na naszych cialach - czyli urzedasow.

 • srull

  Oceniono 13 razy 13

  Do jasnej ciasnej. "kosztowała Urząd Wojewódzki ponad 30 tyś zł ". Nauczcie się w końcu, że nie ma takiego skrótu jak ten zasra.ny "tyś". Skrótem od tysiąca jest "TYS".

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 17 razy 13

  To jeszcze nic. Ja wczoraj idę przez centrum miasta, a tu na środku leży.... tajna mina. Pozostałość z wieczornego spaceru jakiegoś psa.

 • kro-hen

  Oceniono 16 razy 12

  Szczury uciekają z tonącego okrętu a zwykli ludzie giną. Specjalna kasta wybranych oszołomów kwitnie pod ziemią i wydaje rozkazy tym, którzy zostali na powierzchni, doświadczając napromieniowania i bijąc się za chore idee nieskończenie pazernych ludzi chorych na władzę. Tak rozpoczął się rok 2091.

 • bo-gd

  Oceniono 13 razy 11

  "Panie dziennikarzu" wróć się Pan do szkoły, szczególnie z logiki. Jeśli jest to "relikt zimnej wojny", to jak Pan nazwiesz to o czym piszesz; "powstaje nowe miejsce pracy dla wojewody w razie zagrożenia"? Czy to będzie może tajna altanka dla niepoznaki w ogródku działkowym? Za komuny były też miejsca tzw. rozśrodkowania dla pracowników większych zakładów pracy i ich rodzin ( starsi ludzie zapewne pamiętają), z pełnym zabezpieczeniem bytowym. Teraz myśli się tylko o czterech literach ważniejszych urzędoli.

 • brzeczyszczykiewicz_1

  Oceniono 15 razy 11

  "Sieci komórkowe ze swoim zasięgiem nie przebijają się przez 3 metrowej grubości pancerny mur, stąd potrzeba własnej komunikacji "

  Kto to pisal?! Jakie sieci komorkowe? W latach 80-tych?! Jakie "pancerne mury"?! Coz to takiegoten mur pancerny?

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 14 razy 10

  "W latach 50. przystosowany jako miejsce tymczasowego schronu Wojewody."

  A skąd Wojewoda w latach 50.? No skąd? Wtedy to był Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, aż do reformy administracyjnej w 1975.
  No i skąd wtedy województwo zachodniopomorskie???
  Żenada.pl

 • mieciu31

  Oceniono 10 razy 8

  Nic nie jest nam dane wiecznie. Pokój również. Słyszę jak PiS i Kaczyński nawołują do wojny z Rosją. Współczesna taktyka wojenna zakłada zawsze w pierwszej kolejności likwidację organów zarządzania państwem , różnych zresztą szczebli. PiSmakiem trzeba być by tego nie rozumieć. Agresor zawsze ma za zadanie uniemożliwienie organizowania się społeczeństwa, więc i jego władzy. To nie są miejsca rekreacji a miejsca pracy i zarządzania województwem. To dziwne że robi się kilka różnych, alternatywnych miejsc zarządzania? Taka postawa jaką zaprezentował autor jest antypolska, kto wam płaci za zdradę państwa?

 • tijeras66

  Oceniono 8 razy 8

  "Gdyby odcięty został dopływ prądu z zewnątrz schron był samowystarczalny " - Jesli gdybamy, to gdybajmy do konca......... był*by* samowystarczalny.

  "Filtrowanie powietrza, odpowiednia cyrkulacja, szczególnie przy zapełnieniu schronu urzędnikami były by nie lada wyzwaniem, stąd specjalistyczna aparatura " - były by? co? chyba "było by" - jedno filtrowanie powietrze, a nie wiele filtrowań powietrza.

  Jezu, ile można zrobić błędów w 10 zdaniach na krzyż?! Ja to ledwo pchnąłem mature z polskiego, ale dziennikarzem / redaktorem nigdy nie chciałem zostać - trzeba wiedzieć do czego się człowiek nie nadaje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX